Polisen vänder sig nu till allmänheten för att få hjälp att finna de skyldiga till de allvarliga skadegörelser, som två helger i rad har drabbat ett företag och en fastighetsägare i centrala Fellingsbro.
– Man har orsakat vattenskador samt slagit sönder saker inne i lokalen, vilket drabbat det företag som har sin verksamhet där – samt den fastighetsägare som äger lokalerna, berättar kommissarie Stefan Toll, polisen i Lindesberg.
Polisen är övertygad om att det inte rör sig om ett inbrott i syfte att stjäla. Något tillgrepp har inte skett. Däremot har man vid två tillfällen tagit sig in och orsakat omfattande skadegörelser. Polisen uppger att man bland annat har öppnat flera vattenkranar och orsakat översvämning, slagit sönder material och eldat papper.
Skadegörelserna slår inte bara mot den drabbade fastighetsägaren, utan också ett företag som har kontor och lager i fastigheten.
Skadegörelserna har inträffat de två senaste helgerna. Platsen är Hemvägen i centrala Fellingsbro. Polisen har tillsammans med de drabbade ökat bevakningen i området. Samtidigt vänder man sig nu till allmänheten om hjälp.
På polisens instagram skriver Stefan Toll följande:
”Polisen och företag har satt in ökad bevakning men vi söker nu vittnen eller personer som har upplysningar som kan hjälpa oss att utreda dessa brott så att de som åsamkat dessa skador kan ställas till ansvar för sina handlingar och eventuellt få skadeståndskrav.
Kontakta oss på Polisen.se via funktionen tipsa Polisen eller ring 114 14. Ärendenummer K966538-23.”
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.