Tolv timmar har gått sedan en ung man mördades i centrala Lindesberg. Kondoleanserna vid mordplatsen i form av hälsningar, blommor och tända ljus växer.
Det är helt ofattbart och skrämmande att det här kan hända i Lindesberg – mitt på öppen gata, kommenterade en av flera människor som kommit till platsen för att visa sin vördnad.
-Jag kände inte killen, men det känns ändå som om jag behöver komma hit och lämna en blomma vid platsen, sade en man i 35-årsåldern.
Polisen utfärdade i natt rikslarm i jakten på tre män som setts lämna mordplatsen i hög hastighet. Bilen, en liten röd modell av märket Ford eller Audi, har ännu inte påträffats.
-Vi söker fortfarande efter den här bilen som setts vid platsen, men vi hoppas naturligtvis på fler uppgifter från eventuella vittnen, säger Örebropolisens presstalesman Torbjörn Carlsson.
Under kvällen och natten undersökte polisens tekniker mordplatsen. Enligt Torbjörn Carlsson har detta gett resultat.
-Ja, vi har lyckats säkra spår på platsen, men av utredningsskäl kan jag naturligtvis inte i detalj berätta vad vi hittat, säger han.
Mordet skedde på öppen gata, inte alltför sent på kvällen. Detta gör att polisen hoppas på fler vittnesuppgifter.
-Vi hoppas ju på det i alla fall, säger Torbjörn.
Den mördade 25-åringen var hemmahörande i Lindesberg.
Kommentera händelserna i Lindesberg på denna länk>>
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.