En intressant prövning – så ser polisen på fredagen. Under torsdagskvällen och natten har snön fallit över nejden, och i centrala Lindesberg ser polisen med intresse på hur trafik och snöröjning fungerar nu när Kristinavägen byggts om. Man befarar att det i värsta fall kan bli en del problem och har därför satt en patrull att hålla sig i området under dagen om något skulle inträffa. Just denna dag blir något av en prövning alla kategorier, menar närpolischef Thomas Jäderqvist. –Ja, idag ska väl alla ut och handla det sista inför helgen och då kan man tänka sig att det bli trångt i centrum. Mycket folk plus att det har snöat i natt och så fortsatt att falla under förmiddagen. Det blir en prövning helt enkelt. Sen får vi se hur snöröjningen går. Vi kommer i alla fall att hålla en patrull i området för att bevaka hur det hela flyter under dagen, förklarar Jäderqvist.
Just korsningarna efter Kristinavägen har redan påvisat en del trafikstockningar. Det är stundtals väldigt svårt att ta sig ut från sidovägarna menar flera trafikanter som hört av sig till LindeNytt. Och ska en länsbuss eller andra större fordon ut från avsticksvägarna så har det blivit ett mindre kaos berättas det. Anpassning har varit ordet – Hallén har tidigare pratat om dessa konsekvenser som vi nu ser. Det var väntat att det kanske skulle uppstå en del oreda så här i början. Men med tiden vet man att trafiken anpassas efter miljö och då fungerar. Tiden får utvisa om så blir fallet…
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.