Efter att två byggnader vid en sommarstuga i Larsbo, strax utanför Lindesberg, brann ner i helgen har polisens misstankar om att en pyroman härjar i området stärkts ytterligare.
I fredags gick Anders Nohlgren ut med information angående den senaste tidens bränder i trakterna runt Storå och Lindesberg.
-Mycket tyder på att vi har en pyroman som ligger bakom bränderna, kommenterade Nohlgren då.
På fredagen konstaterade polisen även att de tidigare bränder med stor sannolikhet inte var de sista att vänta om deras teori visade sig rätt. Bara timmar efter polisens uttalande visade sig deras farhågor sanna. Ytterligare en brand härjade.
Denna gång var det alltså två uthus, eller förvaringsbodar, som stod i ljusan låga. När brandkåren anlände fanns inget att göra.
-Det var en så kallad totalbrand, allt blev förstört, berättar Lennart Åkesson, som idag kommer att fortsätta undersökningen av brandplatsen.
Polisen vädjar nu till allmänheten om tips. Har någon sett något vid senaste branden, eller vid något av tidigare fall, bör man snarast kontakta polisen.
-Det är lite lurt sånt här, det är otäckt eftersom det kan drabba vem som helst. Frågan är vem nästa offer blir och om det går lika bra som vid tidigare dåd. Hittills har ju inte någon människa kommit till skada, men nästa gång kanske det inte enbart blir materiella skador. Tanken är skrämmande, konstaterar Nohlgren som med erfarenhet av tidigare pyromandåd vet att vad som helst kan hända om en sådan person får fortsätta härjandet.
-Jag ska väl inte säga att det alltid börjar i liten skala och blir värre och värre, men visst kan det förekomma, säger han.
Faktum är att just det mönstret finns i detta fall.
I jakten på pyromanen har en utredare från Örebro nu kallats in till Lindesberg.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.