Sedan strax före klockan sex på onsdagsmorgonen har ett 15-tal brandmän bekämpat en kraftig brand i gamla Gusselbyskolan. Branden upptäcktes av en närboende som slog larm. Vid skrivandets stund, klockan 10:35, brinner det fortfarande kraftigt i skolan.
När räddningstjänsten anlände till platsen kunde de bara konstatera att branden redan spridit sig i fastigheten så mycket att den inte gick att rädda.
-Troligtvis har branden startat strax innanför entrén, under en trappa till övervåningen, berättar räddningschef Zamo Kristensson.
Explosionsrisk
Inne i lokalen fanns bland annat ett antal mindre gastuber förvarade. Detta medförde att situationen inledningsvis var allvarlig med risk för explosion. Samtliga gastuber kunde lyckligtvis plockas ut innan elden antänt dem, uppger räddningstjänsten.
Efter nästan fem timmars släckningsarbete brinner det fortfarande i fastighetens övervåning och tak. Polisen utesluter inte att branden är anlagd. Någon naturlig förklaring till branden har inte hittats hittills.
-Så snart det är säkert att gå in kommer vi påbörja en teknisk undersökning. Vi utesluter inte att någon tänt på, kommenterar närpolisen.
Lokalerna används av ett industriföretag som tillverkar hjälmar. Det finns inga uppgifter om att någon människa skadats vid branden.
Bilder från branden>>
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.