Korsningarna Skolgatan/Järnvägsgatan och Skolgatan/Kristinavägen är inte på något vis en frizon där inga trafikregler längre gäller. Men alla verkar inte vara överens om det. Här är det nämligen bara vissa bilförare som tydligt visar åt vilket håll de ska genom användande av körriktningsvisare – precis som i vilken annan korsning som helst.-Det kommer att gå illa här förr eller senare, kommenterar polisen.
Lindesbergs trafikpolisgrupp har tidigare uttalat sig gällande trafikregelnonchalans på nya Järnvägsgatan. Höga hastigheter har förekommit – och förekommer än idag. Högerregeln tillämpas inte alltid och överraskande få använder sig av körriktningsvisare i korsningarna. Men trots polisens tidigare vädjan till trafikanterna, samt att man hållit trafikkontroller på aktuell plats, så har ingen större förbättring skett.
-Folk verkar inte bry sig så mycket och förr eller senare kommer det att ske en kollision i någon av korsningarna. Bilisterna måste bättra sig, säger Pekka Kirsijärvi.
För ett par veckor sedan meddelade kommunens trafikenhet att man har som förslag att göra huvudled av Järnvägsgatan. Förslaget välkomnas av polisen.
-Det är bra, men det kommer inte leda till att fler använder blinkers helt plötsligt. Därför måste vi styra upp det här med andra metoder, inte minst genom att informera via media eftersom jag misstänker att det måste upprepas flera gånger innan det sjunker in hos de som slarvar.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).