Mörker, halka och dålig sikt på grund av dimma och dis, är en illavarslande kombination som ökar risken för viltolyckor. Just nu råder just sådana omständigheter och därför uppmanar polisen alla i trafiken att vara extra försiktiga samt att inte strunta i det ansvar som följer vid händelse av att en viltolycka inträffar.- Det är den tiden på året nu då vi ser en ökning av viltolyckor och det kan vara bra att känna till det, informerar Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
I takt med att hösten lämnar över till vintern ökar risken att köra på vilt markant. Mörker och halka samt dimma och dis innebär större risk att inte hinna upptäcka och bromsa för ett djur som springer upp på vägen.
– Det sker en ökning av viltolyckor den här tiden på året, så det kan vara bra att tänka på det om man skall ut på vägarna när det är mörkt och dålig sikt, säger Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
Om olyckan ändå inträffar, trots försiktighet, är det viktigt att ta sitt ansvar och anmäla det till polisen genom att ringa 112.
– Om man exempelvis kör på en älg eller ett rådjur, som är vanligast i våra trakter, så är man skyldig enligt lag att anmäla det till oss och samtidigt markera platsen så att eftersök snabbt kan sättas in om djuret har sprungit in i skogen efter kollisionen, säger Ivansson.
Att strunta i detta betraktas som smitning och är belagt med böter.
– Dessutom får man inte glömma att det kan innebär att djuret man kört kanske lämnas kvar allvarligt skadat och får lida i onödan, påpekar han.
I Lindesberg finns en sträcka som ligger i topp fem över länets mest olycksdrabbade vägavsnitt vad gäller just viltolyckor. Det handlar om riksväg 50 från södra infarten och några kilometer norrut. Dock skall inte statistiken tolkas som att resterande del av riksvägen, före och efter nämnda sträcka, är en säker zon. En viltolycka kan inträffa i stort sett överallt, vilket de senaste rapporterna tydligt visar. Nyligen anmäldes nämligen en viltolycka i ett villaområde i närheten av Hemköp i centrala Lindesberg.
Första halvåret 2013 rapporterades strax över 1000 anmälningspliktiga viltolyckor i Örebro län. Det innefattar olyckor där något av följande djur förekommit: Björn, hjort, järv, lodjur, mufflonfår, ren, rådjur, utter, vildsvin, älg eller örn.
Fotnot: Remsor att markera ut en plats där en viltolycka inträffat kan hämtas ut gratis vid polisen i Lindesberg alt. laddas hem och skrivas ut på datorn.
Nedladdning av markeringsremsa finns på Nationella Viltolycksrådets hemsida
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.