Mörker, halka och dålig sikt på grund av dimma och dis, är en illavarslande kombination som ökar risken för viltolyckor. Just nu råder just sådana omständigheter och därför uppmanar polisen alla i trafiken att vara extra försiktiga samt att inte strunta i det ansvar som följer vid händelse av att en viltolycka inträffar.- Det är den tiden på året nu då vi ser en ökning av viltolyckor och det kan vara bra att känna till det, informerar Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
I takt med att hösten lämnar över till vintern ökar risken att köra på vilt markant. Mörker och halka samt dimma och dis innebär större risk att inte hinna upptäcka och bromsa för ett djur som springer upp på vägen.
– Det sker en ökning av viltolyckor den här tiden på året, så det kan vara bra att tänka på det om man skall ut på vägarna när det är mörkt och dålig sikt, säger Robin Ivansson, polisen i Lindesberg.
Om olyckan ändå inträffar, trots försiktighet, är det viktigt att ta sitt ansvar och anmäla det till polisen genom att ringa 112.
– Om man exempelvis kör på en älg eller ett rådjur, som är vanligast i våra trakter, så är man skyldig enligt lag att anmäla det till oss och samtidigt markera platsen så att eftersök snabbt kan sättas in om djuret har sprungit in i skogen efter kollisionen, säger Ivansson.
Att strunta i detta betraktas som smitning och är belagt med böter.
– Dessutom får man inte glömma att det kan innebär att djuret man kört kanske lämnas kvar allvarligt skadat och får lida i onödan, påpekar han.
I Lindesberg finns en sträcka som ligger i topp fem över länets mest olycksdrabbade vägavsnitt vad gäller just viltolyckor. Det handlar om riksväg 50 från södra infarten och några kilometer norrut. Dock skall inte statistiken tolkas som att resterande del av riksvägen, före och efter nämnda sträcka, är en säker zon. En viltolycka kan inträffa i stort sett överallt, vilket de senaste rapporterna tydligt visar. Nyligen anmäldes nämligen en viltolycka i ett villaområde i närheten av Hemköp i centrala Lindesberg.
Första halvåret 2013 rapporterades strax över 1000 anmälningspliktiga viltolyckor i Örebro län. Det innefattar olyckor där något av följande djur förekommit: Björn, hjort, järv, lodjur, mufflonfår, ren, rådjur, utter, vildsvin, älg eller örn.
Fotnot: Remsor att markera ut en plats där en viltolycka inträffat kan hämtas ut gratis vid polisen i Lindesberg alt. laddas hem och skrivas ut på datorn.
Nedladdning av markeringsremsa finns på Nationella Viltolycksrådets hemsida
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.