Sedan strax före klockan sex på onsdagsmorgonen har ett 15-tal brandmän bekämpat en kraftig brand i gamla Gusselbyskolan. Branden upptäcktes av en närboende som slog larm. Vid skrivandets stund, klockan 10:35, brinner det fortfarande kraftigt i skolan.
När räddningstjänsten anlände till platsen kunde de bara konstatera att branden redan spridit sig i fastigheten så mycket att den inte gick att rädda.
-Troligtvis har branden startat strax innanför entrén, under en trappa till övervåningen, berättar räddningschef Zamo Kristensson.
Explosionsrisk
Inne i lokalen fanns bland annat ett antal mindre gastuber förvarade. Detta medförde att situationen inledningsvis var allvarlig med risk för explosion. Samtliga gastuber kunde lyckligtvis plockas ut innan elden antänt dem, uppger räddningstjänsten.
Efter nästan fem timmars släckningsarbete brinner det fortfarande i fastighetens övervåning och tak. Polisen utesluter inte att branden är anlagd. Någon naturlig förklaring till branden har inte hittats hittills.
-Så snart det är säkert att gå in kommer vi påbörja en teknisk undersökning. Vi utesluter inte att någon tänt på, kommenterar närpolisen.
Lokalerna används av ett industriföretag som tillverkar hjälmar. Det finns inga uppgifter om att någon människa skadats vid branden.
Bilder från branden>>
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör