Polisen i Lindesberg söker ägaren till en 4×10 meter stor flytbrygga. Trots efterlysning på polisens facebooksida, har man haft oflyt i ärendet.
– Man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, konstaterar Mats Oscarsson på Lindesbergspolisen.
Sökandet efter flytbryggans ägare har pågått sedan i somras – utan napp. Polisen i Lindesberg gör nu ett sista försök att få tillfälle att överlämna bryggan till dess ägare, genom att kontakta lokalmedia.
– Det vore verkligen skönt att få tag på ägaren och få överlämna bryggan. Den ser visserligen ut att vara några år gammal, men den är i gott skick och man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, säger Mats Oscarsson, polisen i Lindesberg.
Ingen misstanke om brott
Bryggan hittades alltså tidigare i somras, då den kom flytandes i Lindesbergs farvatten. Polisen påpekar att den kan ha kommit ganska långt ifrån med strömmarnas hjälp, så det behöver inte alls vara så att den hör hemma just där den hittades.
Enligt Mats Oscarsson finns det ingen misstanke om brott, så om ägaren varit orolig av den anledningen kan han/hon pusta ut.
– Nej, det finns ingen brottsmisstanke. Vi vill bara få chansen att lämna bryggan ifrån oss nu och avsluta det här ärendet, kommenterar Oscarsson.
Bryggans ägare – eller andra med tips – hänvisas till polisen i Lindesberg (dagtid 09.00-15.00) på telefon 010-567 38 77
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.