April-maj är tiden på året då polisen har allra flest ärenden med pass- och id-ansökningar. Med anledning av detta görs nu ett försök att förbättra servicen samtidigt som man ger sig själva utrymme att hinna med alla ärenden. Tidigare har polisen i Lindesberg provat att ha kvällsöppet på vardagar, men nu görs ett nytt försök att stå till tjänst ännu bättre genom att ha helgöppet istället.
År efter år visar undersökningar gjorda av resebolagen, att svenskarna allt oftare reser utomlands. I takt med det har också antalet ansökningar av pass och nationella id-kort ökat. På polisen i Lindesberg konstateras att ärendena har blivit betydligt fler de senaste tio åren och även om svenskarna reser oftare finner man att giltighetstiden fem år på ett pass ligger bakom en viss procent av ökningen.
– Det är just nu i april och maj månad som vi har flest ansökningar och eftersom det inte är alla som kan komma ifrån till vardags på grund av arbete och annat, så tänkte vi göra ett test i år att hålla helgöppet för att ta emot pass- och id-ansökningar, förklarar Katarina Rickardsson, administratör i Polisområde norr där Lindesberg ingår.
En annan faktor som just nu påverkar antalet ansökningar, är att många länder kräver att passet är giltigt i minst sex månader efter datumet för hemresan, däribland det populära resmålet Turkiet.
Polisen kommer att ha helgöppet vid två tillfällen under den mest hektiska tiden. Det första tillfället är nu på lördag (26 april) mellan klockan 10-14 och nästa tillfälle blir 24 maj med samma öppettider.
För mer information: www.polisen.se
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.