Från och med måndag 17 maj kommer polisstationen i Lindesberg endast vara öppen mellan klockan 09:00-12:00 (vardagar) med undantaget för torsdagar då receptionen är öppen till klockan 17:00. Att stänga redan vid lunch är en åtgärd som är ett måste för att inte riskera personalens hälsa, menar närpolischef Magnus Luhr.
Anledningen till de nya öppettiderna kommer sig av att ett nytt nationellt system införs.
Tanken är att polisens tillgänglighet ska öka jämfört med idag – via telefonkontakt.
-Personalen jag har idag klarar helt enkelt inte mer påfrestningar. Vi har för många åtaganden redan som det är, vilket skulle innebära att om vi inte drar ned på receptionen snart skulle få sjukskrivningar som följd. Vi kan inte riskera personalens hälsa, säger närpolischef
Magnus Luhr.
Ökad tillgänglighet via telefon, men inte direktkontakt på stationen. Att detta skulle få påföljden att allmänheten känner sig mindre säker tror inte polisen.
-Jag tror inte det och förhoppningsvis är det här bara aktuellt under en period. Jag är inte nöjd med det här och har redan börjat arbeta på att finna en lösning för att kunna ha öppet i receptionen precis som vi har idag, berättar Luhr.
Dock har hans påtryckningar till högre makter ännu tagits emot utan kommentarer.
-Tillsvidare hoppas jag att allmänheten har förståelse, säger närpolischefen.
Öppettider fr o m 17 maj:
Måndag, tisdag, onsdag, fredag kl 09-12
Torsdagar kl 09-17
Under sommaren, vecka 25-35 torsdagar kl 09-12
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.