Tidigare i år föll domen mot två tonårskillar från Lindesbergs kommun i vad som kommit att bli den största klotterhärvan genom tiderna i våra trakter. Förutom mycket höga skadestånd, totalt 182 000 kr, dömdes de att avtjäna 70 respektive 40 timmars ungdomstjänst. Domen ansågs bli ett exempel för andra likasinnade att klotter är ett mycket allvarligt brott. Men det verkar endast haft en mycket tillfälligt avskräckande effekt.
Småklotter förekommer nästan alltid – men med jämna mellanrum kommer en våg av mer omfattande klotter. En sådan våg verkar nu slå mot Lindesbergs allmänna rum. Under de senaste dagarna har en mängd klotter svärtat väggarna ibland annat järnvägstunneln. Även Gröna bron har fått klotterplumpar på sig. Lindesbergspolisen konstaterar att taggarna är helt nya och med största sannolikhet kommer att dyka upp lite här och var, detta med anledning av hur aktiva klottrarna varit hittills på mycket kort tid.
Polisen uppmanar därför fastighetsägare och privatpersoner att vara uppmärksam på skumraskfasoner i och omkring centrum.
-Det är jätteviktigt att anmäla klotter om man upptäcker det på sin fastighet, oavsett omfattning på klottret. Men det är minst lika viktigt att allmänheten hör av sig och berättar vad man vet eller har sett, kommenterar polisen.
Fotnot: Med anledning av att klottrarna älskar uppmärksamhet, har vi valt att censurera bilden en aning.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.