Sedan tidigt i morse har polisen jagat två män som under morgontimmarna rånade ett par som bor strax utanför Fellingsbro. Mannen i huset vaknade strax före klockan 05:00 av ljud från nederbotten. Han tänkte dock inte mer på saken och skulle precis somna om då han hör ytterdörren öppnas. När mannen går ner för att se efter vad som står på, möts han av två maskerade män i hallen. Den ene gärningsmannen hade en pistol i handen och säger till honom att hålla sig lugn.
Han blir sedan ombedd att överlämna bilnycklarna och sin plånbok. I plånboken fanns 2500 kronor som gärningsmannen tar innan han ger tillbaka plånboken. Han lämnar dock tillbaka ett par hundralappar och säger till den utsatte att ”detta är inte något vi vill göra” och de ville inte lämna paret helt utan pengar. Sedan lämnar gärningsmännen platsen med riktning mot Frövi misstänker polisen.
Gärningsman nr 1 bar pistol och var ganska storvuxen, kraftigt byggd.
Gärningsman nr 2 bar en mejsel som vapen och var betydligt mindre än sin kumpan.
Bägge bar rånarluva.
Bilen är en grå Mercedes A160 med registreringsnummer SDT 068. Polisen söker nu eventuella vittnen som sett bilen i området vid tiden 05:00 och framåt.
Tipsa polisen>>
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.