Mörker, halka och dålig sikt på grund av dimma och dis, är en illavarslande kombination som ökar risken för viltolyckor. Just nu råder just sådana omständigheter och därför uppmanar polisen alla i trafiken att vara extra försiktiga samt att inte strunta i det ansvar som följer vid händelse av att en viltolycka inträffar.- Det är den tiden på året nu då vi ser en ökning av viltolyckor och det kan vara bra att känna till det, informerar Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
I takt med att hösten lämnar över till vintern ökar risken att köra på vilt markant. Mörker och halka samt dimma och dis innebär större risk att inte hinna upptäcka och bromsa för ett djur som springer upp på vägen.
– Det sker en ökning av viltolyckor den här tiden på året, så det kan vara bra att tänka på det om man skall ut på vägarna när det är mörkt och dålig sikt, säger Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
Om olyckan ändå inträffar, trots försiktighet, är det viktigt att ta sitt ansvar och anmäla det till polisen genom att ringa 112.
– Om man exempelvis kör på en älg eller ett rådjur, som är vanligast i våra trakter, så är man skyldig enligt lag att anmäla det till oss och samtidigt markera platsen så att eftersök snabbt kan sättas in om djuret har sprungit in i skogen efter kollisionen, säger Ivansson.
Att strunta i detta betraktas som smitning och är belagt med böter.
– Dessutom får man inte glömma att det kan innebär att djuret man kört kanske lämnas kvar allvarligt skadat och får lida i onödan, påpekar han.
I Lindesberg finns en sträcka som ligger i topp fem över länets mest olycksdrabbade vägavsnitt vad gäller just viltolyckor. Det handlar om riksväg 50 från södra infarten och några kilometer norrut. Dock skall inte statistiken tolkas som att resterande del av riksvägen, före och efter nämnda sträcka, är en säker zon. En viltolycka kan inträffa i stort sett överallt, vilket de senaste rapporterna tydligt visar. Nyligen anmäldes nämligen en viltolycka i ett villaområde i närheten av Hemköp i centrala Lindesberg.
Första halvåret 2013 rapporterades strax över 1000 anmälningspliktiga viltolyckor i Örebro län. Det innefattar olyckor där något av följande djur förekommit: Björn, hjort, järv, lodjur, mufflonfår, ren, rådjur, utter, vildsvin, älg eller örn.
Fotnot: Remsor att markera ut en plats där en viltolycka inträffat kan hämtas ut gratis vid polisen i Lindesberg alt. laddas hem och skrivas ut på datorn.
Nedladdning av markeringsremsa finns på Nationella Viltolycksrådets hemsida
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.