Tolv timmar har gått sedan en ung man mördades i centrala Lindesberg. Kondoleanserna vid mordplatsen i form av hälsningar, blommor och tända ljus växer.
Det är helt ofattbart och skrämmande att det här kan hända i Lindesberg – mitt på öppen gata, kommenterade en av flera människor som kommit till platsen för att visa sin vördnad.
-Jag kände inte killen, men det känns ändå som om jag behöver komma hit och lämna en blomma vid platsen, sade en man i 35-årsåldern.
Polisen utfärdade i natt rikslarm i jakten på tre män som setts lämna mordplatsen i hög hastighet. Bilen, en liten röd modell av märket Ford eller Audi, har ännu inte påträffats.
-Vi söker fortfarande efter den här bilen som setts vid platsen, men vi hoppas naturligtvis på fler uppgifter från eventuella vittnen, säger Örebropolisens presstalesman Torbjörn Carlsson.
Under kvällen och natten undersökte polisens tekniker mordplatsen. Enligt Torbjörn Carlsson har detta gett resultat.
-Ja, vi har lyckats säkra spår på platsen, men av utredningsskäl kan jag naturligtvis inte i detalj berätta vad vi hittat, säger han.
Mordet skedde på öppen gata, inte alltför sent på kvällen. Detta gör att polisen hoppas på fler vittnesuppgifter.
-Vi hoppas ju på det i alla fall, säger Torbjörn.
Den mördade 25-åringen var hemmahörande i Lindesberg.
Kommentera händelserna i Lindesberg på denna länk>>
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.