Polisens ammunition, den så kallade hålspetsammunitionen, har anmälts till JO, Justitieombudsmannen av en privatperson. Detta med anledning av dödsskjutningen i Lindesberg för snart två veckor sedan.
Den omdebatterade och nu JO-anmälda hålspetsammunitionen har använts av polisen sedan årsskiftet 2003/2004. Kulan, som är framtagen att stanna i kroppen på gärningsmannen, har både för- och nackdelar. Träffar kulan fel kan skadorna bli förödande stora, som i fallet Lindesbergsskjutningen. Kulan vecklas nämligen ut som en fallskärm och gör större skada än den ammunition som tidigare användes av polisen i Sverige.
Den gamla helmantlade kulan var lika omdebatterad den för sin skadeverkan. Kulorna kunde gå rakt igenom kroppen, vilket utgjorde fara för allmänheten i högre grad. Dessutom krävdes oftare att fler skott avlossades eftersom gärningsmannen inte oskadliggjordes av en sådan kula.
Vållande till annans död
Den polisman som sköt en 22-årig man till döds i Lindesberg, delgavs misstanke om vållande till annans död igår, onsdag. Brottsrubriceringen styrker den version familjen gett av händelseförloppet, menar familjens juridiska ombud.
Vid dödsskjutningen för snart två veckor sedan befann sig två patruller vid 22-åringens föräldrars bostad, strax utanför centrala Lindesberg. Polisen hade kallats dit med anledning av en mycket allvarlig situation. Föräldrarna hade tvingats fly bostaden när sonen blivit oberäknelig och beväpnat sig med knivar. Den ena patrullen på platsen var från Lindesbergs närpolisstation – två polismän med lång yrkeserfarenhet. Den andra patrullen var ditskickad från Örebro. Den som sköt 22-åringen kom med Örebropatrullen och uppges vara oerfaren.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.