Polisen i Lindesberg söker ägaren till en 4×10 meter stor flytbrygga. Trots efterlysning på polisens facebooksida, har man haft oflyt i ärendet.
– Man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, konstaterar Mats Oscarsson på Lindesbergspolisen.
Sökandet efter flytbryggans ägare har pågått sedan i somras – utan napp. Polisen i Lindesberg gör nu ett sista försök att få tillfälle att överlämna bryggan till dess ägare, genom att kontakta lokalmedia.
– Det vore verkligen skönt att få tag på ägaren och få överlämna bryggan. Den ser visserligen ut att vara några år gammal, men den är i gott skick och man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, säger Mats Oscarsson, polisen i Lindesberg.
Ingen misstanke om brott
Bryggan hittades alltså tidigare i somras, då den kom flytandes i Lindesbergs farvatten. Polisen påpekar att den kan ha kommit ganska långt ifrån med strömmarnas hjälp, så det behöver inte alls vara så att den hör hemma just där den hittades.
Enligt Mats Oscarsson finns det ingen misstanke om brott, så om ägaren varit orolig av den anledningen kan han/hon pusta ut.
– Nej, det finns ingen brottsmisstanke. Vi vill bara få chansen att lämna bryggan ifrån oss nu och avsluta det här ärendet, kommenterar Oscarsson.
Bryggans ägare – eller andra med tips – hänvisas till polisen i Lindesberg (dagtid 09.00-15.00) på telefon 010-567 38 77
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.