Klockan 23:30 i lördags överfölls en kvinna i 50-årsåldern av två mycket unga gärningsmän på Hagabergsområdet. Nu behöver polisen allmänhetens hjälp att snabbt gripa duon.-Vi har inte några kända vittnen till händelsen, men om någon har sett överfallet vill vi mycket gärna få deras vittnesmål, kommenterar Lennart Andersson, utredningschef i Lindesberg.
Kvinnan kom gåendes på gång- och cykelbanan, vid fotbollsplanen i närheten av Björkhagaskolan, när två ynglingar i övre tonåren kliver fram och tar tag i henne och försöker få henne att lämna ifrån sig sin mobiltelefon. Under tumultet drar en av de misstänkta kniv och hotar med. Enligt uppgift har något typ av utfall förekommit. Detta bekräftas av att kvinnans jacka har tydliga skador efter ett vasst föremål. Gärningsmännen lämnar platsen springande utan att ha fått något med sig.
Polisen är förtegen om detaljer i ärendet eftersom man ännu inte har gripit gärningsmännen. Man kan i nuläget bara hoppas att någon eller några som bor i området, eller har vistats där vid tidpunkten för rånförsöket, skall kunna hjälpa utredningen framåt.
-Kvinnan har endast kunnat lämna ett vagt signalement på de misstänkta. Därför skulle det vara till väldigt stor hjälp om någon har sett rånförsöket och kan ge oss ytterligare information till utredningen, säger utredningschef Lennart Andersson.
Polisen: 114 14
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.