En 60-årig kvinna misshandlades och förnedrades på olika sätt i sin egen trädgård i lördags. De skyldiga till denna mycket fula attack är ännu oidentifierade och närpolisens utredare söker därför ytterligare hjälp från allmänheten för att lösa fallet.
Händelsen i lördags skedde vid 18:30-tiden inne i kvinnans egen trädgård på Banvägen. En ung kvinna i 20-årsåldern hade gått in i trädgården och satt sig för att kissa. När 60-åringen försökte få henne att lämna gården blev hon förbannad och började kalla henne saker som ”hora” med mera. Sedan gav hon sig på kvinnan och slog henne. I samma stund kom ytterligare en person in i trädgården, en man, och gick fram till 60-åringen och hällde en öl över henne. Därefter lämnade både kvinnan och mannen trädgården och åkte iväg i en bil.
Söker en mintgrön ”skåpbil”
Sedan i måndags har ett 50-tal olika foton skickats in till redaktionen från privatpersoner. Ett tiotal av dessa har fångat mintgröna Chevroletbilar. Dessa har vidarebefordrats till närpolisen i Lindesberg som nu har granskat dem. Dock har nu nya uppgifter framkommit om att det inte handlar om en vanlig ”raggarbil”, utan en skåpbilsmodell – en van.
-Kvinnan är helt säker på att hon sett rätt, så nu söker vi istället en mintgrön skåpbil med inslag av vitt på sidorna, förklarar Anders Nohlgren.
På en av de ca 50 bilder vi fått in förekommer en Chevrolet van som till viss del stämmer överens med den beskrivning kvinnan gett. Bilens reg.nr. kontrollerades i förmiddags av närpolisen som kunde konstatera att bilen ägs av en kvinna med ett inte helt plumpfritt förflutet. Denna nya uppgift ses som mycket intressant, kommenterar polisen.
Trots detta nya uppslag efterlyser polisen fler bilder på ”skåpbilar” som förekom i cruisingen.
Har du bilder på en cheva van från cruisingen? Skicka till oss: info@lindenytt.com
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.