Polisens ammunition, den så kallade hålspetsammunitionen, har anmälts till JO, Justitieombudsmannen av en privatperson. Detta med anledning av dödsskjutningen i Lindesberg för snart två veckor sedan.
Den omdebatterade och nu JO-anmälda hålspetsammunitionen har använts av polisen sedan årsskiftet 2003/2004. Kulan, som är framtagen att stanna i kroppen på gärningsmannen, har både för- och nackdelar. Träffar kulan fel kan skadorna bli förödande stora, som i fallet Lindesbergsskjutningen. Kulan vecklas nämligen ut som en fallskärm och gör större skada än den ammunition som tidigare användes av polisen i Sverige.
Den gamla helmantlade kulan var lika omdebatterad den för sin skadeverkan. Kulorna kunde gå rakt igenom kroppen, vilket utgjorde fara för allmänheten i högre grad. Dessutom krävdes oftare att fler skott avlossades eftersom gärningsmannen inte oskadliggjordes av en sådan kula.
Vållande till annans död
Den polisman som sköt en 22-årig man till döds i Lindesberg, delgavs misstanke om vållande till annans död igår, onsdag. Brottsrubriceringen styrker den version familjen gett av händelseförloppet, menar familjens juridiska ombud.
Vid dödsskjutningen för snart två veckor sedan befann sig två patruller vid 22-åringens föräldrars bostad, strax utanför centrala Lindesberg. Polisen hade kallats dit med anledning av en mycket allvarlig situation. Föräldrarna hade tvingats fly bostaden när sonen blivit oberäknelig och beväpnat sig med knivar. Den ena patrullen på platsen var från Lindesbergs närpolisstation – två polismän med lång yrkeserfarenhet. Den andra patrullen var ditskickad från Örebro. Den som sköt 22-åringen kom med Örebropatrullen och uppges vara oerfaren.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.