Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Under lördagen rapporterade Aftonbladet om den ”påskäggsjakt” som ägt rum inom lokalpolisområde Lindesberg. Enligt uppgifter till tidningen fick deltagarna i år ledtrådar i interna chattar, och ett tjugotal poliser ska ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser.
Anders Dahlman, polisens presstalesperson i region Bergslagen, bekräftade för Aftonbladet att man haft en aktivitet som beskrivs som en ”påskäggsjakt”. Aktiviteten har haft till syfte att öka gemenskap och trivsel, och enligt Dahlman har man noga gått igenom förutsättningarna för årets ”jakt”.
Polisens presstalesperson, Anders Dahlman. Foto: Polisen
Vidare uppgav Dahlman att det inte har rapporterats in några avvikande eller felaktiga beteenden. Men om det dyker upp behöver man ”naturligtvis titta närmare på och utreda det”. Han uppgav också att det finns en risk att ”påskäggsjakten” har blandats ihop med verklig utryckning.
Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg. Skärmbild från instagram.
Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på uppgifterna i ett inlägg på sociala medier:
”Jag heter Johanna Olsson och är Lokalpolisområdeschef i Lindesberg. Jag skulle vilja säga några ord om det som uppmärksammats i media under helgen gällande polisen i Lindesberg. Det handlar om en intern aktivitet – i media kallat äggjakt – i samband med ett arbetsplatsmöte, med syfte att skapa trivsel och gemenskap.
Samtidigt förstår jag att uppgifterna som cirkulerar väcker frågor och reaktioner. Den bild som nu sprids är inte nödvändigtvis komplett. Därför är det viktigt att ta reda på vad som faktiskt hänt. En anmälan kommer att upprättas för att utreda detta vidare.
Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget så finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits. Men vi är en myndighet och vi ska tåla granskning.
Oavsett utfall så är det vårt ansvar att agera på ett sätt som upprätthåller allmänhetens förtroende – och att vi tar till oss när något riskerar att skada det.”
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.