UPPDATERAD. På tisdagskvällen sökte polisen efter flera misstänkta gärningspersoner i centrala Vedevåg. Detta sedan en fastighetsägare slagit larm om ett pågående inbrott i vederbörandes bostad.
– Vi är på plats nu och söker efter minst två gärningspersoner, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom till polisen klockan 20.51. Tio minuter senare hade en första patrull kommit fram till adressen och påbörjat arbetet med att söka efter gärningspersoner i området. Enligt polisen är det just nu (kl. 21.31) oklart om tjuvarna har varit inne i bostaden eller ej. Detta på grund av rådande omständigheter.
– Den som bor i det här huset hade just kommit hem från arbetet och upptäckte att två okända personer befann sig utanför bostaden. Det är just nu oklart om dessa har hunnit genomföra inbrottet eller blev avbrutna när husägaren kom hem och upptäckte dem, uppger Lars Hedelin vid polisen.
UPPDATERING
Det är nu konstaterat att det rör sig om ett fullbordat brott, att ett inbrott har skett i den aktuella bostaden. Dock är det fortfarande oklart om tillgrepp har skett. Detta meddelade polisen på onsdagsmorgonen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.