På tisdagskvällen larmades flera patruller till en bostad strax utanför Lindesberg med anledning av vad polisen beskriver som ett självmordsförsök, som mynnar ut i en så pass hotfull situation att man tvingas till verkanseld mot honom.
– Det är mannens anhöriga som slår larm om att han är utåtagerande och har för avsikt att skada sig själv, sedan inträffar en situation när vi är på plats då han har beväpnat sig med en pistol, uppger polisens presstalesperson, Tommy Lindh vid polisregion Bergslagen.
Vid 18-tiden på tisdagen larmades polisen till den aktuella bostaden utanför Lindesberg med anledning av att en man i 30-årsåldern uppträtt och uttalat sig på sådant sätt att anhöriga är oroade för att han skall skada sig själv. Flera patruller kommer till platsen och mannen lämnar då bostaden beväpnad.
– Han kommer ut med en pistol i handen, säger Tommy Lindh vid polisen.
Polisen avlossar ett varningsskott för att få mannen att släppa vapnet. När detta ej löser den hotfulla situationen avlossas verkanseld mot mannen, som enligt polisuppgift skall ha träffat honom i benet. Han grips och förs till sjukhus i ambulans.
Enligt polisens presstalesman är mannen misstänkt för grovt olaga hot och grovt vapenbrott.
Vid 21.30-tiden uppdaterades polisen om mannens tillstånd, att man bedömer skadan som ej livshotande.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har återigen ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt avslog hans ansökan i maj, då man ansåg att risken för återfall var alltför stor. Nu gör Göta Hovrätt samma bedömning, vilket NA var först med att rapportera.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Tidigare i veckan stals ett släp i Örebro. Nu har man hittat det – i Fellingsbro.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Det har blivit markant mycket dyrare att tappa upp glas vatten i Lindesberg i jämförelse med föregående år. Prisökningen mellan 2024 och 2025 är hela 28,2 procent. Detta gör Lindesberg till den kommun i länet som nu har den näst högsta VA-kostnaden av samtliga tolv kommuner.