Vid tvåtiden i natt fick räddningstjänsten larm om att pizzerian i Guldsmedshyttan – vid Statoilmacken – stod i lågor. Branden var då koncentrerad till uteserveringen men fick senare också fäste i entrédörren.- När styrkan från Guldsmedshyttan precis hade börjat släcka branden, fick vi larm om att även pizzerian nere i Storå brann, uppger inre befäl Kjell Haglund.
Polisen avfärdade snabbt tanken om att det skulle finnas någon ”naturlig orsak” till nattens bränder.
– Det råder ingen tvekan om att det handlar om två anlagda bränder, konstaterade Örebropolisens vakthavande befäl på lördagsmorgonen.
Enligt uppgift från polisen har man funnit en del föremål på platsen som tyder på att bränderna är anlagda. Vad man funnit vill polisen inte berätta i nuläget av utredningstekniska skäl.
– Och när det plötsligt börjar brinna på två ställen nästan samtidigt, då är det inte svårt att räkna ut att det handlar om anlagda bränder, understryker polisens vakthavande befäl.
Under natten har inga uppgifter framkommit som kan ge polisen en förklaring till varför någon eller några har tänt eld på restaurangerna.
– Därför är vi mycket tacksamma för alla eventuella vittnesuppgifter vi kan få hjälp med. Har någon sett en eller flera personer röra sig på platserna vid den aktuella tiden, så berätta gärna vad ni har sett, vädjar polisen.
Det finns ingen känd hotbild mot restaurangernas ägare.
Nerikes Brandkår uppger att branden i Guldsmedshyttan var den kraftigaste av de två. Där har man haft personal på plats hela natten och förväntas kunna lämna först tidig förmiddag.
– Där fick branden även fäste i entrédörren och det har kommit in rök i lokalerna, berättar Haglund på Nerikes Brandkår.
Personal från både Guldsmedshyttan och Lindesberg ryckte ut på nattens bränder.
Har du information om någon av bränderna?
Tipsa polisen på tel. 114 14
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.