Efter att två byggnader vid en sommarstuga i Larsbo, strax utanför Lindesberg, brann ner i helgen har polisens misstankar om att en pyroman härjar i området stärkts ytterligare.
I fredags gick Anders Nohlgren ut med information angående den senaste tidens bränder i trakterna runt Storå och Lindesberg.
-Mycket tyder på att vi har en pyroman som ligger bakom bränderna, kommenterade Nohlgren då.
På fredagen konstaterade polisen även att de tidigare bränder med stor sannolikhet inte var de sista att vänta om deras teori visade sig rätt. Bara timmar efter polisens uttalande visade sig deras farhågor sanna. Ytterligare en brand härjade.
Denna gång var det alltså två uthus, eller förvaringsbodar, som stod i ljusan låga. När brandkåren anlände fanns inget att göra.
-Det var en så kallad totalbrand, allt blev förstört, berättar Lennart Åkesson, som idag kommer att fortsätta undersökningen av brandplatsen.
Polisen vädjar nu till allmänheten om tips. Har någon sett något vid senaste branden, eller vid något av tidigare fall, bör man snarast kontakta polisen.
-Det är lite lurt sånt här, det är otäckt eftersom det kan drabba vem som helst. Frågan är vem nästa offer blir och om det går lika bra som vid tidigare dåd. Hittills har ju inte någon människa kommit till skada, men nästa gång kanske det inte enbart blir materiella skador. Tanken är skrämmande, konstaterar Nohlgren som med erfarenhet av tidigare pyromandåd vet att vad som helst kan hända om en sådan person får fortsätta härjandet.
-Jag ska väl inte säga att det alltid börjar i liten skala och blir värre och värre, men visst kan det förekomma, säger han.
Faktum är att just det mönstret finns i detta fall.
I jakten på pyromanen har en utredare från Örebro nu kallats in till Lindesberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.