-Vi kommer att stänga av stan kl 23:00 även vid årets cruising, säger närpolischef Lars Törnqvist. Just under denna kväll så skjuter brottsstatistiken i höjden med trafikbrott, fylla, narkotikabrott och misshandel. Avstängningen görs endast för att få ner antalet brott och därmed öka trivseln för de skötsamma människorna som är ute på kvällen.
Själv tycker jag det är synd att vi måste vidta dessa åtgärder som drabbar det seriösa cruisingfolket, men då vissa inte kan uppföra sig så är det den enda lösningen. Att det blir just vid kl 23:00 är något som vi tillsammans med arrangörerna kommit överrens om, och de tycker att tiden 18:00-23:00 var en utmärkt tid.
Ett av de större problemen vi har är det omfattande superiet.
Faktum är att vi förra året hade folk som slog läger på gatorna där de satt med stora kassar med öl och söp sig redlösa. Att det sedan är vuxna människor, som ska vara de ungas förebilder, gör inte saken bättre, konstaterar närpolischefen.
– Vi kommer vi att vara stenhårda och inte se mellan fingrarna i något fall. Står någon och dricker på gatan så ingriper vi direkt utan undantag. De som åker i en öppen cab bör även de se upp. Dricker man alkohol i en öppen bil så är det detsamma som att dricka på gatan.
Det finns inga som helst undantag i trafik- och alkohollagen bara för det är cruising, menar Lars Törnqvist.
Fotnot: På kvällen kommer polisen att ha 15 man i tjänst ute på gatorna. Man kommer även att ha arresten öppen under kvällen för att slippa de långa transporterna till Örebro.
SHRA positiva till 23-gräns
-Jag tycker att det har fungerat bra med en trafikreglering och är positivt inställd till åtgärden. Vi i SHRA tyckte det lät hel sjukt första året regleringen genomfördes och trodde hela kvällen skulle bli förstörd. Men det har visat sig fungera mycket bra. Vi vill självklart att cruisingfolket ska vara uppe vid Lindehov på kvällen, och efter att regleringen infördes har det blivit mer drag där, konstaterar Hans ”Basse” Eriksson.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.