Vid lunchtid idag hittades det lastbilssläp som stals vid kuppen mot gruvsorteringen i Yxe under helgen. Släpet har tjuvarna använt för att frakta bort övriga maskiner som stulits på anläggningens område. Det hittades på en rastplats intill sjön Norrsjön i Kopparberg. Polisen hoppas nu att någon sett tjuvarna på platsen. –Det tar visserligen bara ett tiotal minuter att lasta om, men det kanske räckte för att någon förbipasserande skulle se tjuvarna, kommenterar Lennart Åkesson vid närpolisen.
”Det var ett beställningsjobb”
Kuppen mot Yxe-anläggningen blev mycket kostsamt för de två drabbade bolagen vars maskiner och arbetsredskap stulits. Bland det som fortfarande saknas finns två containers – 35 kubik stora, lastväxlar till lastbil, shacktblad, snöblad, pallgafflar, lastskopa med mera. Tillsammans betingar det ett värde på ca 400 000 kronor. Polisen är helt säker på att det rör sig om ett beställningsjobb.
-Det råder ingen tvekan om saken. Annars stjäl man inte sådana här grejer, så är det bara, säger Lennart Åkesson.
Brottsplatsundersökningen som genomfördes i området på måndagsmorgonen har gett resultat. Dock är man i nuläget mycket förtegen om vad för slags spår tjuvarna lämnat på brottsplatsen. –Jag kan inte gå in på det i detalj, men vi har säkrat vissa spår, ja.
Klicka för större bild på släpet från en annan vinkel>>
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.