-Vi kommer att stänga av stan kl 23:00 även vid årets cruising, säger närpolischef Lars Törnqvist. Just under denna kväll så skjuter brottsstatistiken i höjden med trafikbrott, fylla, narkotikabrott och misshandel. Avstängningen görs endast för att få ner antalet brott och därmed öka trivseln för de skötsamma människorna som är ute på kvällen.
Själv tycker jag det är synd att vi måste vidta dessa åtgärder som drabbar det seriösa cruisingfolket, men då vissa inte kan uppföra sig så är det den enda lösningen. Att det blir just vid kl 23:00 är något som vi tillsammans med arrangörerna kommit överrens om, och de tycker att tiden 18:00-23:00 var en utmärkt tid.
Ett av de större problemen vi har är det omfattande superiet.
Faktum är att vi förra året hade folk som slog läger på gatorna där de satt med stora kassar med öl och söp sig redlösa. Att det sedan är vuxna människor, som ska vara de ungas förebilder, gör inte saken bättre, konstaterar närpolischefen.
– Vi kommer vi att vara stenhårda och inte se mellan fingrarna i något fall. Står någon och dricker på gatan så ingriper vi direkt utan undantag. De som åker i en öppen cab bör även de se upp. Dricker man alkohol i en öppen bil så är det detsamma som att dricka på gatan.
Det finns inga som helst undantag i trafik- och alkohollagen bara för det är cruising, menar Lars Törnqvist.
Fotnot: På kvällen kommer polisen att ha 15 man i tjänst ute på gatorna. Man kommer även att ha arresten öppen under kvällen för att slippa de långa transporterna till Örebro.
SHRA positiva till 23-gräns
-Jag tycker att det har fungerat bra med en trafikreglering och är positivt inställd till åtgärden. Vi i SHRA tyckte det lät hel sjukt första året regleringen genomfördes och trodde hela kvällen skulle bli förstörd. Men det har visat sig fungera mycket bra. Vi vill självklart att cruisingfolket ska vara uppe vid Lindehov på kvällen, och efter att regleringen infördes har det blivit mer drag där, konstaterar Hans ”Basse” Eriksson.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.