På elva dagar har sex inbrott samt två inbrottsförsök drabbat boende i Frövi, Lindesberg och Nora. Denna plötsliga ökning av bostadsinbrott, på kort tid, oroar polisen som nu väljer att gå ut och varna allmänheten om läget – samt uppmuntra till grannsamverkan och att man kontaktar polisen om man ser något misstänkt ske.
– Det är extra viktigt att vara nyfiken och misstänksam på vad som sker omkring sig. Och ser man något som inte känns riktigt ”rätt”, så skall man inte tveka att kontakta polisen. Det är bättre att man ringer oss en gång för mycket än en gång för lite, påpekar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Det är bland annat den plötsliga och ovanligt höga aktiviteten samt tillvägagångssättet, som gör att polisen misstänker att en liga ligger bakom den senaste tidens inbrott i bostäder inom lokalpolisområdet Lindesberg. På brottsplatserna har man också kunnat konstatera, att det inte är några ”nybörjare” som varit framme.
– De här personerna vet vad de håller på med, kommenterar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Dock är även inbrottstjuvar ”bara människor” och människor gör misstag. Vid ett av inbrotten har polisen kunnat säkra ett spår, som man bedömmer som viktigt för utredningen utan att gå in på detalj. Vid ett annat inbrott – i Frövi – fastnade två misstänkta på en övervakningsfilm. Även om de mörkklädda individerna ej kunnat identifieras utifrån bildmaterialet, har polisen fått uppgifter från filmen som anses viktiga.
– Tyvärr kan man inte se hur de här personerna ser ut, men vi har kunnat se att de kommer till platsen på cyklar. Vi tror att de parkerat ett fordon en bit ifrån, för att med cykel ta sig fram i området utan att väcka uppmärksamhet. Just det här kan vara bra för allmänheten att känna till, menar Beijer.
Polisen i Lindesberg väljer alltså att gå ut med informationen med anledning av det befarade läget, med eventuell organiserad brottslighet. Samtidigt uppmanar man alla att hålla extra koll i grannskapet. Ser man något som känns ”mysko” så skall man inte tveka att kontakta polisen. Man påpekar också vikten av att inte underlätta för tjuvarna.
– Det är ju inte så ovanligt att man har en stege tillgänglig utomhus, men det är ganska olämpligt. Den bör man försöka få bort, för det har hänt att tjuvarna tagit sig in via övervåningen på ett hus genom att använda en stege som lämnats på tomten, berättar Morgan Beijer.
Vid pågående misstänkt brott: ring 112
Vid övriga ärenden: ring 114 14
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.