-Vi kommer att stänga av stan kl 23:00 även vid årets cruising, säger närpolischef Lars Törnqvist. Just under denna kväll så skjuter brottsstatistiken i höjden med trafikbrott, fylla, narkotikabrott och misshandel. Avstängningen görs endast för att få ner antalet brott och därmed öka trivseln för de skötsamma människorna som är ute på kvällen.
Själv tycker jag det är synd att vi måste vidta dessa åtgärder som drabbar det seriösa cruisingfolket, men då vissa inte kan uppföra sig så är det den enda lösningen. Att det blir just vid kl 23:00 är något som vi tillsammans med arrangörerna kommit överrens om, och de tycker att tiden 18:00-23:00 var en utmärkt tid.
Ett av de större problemen vi har är det omfattande superiet.
Faktum är att vi förra året hade folk som slog läger på gatorna där de satt med stora kassar med öl och söp sig redlösa. Att det sedan är vuxna människor, som ska vara de ungas förebilder, gör inte saken bättre, konstaterar närpolischefen.
– Vi kommer vi att vara stenhårda och inte se mellan fingrarna i något fall. Står någon och dricker på gatan så ingriper vi direkt utan undantag. De som åker i en öppen cab bör även de se upp. Dricker man alkohol i en öppen bil så är det detsamma som att dricka på gatan.
Det finns inga som helst undantag i trafik- och alkohollagen bara för det är cruising, menar Lars Törnqvist.
Fotnot: På kvällen kommer polisen att ha 15 man i tjänst ute på gatorna. Man kommer även att ha arresten öppen under kvällen för att slippa de långa transporterna till Örebro.
SHRA positiva till 23-gräns
-Jag tycker att det har fungerat bra med en trafikreglering och är positivt inställd till åtgärden. Vi i SHRA tyckte det lät hel sjukt första året regleringen genomfördes och trodde hela kvällen skulle bli förstörd. Men det har visat sig fungera mycket bra. Vi vill självklart att cruisingfolket ska vara uppe vid Lindehov på kvällen, och efter att regleringen infördes har det blivit mer drag där, konstaterar Hans ”Basse” Eriksson.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.