Polisens ammunition, den så kallade hålspetsammunitionen, har anmälts till JO, Justitieombudsmannen av en privatperson. Detta med anledning av dödsskjutningen i Lindesberg för snart två veckor sedan.
Den omdebatterade och nu JO-anmälda hålspetsammunitionen har använts av polisen sedan årsskiftet 2003/2004. Kulan, som är framtagen att stanna i kroppen på gärningsmannen, har både för- och nackdelar. Träffar kulan fel kan skadorna bli förödande stora, som i fallet Lindesbergsskjutningen. Kulan vecklas nämligen ut som en fallskärm och gör större skada än den ammunition som tidigare användes av polisen i Sverige.
Den gamla helmantlade kulan var lika omdebatterad den för sin skadeverkan. Kulorna kunde gå rakt igenom kroppen, vilket utgjorde fara för allmänheten i högre grad. Dessutom krävdes oftare att fler skott avlossades eftersom gärningsmannen inte oskadliggjordes av en sådan kula.
Vållande till annans död
Den polisman som sköt en 22-årig man till döds i Lindesberg, delgavs misstanke om vållande till annans död igår, onsdag. Brottsrubriceringen styrker den version familjen gett av händelseförloppet, menar familjens juridiska ombud.
Vid dödsskjutningen för snart två veckor sedan befann sig två patruller vid 22-åringens föräldrars bostad, strax utanför centrala Lindesberg. Polisen hade kallats dit med anledning av en mycket allvarlig situation. Föräldrarna hade tvingats fly bostaden när sonen blivit oberäknelig och beväpnat sig med knivar. Den ena patrullen på platsen var från Lindesbergs närpolisstation – två polismän med lång yrkeserfarenhet. Den andra patrullen var ditskickad från Örebro. Den som sköt 22-åringen kom med Örebropatrullen och uppges vara oerfaren.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.