-Vi kommer att stänga av stan kl 23:00 även vid årets cruising, säger närpolischef Lars Törnqvist. Just under denna kväll så skjuter brottsstatistiken i höjden med trafikbrott, fylla, narkotikabrott och misshandel. Avstängningen görs endast för att få ner antalet brott och därmed öka trivseln för de skötsamma människorna som är ute på kvällen.
Själv tycker jag det är synd att vi måste vidta dessa åtgärder som drabbar det seriösa cruisingfolket, men då vissa inte kan uppföra sig så är det den enda lösningen. Att det blir just vid kl 23:00 är något som vi tillsammans med arrangörerna kommit överrens om, och de tycker att tiden 18:00-23:00 var en utmärkt tid.
Ett av de större problemen vi har är det omfattande superiet.
Faktum är att vi förra året hade folk som slog läger på gatorna där de satt med stora kassar med öl och söp sig redlösa. Att det sedan är vuxna människor, som ska vara de ungas förebilder, gör inte saken bättre, konstaterar närpolischefen.
– Vi kommer vi att vara stenhårda och inte se mellan fingrarna i något fall. Står någon och dricker på gatan så ingriper vi direkt utan undantag. De som åker i en öppen cab bör även de se upp. Dricker man alkohol i en öppen bil så är det detsamma som att dricka på gatan.
Det finns inga som helst undantag i trafik- och alkohollagen bara för det är cruising, menar Lars Törnqvist.
Fotnot: På kvällen kommer polisen att ha 15 man i tjänst ute på gatorna. Man kommer även att ha arresten öppen under kvällen för att slippa de långa transporterna till Örebro.
SHRA positiva till 23-gräns
-Jag tycker att det har fungerat bra med en trafikreglering och är positivt inställd till åtgärden. Vi i SHRA tyckte det lät hel sjukt första året regleringen genomfördes och trodde hela kvällen skulle bli förstörd. Men det har visat sig fungera mycket bra. Vi vill självklart att cruisingfolket ska vara uppe vid Lindehov på kvällen, och efter att regleringen infördes har det blivit mer drag där, konstaterar Hans ”Basse” Eriksson.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.