Efter flera stölder på kort tid, varnar polisen nu för att en eller flera tjuvar använder sig av stöldtekniken som kommit att kallas ”lapptricket”, som går ut på att avleda brottsoffrets uppmärksamhet genom att lägga fram en lapp med ett textinnehåll som kan variera från helt obegripligt till en tydlig förfrågan av något slag.
-Vi hade ett sådant fall i Lindesberg under gårdagen och det har varit flera liknande stölder uppe i Dalarna också, så det kan vara bra att varna allmänheten om det här, konstaterar Stefan Dangardt vid polisen.
Det var en företagare i centrala Lindesberg, som i måndags fick besök av tjuv som använder sig av just lapptricket. Företagaren blev bestulen på sin mobiltelefon.
– Tjuven hade en lapp med sig in och visade upp, men eftersom tjuven talade spanska så uppstod en situation där företagaren inte riktigt fick grepp om vad han hade för ärende där, uppger Dangardt.
Just en sådan här situation är vad tjuven har i syfte att skapa, att avleda brottsoffrets uppmärksamhet från själva stölden.
– Det kan variera lite. Ibland är det en lapp som tjuven lägger fram, ibland en namninsamling från någon som påstår sig komma från någon välgörande organisation. Variationen är stor, men tillvägagångssättet ungefär detsamma varje gång, för att avleda uppmärksamheten, säger Stefan Dangardt vid polisen.
Tjuven som slog till i centrala Lindesberg på måndagen, beskrivs vara i 35-årsåldern, cirka 160 cm lång och knubbig kroppsbyggnad. Mannen talade spanska.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.