Efter flera stölder på kort tid, varnar polisen nu för att en eller flera tjuvar använder sig av stöldtekniken som kommit att kallas ”lapptricket”, som går ut på att avleda brottsoffrets uppmärksamhet genom att lägga fram en lapp med ett textinnehåll som kan variera från helt obegripligt till en tydlig förfrågan av något slag.
-Vi hade ett sådant fall i Lindesberg under gårdagen och det har varit flera liknande stölder uppe i Dalarna också, så det kan vara bra att varna allmänheten om det här, konstaterar Stefan Dangardt vid polisen.
Det var en företagare i centrala Lindesberg, som i måndags fick besök av tjuv som använder sig av just lapptricket. Företagaren blev bestulen på sin mobiltelefon.
– Tjuven hade en lapp med sig in och visade upp, men eftersom tjuven talade spanska så uppstod en situation där företagaren inte riktigt fick grepp om vad han hade för ärende där, uppger Dangardt.
Just en sådan här situation är vad tjuven har i syfte att skapa, att avleda brottsoffrets uppmärksamhet från själva stölden.
– Det kan variera lite. Ibland är det en lapp som tjuven lägger fram, ibland en namninsamling från någon som påstår sig komma från någon välgörande organisation. Variationen är stor, men tillvägagångssättet ungefär detsamma varje gång, för att avleda uppmärksamheten, säger Stefan Dangardt vid polisen.
Tjuven som slog till i centrala Lindesberg på måndagen, beskrivs vara i 35-årsåldern, cirka 160 cm lång och knubbig kroppsbyggnad. Mannen talade spanska.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt