En intressant prövning – så ser polisen på fredagen. Under torsdagskvällen och natten har snön fallit över nejden, och i centrala Lindesberg ser polisen med intresse på hur trafik och snöröjning fungerar nu när Kristinavägen byggts om. Man befarar att det i värsta fall kan bli en del problem och har därför satt en patrull att hålla sig i området under dagen om något skulle inträffa. Just denna dag blir något av en prövning alla kategorier, menar närpolischef Thomas Jäderqvist. –Ja, idag ska väl alla ut och handla det sista inför helgen och då kan man tänka sig att det bli trångt i centrum. Mycket folk plus att det har snöat i natt och så fortsatt att falla under förmiddagen. Det blir en prövning helt enkelt. Sen får vi se hur snöröjningen går. Vi kommer i alla fall att hålla en patrull i området för att bevaka hur det hela flyter under dagen, förklarar Jäderqvist.
Just korsningarna efter Kristinavägen har redan påvisat en del trafikstockningar. Det är stundtals väldigt svårt att ta sig ut från sidovägarna menar flera trafikanter som hört av sig till LindeNytt. Och ska en länsbuss eller andra större fordon ut från avsticksvägarna så har det blivit ett mindre kaos berättas det. Anpassning har varit ordet – Hallén har tidigare pratat om dessa konsekvenser som vi nu ser. Det var väntat att det kanske skulle uppstå en del oreda så här i början. Men med tiden vet man att trafiken anpassas efter miljö och då fungerar. Tiden får utvisa om så blir fallet…
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.