Vid tvåtiden i natt fick räddningstjänsten larm om att pizzerian i Guldsmedshyttan – vid Statoilmacken – stod i lågor. Branden var då koncentrerad till uteserveringen men fick senare också fäste i entrédörren.- När styrkan från Guldsmedshyttan precis hade börjat släcka branden, fick vi larm om att även pizzerian nere i Storå brann, uppger inre befäl Kjell Haglund.
Polisen avfärdade snabbt tanken om att det skulle finnas någon ”naturlig orsak” till nattens bränder.
– Det råder ingen tvekan om att det handlar om två anlagda bränder, konstaterade Örebropolisens vakthavande befäl på lördagsmorgonen.
Enligt uppgift från polisen har man funnit en del föremål på platsen som tyder på att bränderna är anlagda. Vad man funnit vill polisen inte berätta i nuläget av utredningstekniska skäl.
– Och när det plötsligt börjar brinna på två ställen nästan samtidigt, då är det inte svårt att räkna ut att det handlar om anlagda bränder, understryker polisens vakthavande befäl.
Under natten har inga uppgifter framkommit som kan ge polisen en förklaring till varför någon eller några har tänt eld på restaurangerna.
– Därför är vi mycket tacksamma för alla eventuella vittnesuppgifter vi kan få hjälp med. Har någon sett en eller flera personer röra sig på platserna vid den aktuella tiden, så berätta gärna vad ni har sett, vädjar polisen.
Det finns ingen känd hotbild mot restaurangernas ägare.
Nerikes Brandkår uppger att branden i Guldsmedshyttan var den kraftigaste av de två. Där har man haft personal på plats hela natten och förväntas kunna lämna först tidig förmiddag.
– Där fick branden även fäste i entrédörren och det har kommit in rök i lokalerna, berättar Haglund på Nerikes Brandkår.
Personal från både Guldsmedshyttan och Lindesberg ryckte ut på nattens bränder.
Har du information om någon av bränderna?
Tipsa polisen på tel. 114 14
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.