Sedan i natt jagar flera polispatruller en misstänkt gärningsman i skogarna sydost om Lindesberg. Inledningsvis försökte mannen att fly polisen i en stulen lastbil, vilken han senare övergav för att fortsätta flykten till fots.
Det hela tog sin början då en väktare mötte lastbilen vid återvinningscentralen i Hovsta. Väktaren såg att grindarna var uppklippta och larmade polisen om lastbilen, som fortsatte färden norrut – mot Lindesberg.
En polispatrull mötte mycket riktigt lastbilen strax söder om Lindesberg – men föraren vägrade att ge upp och svängde nu in på mindre skogsvägar i trakterna av Skrymtarboda.
Enligt uppgift från vakthavande befäl på Örebropolisen, försökte den misstänkte backa på polispatrullen vid minst ett tillfälle. I ett sista försök att hindra polisen dumpade gärningsmannen en container som stod på lastbilen, så att polisen inte kunde följa efter.
Cirka en kvart senare hittades ändå lastbilen övergiven på vägen och en hundpatrull kallades in i jakten efter den misstänkte.
-Vi har tre patruller ute just nu varav en hundpatrull. Spåren efter gärningsmannen går österut, säger Lotta Lindblad, vakthavande befäl.
Lastbilen stals från ett företag i Örebro natten mot måndag. I containern som dumpades fanns en minigrävare.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.