Flera BMW-ägare i polisregion Bergslagen, där Lindesberg ingår, har den senaste tiden utsatts för rattstölder. Nu går polisen ut och varnar alla märkesbilägare i regionen för rattjuvarna.
– De är väldigt mobila och kan därför slå till på nya orter i regionen, förklarar Christina Hallin, polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Polisen misstänker att det är organiserad brottslighet som ligger bakom de senaste dagarnas rattstölder, som har drabbat personer som äger bilar av märket BMW. Bara under natten till torsdag har en handfull bilägare drabbats. Dessa stölder har skett i Hedemora och Säter i Dalarna samt i Brevens bruk i Närke.
– Just nu verkar tjuvarna ha riktat in sig på just BMW, men tidigare har liknande stölder drabbat ägare av t.ex. Mercedes också, så varningen går ut till alla som äger en dyrare märkesbil, säger Christina Hallin vid polisen.
I de senaste fallen är det bilarnas ratt som stulits – men även annan utrustning har tidigare legat i farozonen för dessa stöldligor.
– Just nu är det rattar som har stulits, men tidigare har även annan utrustning som GPS och airbag stulits. Vi uppmanar alla bilägare, som har en dyrare bil av märken som BMW och Mercedes, att vara proaktiva. Man skall till exempel undvika att parkera bilen utomhus om tillgång till garage finns, säger Hallin och hänvisar till polisens hemsida där man har samlat råd och tips som kan förebygga stölder.
• Parkera bilen på ett upplyst ställe eller i garage.
• Förvara bilnycklar på ett säkert ställe, lägg dem inte alldeles intill ytterdörren.
• Har du en så kallad key-less bil, förvara gärna nycklarna i en plåtburk. På så sätt förhindrar du att någon kan fånga upp nyckelsignalen och lura bilen att tro att nyckeln finns intill/i bilen.
• DNA-märk dina bildelar, dekaler medföljer när man köper MärkDNA. Använd dekalerna så det syns att din bil är märkt med MärkDNA.
• Lämna inte datorer, mobiltelefoner och andra värdesaker synligt i bilen. Tänk på att även en tom väska eller kartong kan locka någon att göra inbrott i din bil.
• Se till att din bilstereo har stöldskyddskod eller löstagbar front som du tar med när du lämnar bilen.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.