Vid tvåtiden i natt fick räddningstjänsten larm om att pizzerian i Guldsmedshyttan – vid Statoilmacken – stod i lågor. Branden var då koncentrerad till uteserveringen men fick senare också fäste i entrédörren.- När styrkan från Guldsmedshyttan precis hade börjat släcka branden, fick vi larm om att även pizzerian nere i Storå brann, uppger inre befäl Kjell Haglund.
Polisen avfärdade snabbt tanken om att det skulle finnas någon ”naturlig orsak” till nattens bränder.
– Det råder ingen tvekan om att det handlar om två anlagda bränder, konstaterade Örebropolisens vakthavande befäl på lördagsmorgonen.
Enligt uppgift från polisen har man funnit en del föremål på platsen som tyder på att bränderna är anlagda. Vad man funnit vill polisen inte berätta i nuläget av utredningstekniska skäl.
– Och när det plötsligt börjar brinna på två ställen nästan samtidigt, då är det inte svårt att räkna ut att det handlar om anlagda bränder, understryker polisens vakthavande befäl.
Under natten har inga uppgifter framkommit som kan ge polisen en förklaring till varför någon eller några har tänt eld på restaurangerna.
– Därför är vi mycket tacksamma för alla eventuella vittnesuppgifter vi kan få hjälp med. Har någon sett en eller flera personer röra sig på platserna vid den aktuella tiden, så berätta gärna vad ni har sett, vädjar polisen.
Det finns ingen känd hotbild mot restaurangernas ägare.
Nerikes Brandkår uppger att branden i Guldsmedshyttan var den kraftigaste av de två. Där har man haft personal på plats hela natten och förväntas kunna lämna först tidig förmiddag.
– Där fick branden även fäste i entrédörren och det har kommit in rök i lokalerna, berättar Haglund på Nerikes Brandkår.
Personal från både Guldsmedshyttan och Lindesberg ryckte ut på nattens bränder.
Har du information om någon av bränderna?
Tipsa polisen på tel. 114 14
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.