På elva dagar har sex inbrott samt två inbrottsförsök drabbat boende i Frövi, Lindesberg och Nora. Denna plötsliga ökning av bostadsinbrott, på kort tid, oroar polisen som nu väljer att gå ut och varna allmänheten om läget – samt uppmuntra till grannsamverkan och att man kontaktar polisen om man ser något misstänkt ske.
– Det är extra viktigt att vara nyfiken och misstänksam på vad som sker omkring sig. Och ser man något som inte känns riktigt ”rätt”, så skall man inte tveka att kontakta polisen. Det är bättre att man ringer oss en gång för mycket än en gång för lite, påpekar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Det är bland annat den plötsliga och ovanligt höga aktiviteten samt tillvägagångssättet, som gör att polisen misstänker att en liga ligger bakom den senaste tidens inbrott i bostäder inom lokalpolisområdet Lindesberg. På brottsplatserna har man också kunnat konstatera, att det inte är några ”nybörjare” som varit framme.
– De här personerna vet vad de håller på med, kommenterar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.
Dock är även inbrottstjuvar ”bara människor” och människor gör misstag. Vid ett av inbrotten har polisen kunnat säkra ett spår, som man bedömmer som viktigt för utredningen utan att gå in på detalj. Vid ett annat inbrott – i Frövi – fastnade två misstänkta på en övervakningsfilm. Även om de mörkklädda individerna ej kunnat identifieras utifrån bildmaterialet, har polisen fått uppgifter från filmen som anses viktiga.
– Tyvärr kan man inte se hur de här personerna ser ut, men vi har kunnat se att de kommer till platsen på cyklar. Vi tror att de parkerat ett fordon en bit ifrån, för att med cykel ta sig fram i området utan att väcka uppmärksamhet. Just det här kan vara bra för allmänheten att känna till, menar Beijer.
Polisen i Lindesberg väljer alltså att gå ut med informationen med anledning av det befarade läget, med eventuell organiserad brottslighet. Samtidigt uppmanar man alla att hålla extra koll i grannskapet. Ser man något som känns ”mysko” så skall man inte tveka att kontakta polisen. Man påpekar också vikten av att inte underlätta för tjuvarna.
– Det är ju inte så ovanligt att man har en stege tillgänglig utomhus, men det är ganska olämpligt. Den bör man försöka få bort, för det har hänt att tjuvarna tagit sig in via övervåningen på ett hus genom att använda en stege som lämnats på tomten, berättar Morgan Beijer.
Vid pågående misstänkt brott: ring 112
Vid övriga ärenden: ring 114 14
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.