I nästa vecka kommer polisen i Lindesberg att hålla kvällsöppet på stationen, för att fler kommunbor skall hinna ordna med sina passärenden inför stundande semestertider. -Det är inte alla som kan komma ifrån på dagarna, därför håller vi kvällsöppet mellan måndag och torsdag i syfte att höja servicenivån, berättar Ingalill Erlandsson och Anna Winbladh på polisen i Lindesberg.
Under april och maj är det som mest tryck på passärendena vid Lindesbergspolisen och det är naturligtvis inte så underligt med tanke på att semestern närmar sig. Vissa extremdagar kommer mellan 40-50 personer in för att söka pass under den här tiden på året.
Under fjolåret utfärdades totalt 2861 pass i Lindesberg. Men man räknar med betydligt fler under 2011, vilket delvis är orsaken till att man nu siktat in sig på en särskild passvecka (nästa vecka) då man alltså har förlängt öppettiden till kl. 19 på kvällen, det vill säga fyra timmar längre än normalt för en vardag.
-Under hela 2011 är det totalt 4000 pass som blir ogiltiga i Lindesbergs kommun. Nu är det inte alla som måste förnyas innan semestern, men det kommer ändå att innebära fler ärenden totalt, förklarar Anna Winbladh, Lindesbergspolisen.
Winbladh hoppas att passveckan blir till stor hjälp för dem som normalt inte kan komma ifrån under stationens ordinarie öppettider. Samtidigt kan det minska stressen för personalen också, att man får tid att hinna med alla ärenden.
-Därför är det också bra om man är väl förberedd innan man kommer till oss. Har man barn under 18 år så måste man se till att ha med sig en ifylld vårdnadsbilaga. Den finns att hämta här samt på vår hemsida på nätet, förklarar hon.
Ingalill Erlandsson påpekar också att man inte får glömma legitimationen.
-Det måste vara en giltig legitimation, annars blir det problem, säger hon.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.