Sent i onsdags kväll stoppades en ung bilförare efter att ha kört 33 km/h över rådande hastighetsbegränsning på Järnvägsgatan i centrala Lindesberg. Bilen stoppades vid parkeringshuset och föraren blev omedelbart av med sitt körkort.- Vi gör just nu en insats mot ett problem som har eskalerat i Lindesberg på senare tid. Det handlar dels om höga hastigheter nattetid och dels om onödig körning som stör boendes nattsömn, förklarar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Det är flera personer med bostad i centrumkärnan som vittnar om störd nattsömn på grund av vansinneskörningar samt att vissa parkeringsplatser har blivit samlingsplatser för en grupp unga bilförare. Parkeringen vid Lidl är en sådan plats, där boende i närheten har fått nattsömnen störd gång på gång. Hög musik, frenetiskt tutande och onödig körning (däckskrik / spinna i cirklar) håller människor vakna sena kvällar och nätter.
– Vi har fått många samtal från boende som helt enkelt inte får sova på natten för att vissa kör vårdslöst i centrum och nu gör vi alltså en särskild satsning mot problemet, säger Thomas Jäderqvist.
Insatsen har hittills resulterat i ett omhändertaget körkort.
– Klockan 22:47 igår kväll stoppades en bil på Järnvägsgatan efter att ha kört i 63 km/h vid parkeringshuset. Det är vansinne att köra på det sättet och naturligtvis tog vi körkortet från honom, säger Jäderqvist.
Polisens arbete för att stävja problemet kommer att fortsätta med särskilt fokus på däckskrik och höga hastigheter.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.