Med jämna mellanrum dyker de upp i våra trakter – takläggarna som alltid verkar ha bättre koll på en enskild fastighetsägares tak än vederbörande själv. Nu går polisen ut med en varning om att just en sådan takläggare är verksam i de norra delarna av länet.
I ett inlägg på sociala medier, varnar polisen för den här typen av oseriösa hantverkare som beskrivs enligt följande i sitt bemötande med kunden:
”De som dyker upp söker sig ofta till äldre människor och uppträder aggressivt och är påstridiga i sitt bemötande. De påstår sig göra en inspektion och hävdar att taket behöver bytas ut eller på något vis renoveras och övertalar därefter människor att skriva under ett avtal. ”
Polisen uppger att personer som försökt häva att avtalet har fått till svar att det inte finns någon ångerrätt i kontraktet som de har skrivit under. Vissa drabbade har även fått en faktura med ett annat belopp än vad man kommit överens.
Man uppmanar nu fastighetsägare att vara försiktiga om man blir kontaktad av en hantverkare på det här sättet samt att man aldrig skall skriva på något avtal eller betala något i förskott.
På polisens hemsida finns mer information om oseriösa hantverkare och vad man skall tänka på för att undvika att bli utsatt för deras metoder.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.