Klockan 23:30 i lördags överfölls en kvinna i 50-årsåldern av två mycket unga gärningsmän på Hagabergsområdet. Nu behöver polisen allmänhetens hjälp att snabbt gripa duon.-Vi har inte några kända vittnen till händelsen, men om någon har sett överfallet vill vi mycket gärna få deras vittnesmål, kommenterar Lennart Andersson, utredningschef i Lindesberg.
Kvinnan kom gåendes på gång- och cykelbanan, vid fotbollsplanen i närheten av Björkhagaskolan, när två ynglingar i övre tonåren kliver fram och tar tag i henne och försöker få henne att lämna ifrån sig sin mobiltelefon. Under tumultet drar en av de misstänkta kniv och hotar med. Enligt uppgift har något typ av utfall förekommit. Detta bekräftas av att kvinnans jacka har tydliga skador efter ett vasst föremål. Gärningsmännen lämnar platsen springande utan att ha fått något med sig.
Polisen är förtegen om detaljer i ärendet eftersom man ännu inte har gripit gärningsmännen. Man kan i nuläget bara hoppas att någon eller några som bor i området, eller har vistats där vid tidpunkten för rånförsöket, skall kunna hjälpa utredningen framåt.
-Kvinnan har endast kunnat lämna ett vagt signalement på de misstänkta. Därför skulle det vara till väldigt stor hjälp om någon har sett rånförsöket och kan ge oss ytterligare information till utredningen, säger utredningschef Lennart Andersson.
Polisen: 114 14
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.