Vid tvåtiden i natt fick räddningstjänsten larm om att pizzerian i Guldsmedshyttan – vid Statoilmacken – stod i lågor. Branden var då koncentrerad till uteserveringen men fick senare också fäste i entrédörren.- När styrkan från Guldsmedshyttan precis hade börjat släcka branden, fick vi larm om att även pizzerian nere i Storå brann, uppger inre befäl Kjell Haglund.
Polisen avfärdade snabbt tanken om att det skulle finnas någon ”naturlig orsak” till nattens bränder.
– Det råder ingen tvekan om att det handlar om två anlagda bränder, konstaterade Örebropolisens vakthavande befäl på lördagsmorgonen.
Enligt uppgift från polisen har man funnit en del föremål på platsen som tyder på att bränderna är anlagda. Vad man funnit vill polisen inte berätta i nuläget av utredningstekniska skäl.
– Och när det plötsligt börjar brinna på två ställen nästan samtidigt, då är det inte svårt att räkna ut att det handlar om anlagda bränder, understryker polisens vakthavande befäl.
Under natten har inga uppgifter framkommit som kan ge polisen en förklaring till varför någon eller några har tänt eld på restaurangerna.
– Därför är vi mycket tacksamma för alla eventuella vittnesuppgifter vi kan få hjälp med. Har någon sett en eller flera personer röra sig på platserna vid den aktuella tiden, så berätta gärna vad ni har sett, vädjar polisen.
Det finns ingen känd hotbild mot restaurangernas ägare.
Nerikes Brandkår uppger att branden i Guldsmedshyttan var den kraftigaste av de två. Där har man haft personal på plats hela natten och förväntas kunna lämna först tidig förmiddag.
– Där fick branden även fäste i entrédörren och det har kommit in rök i lokalerna, berättar Haglund på Nerikes Brandkår.
Personal från både Guldsmedshyttan och Lindesberg ryckte ut på nattens bränder.
Har du information om någon av bränderna?
Tipsa polisen på tel. 114 14
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.