I slutet av året kommer polisen få ny ammunition till sina tjänstevapen. Det innebär att tjänstevapnet kommer att bli mycket effektivare jämfört med idag. Dessutom kommer riskerna vid en eventuell skottlossning inte utgöra lika stora risker för allmänheten.
-Dagens kulor går rakt igenom kroppen om den inte stoppas av ett ben. Det betyder att kulan kan gå rakt igenom gärningsmannen och träffa oskyldiga. Tanken med den nya ammunitionen är att kulan inte ska utgöra sådana risker och istället stanna i kroppen på den man skjuter mot, förklarar Mats Fogelberg, skjutinstruktör vid polisen.
Mindre skador – bättre effekt
Med dagens helmantlade kulor är risken mycket större att en polis tvingas skjuta en misstänkt till döds. Det beror på att kulan kan gå rakt igenom kroppen utan att direkt stoppa den misstänkte, vilket alltså kan tvinga polisen att skjuta flera skott.
-Den nya kulan har en mjuk spets som vecklar ut sig när den träffar. Anslagskraften gör att den stannar i kroppen och inte går rakt igenom som dagens kulor. Det innebär att kulan skapar en chockeffekt när den träffar, som då stoppar gärningsmannen direkt. Skadorna blir inte lika allvarliga eftersom det räcker med ett skott och inte 4-5-6 skott som kan vara fallet idag. Effektiviteten ökar alltså väldigt mycket, säger Fogelberg.
Polisens nya ammunition har redan skapat rubriker i kvällstidningarna. ”Polisens vapen blir farligare” och ”ny ammunition gör dubbelt så stor skada” har förekommit. Det är överdrivet och ger en helt fel bild, menar Mats Fogelberg.
-Det är ju faktiskt tvärtom. Kulan gör mindre skada eftersom man inte behöver skjuta flera skott för att oskadliggöra gärningsmannen. Och vi kommer inte heller få nya farligare vapen, det är samma tjänstevapen som tidigare men med ny ammunition.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.