En intressant prövning – så ser polisen på fredagen. Under torsdagskvällen och natten har snön fallit över nejden, och i centrala Lindesberg ser polisen med intresse på hur trafik och snöröjning fungerar nu när Kristinavägen byggts om. Man befarar att det i värsta fall kan bli en del problem och har därför satt en patrull att hålla sig i området under dagen om något skulle inträffa. Just denna dag blir något av en prövning alla kategorier, menar närpolischef Thomas Jäderqvist. –Ja, idag ska väl alla ut och handla det sista inför helgen och då kan man tänka sig att det bli trångt i centrum. Mycket folk plus att det har snöat i natt och så fortsatt att falla under förmiddagen. Det blir en prövning helt enkelt. Sen får vi se hur snöröjningen går. Vi kommer i alla fall att hålla en patrull i området för att bevaka hur det hela flyter under dagen, förklarar Jäderqvist.
Just korsningarna efter Kristinavägen har redan påvisat en del trafikstockningar. Det är stundtals väldigt svårt att ta sig ut från sidovägarna menar flera trafikanter som hört av sig till LindeNytt. Och ska en länsbuss eller andra större fordon ut från avsticksvägarna så har det blivit ett mindre kaos berättas det. Anpassning har varit ordet – Hallén har tidigare pratat om dessa konsekvenser som vi nu ser. Det var väntat att det kanske skulle uppstå en del oreda så här i början. Men med tiden vet man att trafiken anpassas efter miljö och då fungerar. Tiden får utvisa om så blir fallet…
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.