Tidigare i år föll domen mot två tonårskillar från Lindesbergs kommun i vad som kommit att bli den största klotterhärvan genom tiderna i våra trakter. Förutom mycket höga skadestånd, totalt 182 000 kr, dömdes de att avtjäna 70 respektive 40 timmars ungdomstjänst. Domen ansågs bli ett exempel för andra likasinnade att klotter är ett mycket allvarligt brott. Men det verkar endast haft en mycket tillfälligt avskräckande effekt.
Småklotter förekommer nästan alltid – men med jämna mellanrum kommer en våg av mer omfattande klotter. En sådan våg verkar nu slå mot Lindesbergs allmänna rum. Under de senaste dagarna har en mängd klotter svärtat väggarna ibland annat järnvägstunneln. Även Gröna bron har fått klotterplumpar på sig. Lindesbergspolisen konstaterar att taggarna är helt nya och med största sannolikhet kommer att dyka upp lite här och var, detta med anledning av hur aktiva klottrarna varit hittills på mycket kort tid.
Polisen uppmanar därför fastighetsägare och privatpersoner att vara uppmärksam på skumraskfasoner i och omkring centrum.
-Det är jätteviktigt att anmäla klotter om man upptäcker det på sin fastighet, oavsett omfattning på klottret. Men det är minst lika viktigt att allmänheten hör av sig och berättar vad man vet eller har sett, kommenterar polisen.
Fotnot: Med anledning av att klottrarna älskar uppmärksamhet, har vi valt att censurera bilden en aning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.