Polisen vänder sig nu till allmänheten för att få hjälp att finna de skyldiga till de allvarliga skadegörelser, som två helger i rad har drabbat ett företag och en fastighetsägare i centrala Fellingsbro.
– Man har orsakat vattenskador samt slagit sönder saker inne i lokalen, vilket drabbat det företag som har sin verksamhet där – samt den fastighetsägare som äger lokalerna, berättar kommissarie Stefan Toll, polisen i Lindesberg.
Polisen är övertygad om att det inte rör sig om ett inbrott i syfte att stjäla. Något tillgrepp har inte skett. Däremot har man vid två tillfällen tagit sig in och orsakat omfattande skadegörelser. Polisen uppger att man bland annat har öppnat flera vattenkranar och orsakat översvämning, slagit sönder material och eldat papper.
Skadegörelserna slår inte bara mot den drabbade fastighetsägaren, utan också ett företag som har kontor och lager i fastigheten.
Skadegörelserna har inträffat de två senaste helgerna. Platsen är Hemvägen i centrala Fellingsbro. Polisen har tillsammans med de drabbade ökat bevakningen i området. Samtidigt vänder man sig nu till allmänheten om hjälp.
På polisens instagram skriver Stefan Toll följande:
”Polisen och företag har satt in ökad bevakning men vi söker nu vittnen eller personer som har upplysningar som kan hjälpa oss att utreda dessa brott så att de som åsamkat dessa skador kan ställas till ansvar för sina handlingar och eventuellt få skadeståndskrav.
Kontakta oss på Polisen.se via funktionen tipsa Polisen eller ring 114 14. Ärendenummer K966538-23.”
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.