Flera BMW-ägare i polisregion Bergslagen, där Lindesberg ingår, har den senaste tiden utsatts för rattstölder. Nu går polisen ut och varnar alla märkesbilägare i regionen för rattjuvarna.
– De är väldigt mobila och kan därför slå till på nya orter i regionen, förklarar Christina Hallin, polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Polisen misstänker att det är organiserad brottslighet som ligger bakom de senaste dagarnas rattstölder, som har drabbat personer som äger bilar av märket BMW. Bara under natten till torsdag har en handfull bilägare drabbats. Dessa stölder har skett i Hedemora och Säter i Dalarna samt i Brevens bruk i Närke.
– Just nu verkar tjuvarna ha riktat in sig på just BMW, men tidigare har liknande stölder drabbat ägare av t.ex. Mercedes också, så varningen går ut till alla som äger en dyrare märkesbil, säger Christina Hallin vid polisen.
I de senaste fallen är det bilarnas ratt som stulits – men även annan utrustning har tidigare legat i farozonen för dessa stöldligor.
– Just nu är det rattar som har stulits, men tidigare har även annan utrustning som GPS och airbag stulits. Vi uppmanar alla bilägare, som har en dyrare bil av märken som BMW och Mercedes, att vara proaktiva. Man skall till exempel undvika att parkera bilen utomhus om tillgång till garage finns, säger Hallin och hänvisar till polisens hemsida där man har samlat råd och tips som kan förebygga stölder.
• Parkera bilen på ett upplyst ställe eller i garage.
• Förvara bilnycklar på ett säkert ställe, lägg dem inte alldeles intill ytterdörren.
• Har du en så kallad key-less bil, förvara gärna nycklarna i en plåtburk. På så sätt förhindrar du att någon kan fånga upp nyckelsignalen och lura bilen att tro att nyckeln finns intill/i bilen.
• DNA-märk dina bildelar, dekaler medföljer när man köper MärkDNA. Använd dekalerna så det syns att din bil är märkt med MärkDNA.
• Lämna inte datorer, mobiltelefoner och andra värdesaker synligt i bilen. Tänk på att även en tom väska eller kartong kan locka någon att göra inbrott i din bil.
• Se till att din bilstereo har stöldskyddskod eller löstagbar front som du tar med när du lämnar bilen.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.