Med största sannolikhet rekognoserar inbrottstjuvar i våra villaområden i jakten på lämpliga bostäder att slå till mot. Detta understryker polisen sedan man på kort tid har fått rapporter som styrker bilden av detta tillvägagångssätt.- Ser man främmande personer uppehålla sig i området, och kanske även knackar dörr, så är det bara att ringa oss så skickar vi en patrull till området, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef hos Lindesbergspolisen.
I januari månad fick flera villor i Lindesberg påhälsning av tjuvar. Det har nu konstaterats att man endast någon vecka före inbrotten haft besök i området av en ”mystisk försäljare”. Denne man presenterade sig som representant för ett företag som säljer larm- och trygghetstjänster. Dock var hans presentation och uppförande en rejäl kontrast till hur de seriösa säljarna inom branschen arbetar, berättar ett vittne LindeNytt pratat med.
Nu har ett liknande fall inträffat i Frövi. Det var igår, tisdag, som en falsk Teliarepresentant gick runt i villaområdena och knackade dörr.
– En person som bad mannen att legitimera sig, har berättat att han inte hade någon legitimation. Det är inte svårt att räkna ut vad det här handlade om, säger Morgan Beijer och syftar till att det rörde sig om en rekognoseringsrunda i Frövi.
Under dagen var polisen i kontakt med Telia, där man tydligt markerade att man inte arbetar på sådant sätt och just nu inte har någon som helst aktivitet i Fröviområdet.
Mannen uppges vara i 25-årsåldern med normal kroppsbyggnad och ett propert utseende. Han uppges tala bra svenska, var klädd i jeans och en vit jacka med svart text på, en text som troligtvis var klistermärken med texten ”Telia”.
– Det finns dock uppgifter som tyder på att flera personer varit igång i Frövi under gårdagen, säger Beijer. En annan uppgiftslämnare har nämligen gett ett helt annat signalement på den misstänkte ”Teliamannen”. Bland annat då jackan skall ha varit svart och inte vit som i det andra fallet. Dessutom noterade vittnet en murarmössa på mannen. I det tidigare fallet uppges den misstänkte saknat huvudbonad.
Polisen ber nu allmänheten vara extra vaksam på främmande personer som rör sig i villaområdena, och inte enbart i Frövi och Lindesberg, utan i hela kommunen.
– Det bästa man kan göra, är att samverka mot detta. Håll koll åt varandra och ser man främmande personer uppehålla sig i området, och kanske även knackar dörr, så är det bara att ringa oss så skickar vi en patrull till området, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef hos Lindesbergspolisen.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.