Från och med måndag 17 maj kommer polisstationen i Lindesberg endast vara öppen mellan klockan 09:00-12:00 (vardagar) med undantaget för torsdagar då receptionen är öppen till klockan 17:00. Att stänga redan vid lunch är en åtgärd som är ett måste för att inte riskera personalens hälsa, menar närpolischef Magnus Luhr.
Anledningen till de nya öppettiderna kommer sig av att ett nytt nationellt system införs.
Tanken är att polisens tillgänglighet ska öka jämfört med idag – via telefonkontakt.
-Personalen jag har idag klarar helt enkelt inte mer påfrestningar. Vi har för många åtaganden redan som det är, vilket skulle innebära att om vi inte drar ned på receptionen snart skulle få sjukskrivningar som följd. Vi kan inte riskera personalens hälsa, säger närpolischef
Magnus Luhr.
Ökad tillgänglighet via telefon, men inte direktkontakt på stationen. Att detta skulle få påföljden att allmänheten känner sig mindre säker tror inte polisen.
-Jag tror inte det och förhoppningsvis är det här bara aktuellt under en period. Jag är inte nöjd med det här och har redan börjat arbeta på att finna en lösning för att kunna ha öppet i receptionen precis som vi har idag, berättar Luhr.
Dock har hans påtryckningar till högre makter ännu tagits emot utan kommentarer.
-Tillsvidare hoppas jag att allmänheten har förståelse, säger närpolischefen.
Öppettider fr o m 17 maj:
Måndag, tisdag, onsdag, fredag kl 09-12
Torsdagar kl 09-17
Under sommaren, vecka 25-35 torsdagar kl 09-12
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.