500 pass och 150 id-kort väntar på att hämtas ut av sina ägare hos polisen i Lindesberg. För att underlätta för medborgarna väljer därför polisen att hålla extraöppet under 27 och 28 december, så att så många som möjligt ska få chansen att hämta ut sina värdehandlingar.
– Det har varit en hög belastning under hela året att göra pass och id-kort till folk, men tyvärr är det inte alla som hämtar ut dem, utan låter dem ligga i flera månader, ibland hinner de till och med gå ut, berättar kommissarie Stefan Toll.
Efter ett år med många beställningar av pass och id-kort börjar polisens hyllor bli fulla, då många helt enkelt missar att hämta ut sina värdehandlingar. För att ge fler chansen att hämta ut sina beställningar håller polisen extraöppet under två dagar, då man hoppas att jullediga medborgare passar på.
– Det har varit en hög belastning under hela året att göra pass och id-kort till folk, men tyvärr är det inte alla som hämtar ut dem, utan låter dem ligga i flera månader, ibland hinner de till och med gå ut. Därför kör vi extraöppet ikväll och imorgon för att låta folk få chansen att hämta nu när så många är lediga under mellandagarna, säger Stefan Toll och avslutar:
– Vi kör två kassor öppna och bara lämnar ut pass och id-kort så mycket det går.
Polisens extraöppet:
Tisdag 27 december kl. 09.00-20.00
Onsdag 28 december kl. 09.00-20.00
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.