Vid lunchtid idag hittades det lastbilssläp som stals vid kuppen mot gruvsorteringen i Yxe under helgen. Släpet har tjuvarna använt för att frakta bort övriga maskiner som stulits på anläggningens område. Det hittades på en rastplats intill sjön Norrsjön i Kopparberg. Polisen hoppas nu att någon sett tjuvarna på platsen. –Det tar visserligen bara ett tiotal minuter att lasta om, men det kanske räckte för att någon förbipasserande skulle se tjuvarna, kommenterar Lennart Åkesson vid närpolisen.
”Det var ett beställningsjobb”
Kuppen mot Yxe-anläggningen blev mycket kostsamt för de två drabbade bolagen vars maskiner och arbetsredskap stulits. Bland det som fortfarande saknas finns två containers – 35 kubik stora, lastväxlar till lastbil, shacktblad, snöblad, pallgafflar, lastskopa med mera. Tillsammans betingar det ett värde på ca 400 000 kronor. Polisen är helt säker på att det rör sig om ett beställningsjobb.
-Det råder ingen tvekan om saken. Annars stjäl man inte sådana här grejer, så är det bara, säger Lennart Åkesson.
Brottsplatsundersökningen som genomfördes i området på måndagsmorgonen har gett resultat. Dock är man i nuläget mycket förtegen om vad för slags spår tjuvarna lämnat på brottsplatsen. –Jag kan inte gå in på det i detalj, men vi har säkrat vissa spår, ja.
Klicka för större bild på släpet från en annan vinkel>>
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.