Lindesbergs Rotaryklubb hade bjudit in områdespolisen Rissa Seido, som höll en lärorik föreläsning. Foto: Camilla Lagerman
Polisen Rissa Seido: ”Hela Sverige är i krig med gängkriminaliteten”
Rissa Seido har arbetat som polis i 18 år, och är numera områdespolis i Järva. Under sin tid i yrket har hon upplevt eskaleringen av gängvåldet, samt rekryteringen av barn och ungdomar in i kriminalitet. På måndagen föreläste hon i Lindesberg, i ett arrangemang av Rotary, där hon delade med sig av sina erfarenheter och tips för att förebygga våldet.
– Det är inte bara utsatta områden som är problematiken idag, utan hela Sverige är i krig med gängkriminaliteten, säger hon.
Som 20-åring kom hon till Sverige med sin familj från Togo i Västafrika. Redan från början fick hon höra att hennes hudfärg skulle ligga henne i fatet, något som istället sporrade henne till att bevisa att de hade fel. Idag är hon områdespolis i Järva, ett område som tidigare var hårt präglat av gängvåld och dödliga skjutningar.
– En sak som slog mig var naiviteten i vårt samhälle, att man inte vill tala klarspråk. Ungdomarna som sköt varandra var sådana som man kände till, man sa tidigt till socialtjänsten att de behövde placeras, men nej. Men en ungdom som häller brinnande olja på sin syster och knivhugger den samtidigt, då är man inte normal. Ni får ursäkta mig, men hade socialtjänsten tagit ansvar då, så hade det sett annorlunda ut idag, säger Rissa.
Att stoppa nyrekryteringen av barn och ungdomar till gängkriminaliteten är ett problem som är svårt att få bukt med, då det mesta sker på sociala medier idag.
– Det är inga ungdomar som möter någon annan i centrum idag, det gjorde man från början när våldsvågen startade, men så är det inte längre. Därför är det så viktigt att föräldrar har koll på sina barns sociala medier. Föräldrar har också rätt att säga till sina barn att de ska komma hem i tid, ni bestämmer över era barn, de bestämmer inte över er, säger hon med skarp ton.
Foto: Camilla Lagerman
Gängkriminaliteten är inte längre ett problem som bara existerar i storstäderna, då rekryteringen av barn och unga idag sträcker sig långt utanför stadsgränserna.
– Det är inte bara utsatta områden som är problematiken idag, utan hela Sverige är i krig med gängkriminaliteten. Det är mycket lättare för de gängkriminella att anlita någon från exempelvis Lindesberg att utföra ett mord i Stockholm, för vi känner inte till de ungdomarna. Alla ungdomar kan vara måltavlor idag, och en del blir rekryterade med tvång. Idag är det 493 ungdomar i åldern 13-16 år som sitter frihetsberövade, det är väldigt alarmerande, säger Rissa.
Något man har arbetat hårt med är att bygga relationer och förtroende hos framförallt mammorna i området, en grupp människor som Rissa menar är underskattade och kan hjälpa till att förebygga våld.
– De är väldigt lojala, men när en mamma väl har bestämt sig för att avslöja eller anmäla sitt barn, då gör hon det. Underskatta inte mammorna, de är kunniga, de har koll på sina barn och vet allt. De är verktyget för att lösa gängkriminaliteten, de och lärarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har återigen ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt avslog hans ansökan i maj, då man ansåg att risken för återfall var alltför stor. Nu gör Göta Hovrätt samma bedömning, vilket NA var först med att rapportera.
Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
- Mannen blev senare ...
Man misshandlad i natt
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning - ingen ...