På elva dagar har sex inbrott samt två inbrottsförsök drabbat boende i Frövi, Lindesberg och Nora. Denna plötsliga ökning av bostadsinbrott, på kort tid, oroar polisen som nu väljer att gå ut och varna allmänheten om läget – samt uppmuntra till grannsamverkan och att man kontaktar polisen om man ser något misstänkt ske.
– Det är extra viktigt att vara nyfiken och misstänksam på vad som sker omkring sig. Och ser man något som inte känns riktigt ”rätt”, så skall man inte tveka att kontakta polisen. Det är bättre att man ringer oss en gång för mycket än en gång för lite, påpekar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Det är bland annat den plötsliga och ovanligt höga aktiviteten samt tillvägagångssättet, som gör att polisen misstänker att en liga ligger bakom den senaste tidens inbrott i bostäder inom lokalpolisområdet Lindesberg. På brottsplatserna har man också kunnat konstatera, att det inte är några ”nybörjare” som varit framme.
– De här personerna vet vad de håller på med, kommenterar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Dock är även inbrottstjuvar ”bara människor” och människor gör misstag. Vid ett av inbrotten har polisen kunnat säkra ett spår, som man bedömmer som viktigt för utredningen utan att gå in på detalj. Vid ett annat inbrott – i Frövi – fastnade två misstänkta på en övervakningsfilm. Även om de mörkklädda individerna ej kunnat identifieras utifrån bildmaterialet, har polisen fått uppgifter från filmen som anses viktiga.
– Tyvärr kan man inte se hur de här personerna ser ut, men vi har kunnat se att de kommer till platsen på cyklar. Vi tror att de parkerat ett fordon en bit ifrån, för att med cykel ta sig fram i området utan att väcka uppmärksamhet. Just det här kan vara bra för allmänheten att känna till, menar Beijer.
Polisen i Lindesberg väljer alltså att gå ut med informationen med anledning av det befarade läget, med eventuell organiserad brottslighet. Samtidigt uppmanar man alla att hålla extra koll i grannskapet. Ser man något som känns ”mysko” så skall man inte tveka att kontakta polisen. Man påpekar också vikten av att inte underlätta för tjuvarna.
– Det är ju inte så ovanligt att man har en stege tillgänglig utomhus, men det är ganska olämpligt. Den bör man försöka få bort, för det har hänt att tjuvarna tagit sig in via övervåningen på ett hus genom att använda en stege som lämnats på tomten, berättar Morgan Beijer.
Vid pågående misstänkt brott: ring 112
Vid övriga ärenden: ring 114 14
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.