Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Polisen varnar efter serie av inbrott: ”Kan vara organiserat”

På elva dagar har sex inbrott samt två inbrottsförsök drabbat boende i Frövi, Lindesberg och Nora. Denna plötsliga ökning av bostadsinbrott, på kort tid, oroar polisen som nu väljer att gå ut och varna allmänheten om läget – samt uppmuntra till grannsamverkan och att man kontaktar polisen om man ser något misstänkt ske.
– Det är extra viktigt att vara nyfiken och misstänksam på vad som sker omkring sig. Och ser man något som inte känns riktigt ”rätt”, så skall man inte tveka att kontakta polisen. Det är bättre att man ringer oss en gång för mycket än en gång för lite, påpekar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.

Det är bland annat den plötsliga och ovanligt höga aktiviteten samt tillvägagångssättet, som gör att polisen misstänker att en liga ligger bakom den senaste tidens inbrott i bostäder inom lokalpolisområdet Lindesberg. På brottsplatserna har man också kunnat konstatera, att det inte är några ”nybörjare” som varit framme.

– De här personerna vet vad de håller på med, kommenterar Morgan Beijer, t.f. chef för lokalpolisområde Lindesberg.

Dock är även inbrottstjuvar ”bara människor” och människor gör misstag. Vid ett av inbrotten har polisen kunnat säkra ett spår, som man bedömmer som viktigt för utredningen utan att gå in på detalj. Vid ett annat inbrott – i Frövi – fastnade två misstänkta på en övervakningsfilm. Även om de mörkklädda individerna ej kunnat identifieras utifrån bildmaterialet, har polisen fått uppgifter från filmen som anses viktiga.

– Tyvärr kan man inte se hur de här personerna ser ut, men vi har kunnat se att de kommer till platsen på cyklar. Vi tror att de parkerat ett fordon en bit ifrån, för att med cykel ta sig fram i området utan att väcka uppmärksamhet. Just det här kan vara bra för allmänheten att känna till, menar Beijer.

Polisen i Lindesberg väljer alltså att gå ut med informationen med anledning av det befarade läget, med eventuell organiserad brottslighet. Samtidigt uppmanar man alla att hålla extra koll i grannskapet. Ser man något som känns ”mysko” så skall man inte tveka att kontakta polisen. Man påpekar också vikten av att inte underlätta för tjuvarna.

– Det är ju inte så ovanligt att man har en stege tillgänglig utomhus, men det är ganska olämpligt. Den bör man försöka få bort, för det har hänt att tjuvarna tagit sig in via övervåningen på ett hus genom att använda en stege som lämnats på tomten, berättar Morgan Beijer.

Vid pågående misstänkt brott: ring 112
Vid övriga ärenden: ring 114 14

Publicerad 16 augusti 2018 klockan 13:56

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. B...

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika ...
1 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna försöker skriva om historien
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://lindenytt.com/nyheter/svar-till-...
30 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-06 04:40