Mörker, halka och dålig sikt på grund av dimma och dis, är en illavarslande kombination som ökar risken för viltolyckor. Just nu råder just sådana omständigheter och därför uppmanar polisen alla i trafiken att vara extra försiktiga samt att inte strunta i det ansvar som följer vid händelse av att en viltolycka inträffar.- Det är den tiden på året nu då vi ser en ökning av viltolyckor och det kan vara bra att känna till det, informerar Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
I takt med att hösten lämnar över till vintern ökar risken att köra på vilt markant. Mörker och halka samt dimma och dis innebär större risk att inte hinna upptäcka och bromsa för ett djur som springer upp på vägen.
– Det sker en ökning av viltolyckor den här tiden på året, så det kan vara bra att tänka på det om man skall ut på vägarna när det är mörkt och dålig sikt, säger Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
Om olyckan ändå inträffar, trots försiktighet, är det viktigt att ta sitt ansvar och anmäla det till polisen genom att ringa 112.
– Om man exempelvis kör på en älg eller ett rådjur, som är vanligast i våra trakter, så är man skyldig enligt lag att anmäla det till oss och samtidigt markera platsen så att eftersök snabbt kan sättas in om djuret har sprungit in i skogen efter kollisionen, säger Ivansson.
Att strunta i detta betraktas som smitning och är belagt med böter.
– Dessutom får man inte glömma att det kan innebär att djuret man kört kanske lämnas kvar allvarligt skadat och får lida i onödan, påpekar han.
I Lindesberg finns en sträcka som ligger i topp fem över länets mest olycksdrabbade vägavsnitt vad gäller just viltolyckor. Det handlar om riksväg 50 från södra infarten och några kilometer norrut. Dock skall inte statistiken tolkas som att resterande del av riksvägen, före och efter nämnda sträcka, är en säker zon. En viltolycka kan inträffa i stort sett överallt, vilket de senaste rapporterna tydligt visar. Nyligen anmäldes nämligen en viltolycka i ett villaområde i närheten av Hemköp i centrala Lindesberg.
Första halvåret 2013 rapporterades strax över 1000 anmälningspliktiga viltolyckor i Örebro län. Det innefattar olyckor där något av följande djur förekommit: Björn, hjort, järv, lodjur, mufflonfår, ren, rådjur, utter, vildsvin, älg eller örn.
Fotnot: Remsor att markera ut en plats där en viltolycka inträffat kan hämtas ut gratis vid polisen i Lindesberg alt. laddas hem och skrivas ut på datorn.
Nedladdning av markeringsremsa finns på Nationella Viltolycksrådets hemsida
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.