April-maj är tiden på året då polisen har allra flest ärenden med pass- och id-ansökningar. Med anledning av detta görs nu ett försök att förbättra servicen samtidigt som man ger sig själva utrymme att hinna med alla ärenden. Tidigare har polisen i Lindesberg provat att ha kvällsöppet på vardagar, men nu görs ett nytt försök att stå till tjänst ännu bättre genom att ha helgöppet istället.
År efter år visar undersökningar gjorda av resebolagen, att svenskarna allt oftare reser utomlands. I takt med det har också antalet ansökningar av pass och nationella id-kort ökat. På polisen i Lindesberg konstateras att ärendena har blivit betydligt fler de senaste tio åren och även om svenskarna reser oftare finner man att giltighetstiden fem år på ett pass ligger bakom en viss procent av ökningen.
– Det är just nu i april och maj månad som vi har flest ansökningar och eftersom det inte är alla som kan komma ifrån till vardags på grund av arbete och annat, så tänkte vi göra ett test i år att hålla helgöppet för att ta emot pass- och id-ansökningar, förklarar Katarina Rickardsson, administratör i Polisområde norr där Lindesberg ingår.
En annan faktor som just nu påverkar antalet ansökningar, är att många länder kräver att passet är giltigt i minst sex månader efter datumet för hemresan, däribland det populära resmålet Turkiet.
Polisen kommer att ha helgöppet vid två tillfällen under den mest hektiska tiden. Det första tillfället är nu på lördag (26 april) mellan klockan 10-14 och nästa tillfälle blir 24 maj med samma öppettider.
För mer information: www.polisen.se
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.