Sedan strax före klockan sex på onsdagsmorgonen har ett 15-tal brandmän bekämpat en kraftig brand i gamla Gusselbyskolan. Branden upptäcktes av en närboende som slog larm. Vid skrivandets stund, klockan 10:35, brinner det fortfarande kraftigt i skolan.
När räddningstjänsten anlände till platsen kunde de bara konstatera att branden redan spridit sig i fastigheten så mycket att den inte gick att rädda.
-Troligtvis har branden startat strax innanför entrén, under en trappa till övervåningen, berättar räddningschef Zamo Kristensson.
Explosionsrisk
Inne i lokalen fanns bland annat ett antal mindre gastuber förvarade. Detta medförde att situationen inledningsvis var allvarlig med risk för explosion. Samtliga gastuber kunde lyckligtvis plockas ut innan elden antänt dem, uppger räddningstjänsten.
Efter nästan fem timmars släckningsarbete brinner det fortfarande i fastighetens övervåning och tak. Polisen utesluter inte att branden är anlagd. Någon naturlig förklaring till branden har inte hittats hittills.
-Så snart det är säkert att gå in kommer vi påbörja en teknisk undersökning. Vi utesluter inte att någon tänt på, kommenterar närpolisen.
Lokalerna används av ett industriföretag som tillverkar hjälmar. Det finns inga uppgifter om att någon människa skadats vid branden.
Bilder från branden>>
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.