-Vi kommer att stänga av stan kl 23:00 även vid årets cruising, säger närpolischef Lars Törnqvist. Just under denna kväll så skjuter brottsstatistiken i höjden med trafikbrott, fylla, narkotikabrott och misshandel. Avstängningen görs endast för att få ner antalet brott och därmed öka trivseln för de skötsamma människorna som är ute på kvällen.
Själv tycker jag det är synd att vi måste vidta dessa åtgärder som drabbar det seriösa cruisingfolket, men då vissa inte kan uppföra sig så är det den enda lösningen. Att det blir just vid kl 23:00 är något som vi tillsammans med arrangörerna kommit överrens om, och de tycker att tiden 18:00-23:00 var en utmärkt tid.
Ett av de större problemen vi har är det omfattande superiet.
Faktum är att vi förra året hade folk som slog läger på gatorna där de satt med stora kassar med öl och söp sig redlösa. Att det sedan är vuxna människor, som ska vara de ungas förebilder, gör inte saken bättre, konstaterar närpolischefen.
– Vi kommer vi att vara stenhårda och inte se mellan fingrarna i något fall. Står någon och dricker på gatan så ingriper vi direkt utan undantag. De som åker i en öppen cab bör även de se upp. Dricker man alkohol i en öppen bil så är det detsamma som att dricka på gatan.
Det finns inga som helst undantag i trafik- och alkohollagen bara för det är cruising, menar Lars Törnqvist.
Fotnot: På kvällen kommer polisen att ha 15 man i tjänst ute på gatorna. Man kommer även att ha arresten öppen under kvällen för att slippa de långa transporterna till Örebro.
SHRA positiva till 23-gräns
-Jag tycker att det har fungerat bra med en trafikreglering och är positivt inställd till åtgärden. Vi i SHRA tyckte det lät hel sjukt första året regleringen genomfördes och trodde hela kvällen skulle bli förstörd. Men det har visat sig fungera mycket bra. Vi vill självklart att cruisingfolket ska vara uppe vid Lindehov på kvällen, och efter att regleringen infördes har det blivit mer drag där, konstaterar Hans ”Basse” Eriksson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.