I nästa vecka kommer polisen i Lindesberg att hålla kvällsöppet på stationen, för att fler kommunbor skall hinna ordna med sina passärenden inför stundande semestertider. -Det är inte alla som kan komma ifrån på dagarna, därför håller vi kvällsöppet mellan måndag och torsdag i syfte att höja servicenivån, berättar Ingalill Erlandsson och Anna Winbladh på polisen i Lindesberg.
Under april och maj är det som mest tryck på passärendena vid Lindesbergspolisen och det är naturligtvis inte så underligt med tanke på att semestern närmar sig. Vissa extremdagar kommer mellan 40-50 personer in för att söka pass under den här tiden på året.
Under fjolåret utfärdades totalt 2861 pass i Lindesberg. Men man räknar med betydligt fler under 2011, vilket delvis är orsaken till att man nu siktat in sig på en särskild passvecka (nästa vecka) då man alltså har förlängt öppettiden till kl. 19 på kvällen, det vill säga fyra timmar längre än normalt för en vardag.
-Under hela 2011 är det totalt 4000 pass som blir ogiltiga i Lindesbergs kommun. Nu är det inte alla som måste förnyas innan semestern, men det kommer ändå att innebära fler ärenden totalt, förklarar Anna Winbladh, Lindesbergspolisen.
Winbladh hoppas att passveckan blir till stor hjälp för dem som normalt inte kan komma ifrån under stationens ordinarie öppettider. Samtidigt kan det minska stressen för personalen också, att man får tid att hinna med alla ärenden.
-Därför är det också bra om man är väl förberedd innan man kommer till oss. Har man barn under 18 år så måste man se till att ha med sig en ifylld vårdnadsbilaga. Den finns att hämta här samt på vår hemsida på nätet, förklarar hon.
Ingalill Erlandsson påpekar också att man inte får glömma legitimationen.
-Det måste vara en giltig legitimation, annars blir det problem, säger hon.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.