Natten till onsdag har någon eller några härjat på Lindeskolans olika byggnader och klottrat. Det är ett omfattande klotter konstaterar såväl polis som personal på skolan. Sammanlagt har man kladdat ner på 13 olika ställen och bland annat förekommer en så kallad ”tagg”, eller signatur på ren svenska. Polisen befarar nu att vi har en ny klottervåg att vänta. -Allt tyder på att det är så eftersom man har sin egen signatur. De som klottrat på skolan har tidigare varit på andra platser och klottrat och man ser tydligt hur personen eller personerna blivit alltmer arrogant och erfarna, berättar Johnny Utther, förundersökningsledare i Lindesberg.
Den ”tagg” som förekommer i klottret består av tre bokstäver: THC. Exakt vad signaturen ska betyda vet man inte ännu, men den kan mycket väl ha narkotikarelaterade budskap. THC är nämligen en förkortning på cannabis, förklarar Utther. Eftersom gärningsmannen har sin egen signatur som han stoltserar med, så ökar chanserna för polisen att få tag i den skyldige. Det är betydligt lättare att spåra en sådan klottrare än vad det är att få tag på en som bara skriver en massa strunt utan ”mening”. Klottraren som har sin tagg är mer aktiv och skryter gärna med sina verk. Alla dessa små trådar är lätta för polisen att följa och de leder oftast rakt till den misstänkte. Även om man har goda förhoppningar att få tag i den skyldige, så önskar man tips från allmänheten. Tipsa polisen här>>
LindeNytt har valt att inte publicera några bilder på klottret då detta är precis den exponering som gärningsmannen önskar att uppnå.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).