I slutet av året kommer polisen få ny ammunition till sina tjänstevapen. Det innebär att tjänstevapnet kommer att bli mycket effektivare jämfört med idag. Dessutom kommer riskerna vid en eventuell skottlossning inte utgöra lika stora risker för allmänheten.
-Dagens kulor går rakt igenom kroppen om den inte stoppas av ett ben. Det betyder att kulan kan gå rakt igenom gärningsmannen och träffa oskyldiga. Tanken med den nya ammunitionen är att kulan inte ska utgöra sådana risker och istället stanna i kroppen på den man skjuter mot, förklarar Mats Fogelberg, skjutinstruktör vid polisen.
Mindre skador – bättre effekt
Med dagens helmantlade kulor är risken mycket större att en polis tvingas skjuta en misstänkt till döds. Det beror på att kulan kan gå rakt igenom kroppen utan att direkt stoppa den misstänkte, vilket alltså kan tvinga polisen att skjuta flera skott.
-Den nya kulan har en mjuk spets som vecklar ut sig när den träffar. Anslagskraften gör att den stannar i kroppen och inte går rakt igenom som dagens kulor. Det innebär att kulan skapar en chockeffekt när den träffar, som då stoppar gärningsmannen direkt. Skadorna blir inte lika allvarliga eftersom det räcker med ett skott och inte 4-5-6 skott som kan vara fallet idag. Effektiviteten ökar alltså väldigt mycket, säger Fogelberg.
Polisens nya ammunition har redan skapat rubriker i kvällstidningarna. ”Polisens vapen blir farligare” och ”ny ammunition gör dubbelt så stor skada” har förekommit. Det är överdrivet och ger en helt fel bild, menar Mats Fogelberg.
-Det är ju faktiskt tvärtom. Kulan gör mindre skada eftersom man inte behöver skjuta flera skott för att oskadliggöra gärningsmannen. Och vi kommer inte heller få nya farligare vapen, det är samma tjänstevapen som tidigare men med ny ammunition.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.