Polisen i Lindesberg söker ägaren till en 4×10 meter stor flytbrygga. Trots efterlysning på polisens facebooksida, har man haft oflyt i ärendet.
– Man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, konstaterar Mats Oscarsson på Lindesbergspolisen.
Sökandet efter flytbryggans ägare har pågått sedan i somras – utan napp. Polisen i Lindesberg gör nu ett sista försök att få tillfälle att överlämna bryggan till dess ägare, genom att kontakta lokalmedia.
– Det vore verkligen skönt att få tag på ägaren och få överlämna bryggan. Den ser visserligen ut att vara några år gammal, men den är i gott skick och man tycker ju att någon borde sakna den här bryggan, säger Mats Oscarsson, polisen i Lindesberg.
Ingen misstanke om brott
Bryggan hittades alltså tidigare i somras, då den kom flytandes i Lindesbergs farvatten. Polisen påpekar att den kan ha kommit ganska långt ifrån med strömmarnas hjälp, så det behöver inte alls vara så att den hör hemma just där den hittades.
Enligt Mats Oscarsson finns det ingen misstanke om brott, så om ägaren varit orolig av den anledningen kan han/hon pusta ut.
– Nej, det finns ingen brottsmisstanke. Vi vill bara få chansen att lämna bryggan ifrån oss nu och avsluta det här ärendet, kommenterar Oscarsson.
Bryggans ägare – eller andra med tips – hänvisas till polisen i Lindesberg (dagtid 09.00-15.00) på telefon 010-567 38 77
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.