I fjol gick vi plus, men detta på grund av att vi gick minus. Ja, så tolkade vissa fjolårsresultatet som alltså på ett sätt kan tolkas som ett trendbrott i den långa rad av minusår bakom oss. Kritikerna påpekade då att orsaken till att vi hamnade på plussidan var att vi lånade pengar – alltså byggde man på skulden istället för att sanera den. I år vill bl a Lod se att man gör något åt pensionsskulden. 450 miljoner är det uppskattade belopp som den utgör, en svulst i den kommunala ekonomin.
I denna stund sitter budgetberedningen samlad i Masugnen och sammanställer budget för 2002 och verksamhetsplanering 2003-2004. Som vanligt kommer frågan ”blir det ett minusår igen?”. Bara några dagar har gått sedan budgetförslaget kommit i händerna på övriga aktörer utanför budgetberedningen och därför har kommentarerna varit få ännu så länge. En skuldsanering som dock måste tas i tu med är den stora pensionskuld som äter hål i kommunens kassa, kan andra kommuner så kan vi, menar Mats Lagerman som vi samtalar med på onsdagsförmiddagen. Pensionskulden är otroligt stor och måste göras någonting åt nu, menar han.
–Jag är inte hundra på vad dagens aktuella siffra är, men det ligger någonstans runt 450 miljoner kronor som vi har i pensionsskuld. Jag ska med intresse följa budgetförhandlingarna i just denna fråga. Denna skuld är en av flera stora gissel, menar han. Frågan kvarstår alltså om man kan/gör något radikalt åt den saken. Mats Lagerman hävdar att vi kan jämföra oss med andra kommuner som varit i precis samma sits, och dessutom lyckats få bukt med detta stora problem som alltså är ett hot mot kommunens ekonomi. Den 19 november kommer budgetförhandlingarna i kommunfullmäktige att äga rum, dessförinnan kommer flera rapporter om budgetförslagets framgångar och motgångar att publiceras på LindeNytt.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.