En intressant prövning – så ser polisen på fredagen. Under torsdagskvällen och natten har snön fallit över nejden, och i centrala Lindesberg ser polisen med intresse på hur trafik och snöröjning fungerar nu när Kristinavägen byggts om. Man befarar att det i värsta fall kan bli en del problem och har därför satt en patrull att hålla sig i området under dagen om något skulle inträffa. Just denna dag blir något av en prövning alla kategorier, menar närpolischef Thomas Jäderqvist. –Ja, idag ska väl alla ut och handla det sista inför helgen och då kan man tänka sig att det bli trångt i centrum. Mycket folk plus att det har snöat i natt och så fortsatt att falla under förmiddagen. Det blir en prövning helt enkelt. Sen får vi se hur snöröjningen går. Vi kommer i alla fall att hålla en patrull i området för att bevaka hur det hela flyter under dagen, förklarar Jäderqvist.
Just korsningarna efter Kristinavägen har redan påvisat en del trafikstockningar. Det är stundtals väldigt svårt att ta sig ut från sidovägarna menar flera trafikanter som hört av sig till LindeNytt. Och ska en länsbuss eller andra större fordon ut från avsticksvägarna så har det blivit ett mindre kaos berättas det. Anpassning har varit ordet – Hallén har tidigare pratat om dessa konsekvenser som vi nu ser. Det var väntat att det kanske skulle uppstå en del oreda så här i början. Men med tiden vet man att trafiken anpassas efter miljö och då fungerar. Tiden får utvisa om så blir fallet…
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.