Som tidigare rapporterat, inträffade en grov misshandel i Lindesberg natten till tisdag. Nu söker polisen efter gärningspersonen – en kvinna – som man fortfarande har väldigt lite uppgifter på vem hon är.
– Min uppfattning är att hon har varit på besök hemma hos kvinnan som misshandlats och att hon inte är hemmahörande i trakten, kommenterar kammaråklagare Anders Persson.
Det var klockan 00.36 som polisen larmades om ett bråk i en lägenhet på Björkhyttevägen i Lindesberg. När patrullen anländer är det, enligt åklagare Anders Persson, rörigt på platsen.
– Andra boende har då anslutit och är undrande om vad som pågår, säger Persson som också berättar att det aldrig varit fråga om något stök som hindrade polisen i deras arbete.
I den aktuella lägenheten påträffas en 40-årig kvinna med sårskador. Enligt uppgift skall hon ha blivit misshandlad med ett vasst föremål.
– Man har pratat om ett tillhygge, men vad exakt kan jag inte svara på, säger åklagaren.
Kammaråklagare Anders Persson uppger att man vid 14-tiden på tisdagen fortfarande inte hade någon frihetsberövad. Den misstänkta kvinnan är fortfarande ett frågetecken för polis och åklagare.
– Vi har väldigt dåligt med uppgifter om kvinnan. Det hela har försvårats för polisen av att den misshandlade kvinnan inte har gått att nå idag, säger Persson.
Initiala uppgifter om den misstänkta säger att hon inte är hemmahörande i trakten, utan var på besök hemma hos kvinnan när brottet ägde rum.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.