Efter flera stölder på kort tid, varnar polisen nu för att en eller flera tjuvar använder sig av stöldtekniken som kommit att kallas ”lapptricket”, som går ut på att avleda brottsoffrets uppmärksamhet genom att lägga fram en lapp med ett textinnehåll som kan variera från helt obegripligt till en tydlig förfrågan av något slag.
-Vi hade ett sådant fall i Lindesberg under gårdagen och det har varit flera liknande stölder uppe i Dalarna också, så det kan vara bra att varna allmänheten om det här, konstaterar Stefan Dangardt vid polisen.
Det var en företagare i centrala Lindesberg, som i måndags fick besök av tjuv som använder sig av just lapptricket. Företagaren blev bestulen på sin mobiltelefon.
– Tjuven hade en lapp med sig in och visade upp, men eftersom tjuven talade spanska så uppstod en situation där företagaren inte riktigt fick grepp om vad han hade för ärende där, uppger Dangardt.
Just en sådan här situation är vad tjuven har i syfte att skapa, att avleda brottsoffrets uppmärksamhet från själva stölden.
– Det kan variera lite. Ibland är det en lapp som tjuven lägger fram, ibland en namninsamling från någon som påstår sig komma från någon välgörande organisation. Variationen är stor, men tillvägagångssättet ungefär detsamma varje gång, för att avleda uppmärksamheten, säger Stefan Dangardt vid polisen.
Tjuven som slog till i centrala Lindesberg på måndagen, beskrivs vara i 35-årsåldern, cirka 160 cm lång och knubbig kroppsbyggnad. Mannen talade spanska.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.