Vid tvåtiden i natt fick räddningstjänsten larm om att pizzerian i Guldsmedshyttan – vid Statoilmacken – stod i lågor. Branden var då koncentrerad till uteserveringen men fick senare också fäste i entrédörren.- När styrkan från Guldsmedshyttan precis hade börjat släcka branden, fick vi larm om att även pizzerian nere i Storå brann, uppger inre befäl Kjell Haglund.
Polisen avfärdade snabbt tanken om att det skulle finnas någon ”naturlig orsak” till nattens bränder.
– Det råder ingen tvekan om att det handlar om två anlagda bränder, konstaterade Örebropolisens vakthavande befäl på lördagsmorgonen.
Enligt uppgift från polisen har man funnit en del föremål på platsen som tyder på att bränderna är anlagda. Vad man funnit vill polisen inte berätta i nuläget av utredningstekniska skäl.
– Och när det plötsligt börjar brinna på två ställen nästan samtidigt, då är det inte svårt att räkna ut att det handlar om anlagda bränder, understryker polisens vakthavande befäl.
Under natten har inga uppgifter framkommit som kan ge polisen en förklaring till varför någon eller några har tänt eld på restaurangerna.
– Därför är vi mycket tacksamma för alla eventuella vittnesuppgifter vi kan få hjälp med. Har någon sett en eller flera personer röra sig på platserna vid den aktuella tiden, så berätta gärna vad ni har sett, vädjar polisen.
Det finns ingen känd hotbild mot restaurangernas ägare.
Nerikes Brandkår uppger att branden i Guldsmedshyttan var den kraftigaste av de två. Där har man haft personal på plats hela natten och förväntas kunna lämna först tidig förmiddag.
– Där fick branden även fäste i entrédörren och det har kommit in rök i lokalerna, berättar Haglund på Nerikes Brandkår.
Personal från både Guldsmedshyttan och Lindesberg ryckte ut på nattens bränder.
Har du information om någon av bränderna?
Tipsa polisen på tel. 114 14
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.