Sedan tidigt i morse har polisen jagat två män som under morgontimmarna rånade ett par som bor strax utanför Fellingsbro. Mannen i huset vaknade strax före klockan 05:00 av ljud från nederbotten. Han tänkte dock inte mer på saken och skulle precis somna om då han hör ytterdörren öppnas. När mannen går ner för att se efter vad som står på, möts han av två maskerade män i hallen. Den ene gärningsmannen hade en pistol i handen och säger till honom att hålla sig lugn.
Han blir sedan ombedd att överlämna bilnycklarna och sin plånbok. I plånboken fanns 2500 kronor som gärningsmannen tar innan han ger tillbaka plånboken. Han lämnar dock tillbaka ett par hundralappar och säger till den utsatte att ”detta är inte något vi vill göra” och de ville inte lämna paret helt utan pengar. Sedan lämnar gärningsmännen platsen med riktning mot Frövi misstänker polisen.
Gärningsman nr 1 bar pistol och var ganska storvuxen, kraftigt byggd.
Gärningsman nr 2 bar en mejsel som vapen och var betydligt mindre än sin kumpan.
Bägge bar rånarluva.
Bilen är en grå Mercedes A160 med registreringsnummer SDT 068. Polisen söker nu eventuella vittnen som sett bilen i området vid tiden 05:00 och framåt.
Tipsa polisen>>
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.