Tolv timmar har gått sedan en ung man mördades i centrala Lindesberg. Kondoleanserna vid mordplatsen i form av hälsningar, blommor och tända ljus växer.
Det är helt ofattbart och skrämmande att det här kan hända i Lindesberg – mitt på öppen gata, kommenterade en av flera människor som kommit till platsen för att visa sin vördnad.
-Jag kände inte killen, men det känns ändå som om jag behöver komma hit och lämna en blomma vid platsen, sade en man i 35-årsåldern.
Polisen utfärdade i natt rikslarm i jakten på tre män som setts lämna mordplatsen i hög hastighet. Bilen, en liten röd modell av märket Ford eller Audi, har ännu inte påträffats.
-Vi söker fortfarande efter den här bilen som setts vid platsen, men vi hoppas naturligtvis på fler uppgifter från eventuella vittnen, säger Örebropolisens presstalesman Torbjörn Carlsson.
Under kvällen och natten undersökte polisens tekniker mordplatsen. Enligt Torbjörn Carlsson har detta gett resultat.
-Ja, vi har lyckats säkra spår på platsen, men av utredningsskäl kan jag naturligtvis inte i detalj berätta vad vi hittat, säger han.
Mordet skedde på öppen gata, inte alltför sent på kvällen. Detta gör att polisen hoppas på fler vittnesuppgifter.
-Vi hoppas ju på det i alla fall, säger Torbjörn.
Den mördade 25-åringen var hemmahörande i Lindesberg.
Kommentera händelserna i Lindesberg på denna länk>>
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.