Med största sannolikhet rekognoserar inbrottstjuvar i våra villaområden i jakten på lämpliga bostäder att slå till mot. Detta understryker polisen sedan man på kort tid har fått rapporter som styrker bilden av detta tillvägagångssätt.- Ser man främmande personer uppehålla sig i området, och kanske även knackar dörr, så är det bara att ringa oss så skickar vi en patrull till området, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef hos Lindesbergspolisen.
I januari månad fick flera villor i Lindesberg påhälsning av tjuvar. Det har nu konstaterats att man endast någon vecka före inbrotten haft besök i området av en ”mystisk försäljare”. Denne man presenterade sig som representant för ett företag som säljer larm- och trygghetstjänster. Dock var hans presentation och uppförande en rejäl kontrast till hur de seriösa säljarna inom branschen arbetar, berättar ett vittne LindeNytt pratat med.
Nu har ett liknande fall inträffat i Frövi. Det var igår, tisdag, som en falsk Teliarepresentant gick runt i villaområdena och knackade dörr.
– En person som bad mannen att legitimera sig, har berättat att han inte hade någon legitimation. Det är inte svårt att räkna ut vad det här handlade om, säger Morgan Beijer och syftar till att det rörde sig om en rekognoseringsrunda i Frövi.
Under dagen var polisen i kontakt med Telia, där man tydligt markerade att man inte arbetar på sådant sätt och just nu inte har någon som helst aktivitet i Fröviområdet.
Mannen uppges vara i 25-årsåldern med normal kroppsbyggnad och ett propert utseende. Han uppges tala bra svenska, var klädd i jeans och en vit jacka med svart text på, en text som troligtvis var klistermärken med texten ”Telia”.
– Det finns dock uppgifter som tyder på att flera personer varit igång i Frövi under gårdagen, säger Beijer. En annan uppgiftslämnare har nämligen gett ett helt annat signalement på den misstänkte ”Teliamannen”. Bland annat då jackan skall ha varit svart och inte vit som i det andra fallet. Dessutom noterade vittnet en murarmössa på mannen. I det tidigare fallet uppges den misstänkte saknat huvudbonad.
Polisen ber nu allmänheten vara extra vaksam på främmande personer som rör sig i villaområdena, och inte enbart i Frövi och Lindesberg, utan i hela kommunen.
– Det bästa man kan göra, är att samverka mot detta. Håll koll åt varandra och ser man främmande personer uppehålla sig i området, och kanske även knackar dörr, så är det bara att ringa oss så skickar vi en patrull till området, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef hos Lindesbergspolisen.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.