Mörker, halka och dålig sikt på grund av dimma och dis, är en illavarslande kombination som ökar risken för viltolyckor. Just nu råder just sådana omständigheter och därför uppmanar polisen alla i trafiken att vara extra försiktiga samt att inte strunta i det ansvar som följer vid händelse av att en viltolycka inträffar.- Det är den tiden på året nu då vi ser en ökning av viltolyckor och det kan vara bra att känna till det, informerar Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
I takt med att hösten lämnar över till vintern ökar risken att köra på vilt markant. Mörker och halka samt dimma och dis innebär större risk att inte hinna upptäcka och bromsa för ett djur som springer upp på vägen.
– Det sker en ökning av viltolyckor den här tiden på året, så det kan vara bra att tänka på det om man skall ut på vägarna när det är mörkt och dålig sikt, säger Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
Om olyckan ändå inträffar, trots försiktighet, är det viktigt att ta sitt ansvar och anmäla det till polisen genom att ringa 112.
– Om man exempelvis kör på en älg eller ett rådjur, som är vanligast i våra trakter, så är man skyldig enligt lag att anmäla det till oss och samtidigt markera platsen så att eftersök snabbt kan sättas in om djuret har sprungit in i skogen efter kollisionen, säger Ivansson.
Att strunta i detta betraktas som smitning och är belagt med böter.
– Dessutom får man inte glömma att det kan innebär att djuret man kört kanske lämnas kvar allvarligt skadat och får lida i onödan, påpekar han.
I Lindesberg finns en sträcka som ligger i topp fem över länets mest olycksdrabbade vägavsnitt vad gäller just viltolyckor. Det handlar om riksväg 50 från södra infarten och några kilometer norrut. Dock skall inte statistiken tolkas som att resterande del av riksvägen, före och efter nämnda sträcka, är en säker zon. En viltolycka kan inträffa i stort sett överallt, vilket de senaste rapporterna tydligt visar. Nyligen anmäldes nämligen en viltolycka i ett villaområde i närheten av Hemköp i centrala Lindesberg.
Första halvåret 2013 rapporterades strax över 1000 anmälningspliktiga viltolyckor i Örebro län. Det innefattar olyckor där något av följande djur förekommit: Björn, hjort, järv, lodjur, mufflonfår, ren, rådjur, utter, vildsvin, älg eller örn.
Fotnot: Remsor att markera ut en plats där en viltolycka inträffat kan hämtas ut gratis vid polisen i Lindesberg alt. laddas hem och skrivas ut på datorn.
Nedladdning av markeringsremsa finns på Nationella Viltolycksrådets hemsida
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.