I fjol gick vi plus, men detta på grund av att vi gick minus. Ja, så tolkade vissa fjolårsresultatet som alltså på ett sätt kan tolkas som ett trendbrott i den långa rad av minusår bakom oss. Kritikerna påpekade då att orsaken till att vi hamnade på plussidan var att vi lånade pengar – alltså byggde man på skulden istället för att sanera den. I år vill bl a Lod se att man gör något åt pensionsskulden. 450 miljoner är det uppskattade belopp som den utgör, en svulst i den kommunala ekonomin.
I denna stund sitter budgetberedningen samlad i Masugnen och sammanställer budget för 2002 och verksamhetsplanering 2003-2004. Som vanligt kommer frågan ”blir det ett minusår igen?”. Bara några dagar har gått sedan budgetförslaget kommit i händerna på övriga aktörer utanför budgetberedningen och därför har kommentarerna varit få ännu så länge. En skuldsanering som dock måste tas i tu med är den stora pensionskuld som äter hål i kommunens kassa, kan andra kommuner så kan vi, menar Mats Lagerman som vi samtalar med på onsdagsförmiddagen. Pensionskulden är otroligt stor och måste göras någonting åt nu, menar han.
–Jag är inte hundra på vad dagens aktuella siffra är, men det ligger någonstans runt 450 miljoner kronor som vi har i pensionsskuld. Jag ska med intresse följa budgetförhandlingarna i just denna fråga. Denna skuld är en av flera stora gissel, menar han. Frågan kvarstår alltså om man kan/gör något radikalt åt den saken. Mats Lagerman hävdar att vi kan jämföra oss med andra kommuner som varit i precis samma sits, och dessutom lyckats få bukt med detta stora problem som alltså är ett hot mot kommunens ekonomi. Den 19 november kommer budgetförhandlingarna i kommunfullmäktige att äga rum, dessförinnan kommer flera rapporter om budgetförslagets framgångar och motgångar att publiceras på LindeNytt.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.