Här på Kungsgatan 58 inträffade det grymma personrånet i måndags kväll. Två personer i 70-årsåldern hölls fångna i nästan två timmar – under knivhot. En av de misstänkta greps samma kväll, men den andre är fortfarande på fri fot. Med anledning av det släpper polisen ett fullständigt signalement på rånaren i hopp om att allmänheten skall kunna hjälpa till.
Polisen går ut med följande signalement på rånaren:
En ung man i 20-årsåldern, afrikanskt ursprung, burrigt hår, 175-180 cm lång. Klädd i röd jacka med en grön munktröja under. Mörka träningsoverallsbyxor.
Polisen uppger att rånet pågick under mycket lång tid. Anledningen är rånarna försökte ta ut pengar från deras konton vid närliggande uttagsautomater. En av rånarna stannade och höll offren fångna medan den andra gick till automaterna i omgångar.
-Troligtvis pågick det 1½ till 2 timmar, mellan klockan 19-21. Vi är tacksamma för alla iakttagelser mellan dessa timmar, säger Jorma Harjamäki vid polisen i Lindesberg.
Jorma ser goda chanser att få in tips med anledning av rånarnas tillvägagångssätt. De har inte försökt att ”smälta in” eller hålla sig undan öppna platser medan rånet pågick.
-En av rånarna har gått mellan Kungsgatan 58 och uttagsautomaterna vid Posten/Nordea och Bergslagens Sparbank medan den andre stannade kvar i offrets bostad. Jag är övertygad om att någon iakttagit honom och därför är det viktigt att signalementet kommer till allmänhetens kännedom, förklarar Jorma.
Rånarna lämnade sina offer vid 21-tiden och gick gemensamt in mot centrum via Kungsgatan. De har alltså passerat varuhallstorget ungefär i samma stund som mataffärerna stängde för kvällen. Under gårdagen fick polisen in två tips från allmänheten. Dessa uppgifter bedöms som intressanta.
Fotnot: Den rånmisstänkte 16-åringen som greps i måndags, nekar till brott.
Såg du rånarna? Vet du något om rånet?
Tipsa polisen på tel: 0738-114 114
Det går även bra att tipsa anonymt via LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).