En intressant prövning – så ser polisen på fredagen. Under torsdagskvällen och natten har snön fallit över nejden, och i centrala Lindesberg ser polisen med intresse på hur trafik och snöröjning fungerar nu när Kristinavägen byggts om. Man befarar att det i värsta fall kan bli en del problem och har därför satt en patrull att hålla sig i området under dagen om något skulle inträffa. Just denna dag blir något av en prövning alla kategorier, menar närpolischef Thomas Jäderqvist. –Ja, idag ska väl alla ut och handla det sista inför helgen och då kan man tänka sig att det bli trångt i centrum. Mycket folk plus att det har snöat i natt och så fortsatt att falla under förmiddagen. Det blir en prövning helt enkelt. Sen får vi se hur snöröjningen går. Vi kommer i alla fall att hålla en patrull i området för att bevaka hur det hela flyter under dagen, förklarar Jäderqvist.
Just korsningarna efter Kristinavägen har redan påvisat en del trafikstockningar. Det är stundtals väldigt svårt att ta sig ut från sidovägarna menar flera trafikanter som hört av sig till LindeNytt. Och ska en länsbuss eller andra större fordon ut från avsticksvägarna så har det blivit ett mindre kaos berättas det. Anpassning har varit ordet – Hallén har tidigare pratat om dessa konsekvenser som vi nu ser. Det var väntat att det kanske skulle uppstå en del oreda så här i början. Men med tiden vet man att trafiken anpassas efter miljö och då fungerar. Tiden får utvisa om så blir fallet…
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.