Vid lunchtid idag hittades det lastbilssläp som stals vid kuppen mot gruvsorteringen i Yxe under helgen. Släpet har tjuvarna använt för att frakta bort övriga maskiner som stulits på anläggningens område. Det hittades på en rastplats intill sjön Norrsjön i Kopparberg. Polisen hoppas nu att någon sett tjuvarna på platsen. –Det tar visserligen bara ett tiotal minuter att lasta om, men det kanske räckte för att någon förbipasserande skulle se tjuvarna, kommenterar Lennart Åkesson vid närpolisen.
”Det var ett beställningsjobb”
Kuppen mot Yxe-anläggningen blev mycket kostsamt för de två drabbade bolagen vars maskiner och arbetsredskap stulits. Bland det som fortfarande saknas finns två containers – 35 kubik stora, lastväxlar till lastbil, shacktblad, snöblad, pallgafflar, lastskopa med mera. Tillsammans betingar det ett värde på ca 400 000 kronor. Polisen är helt säker på att det rör sig om ett beställningsjobb.
-Det råder ingen tvekan om saken. Annars stjäl man inte sådana här grejer, så är det bara, säger Lennart Åkesson.
Brottsplatsundersökningen som genomfördes i området på måndagsmorgonen har gett resultat. Dock är man i nuläget mycket förtegen om vad för slags spår tjuvarna lämnat på brottsplatsen. –Jag kan inte gå in på det i detalj, men vi har säkrat vissa spår, ja.
Klicka för större bild på släpet från en annan vinkel>>
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.