Sent i onsdags kväll stoppades en ung bilförare efter att ha kört 33 km/h över rådande hastighetsbegränsning på Järnvägsgatan i centrala Lindesberg. Bilen stoppades vid parkeringshuset och föraren blev omedelbart av med sitt körkort.- Vi gör just nu en insats mot ett problem som har eskalerat i Lindesberg på senare tid. Det handlar dels om höga hastigheter nattetid och dels om onödig körning som stör boendes nattsömn, förklarar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Det är flera personer med bostad i centrumkärnan som vittnar om störd nattsömn på grund av vansinneskörningar samt att vissa parkeringsplatser har blivit samlingsplatser för en grupp unga bilförare. Parkeringen vid Lidl är en sådan plats, där boende i närheten har fått nattsömnen störd gång på gång. Hög musik, frenetiskt tutande och onödig körning (däckskrik / spinna i cirklar) håller människor vakna sena kvällar och nätter.
– Vi har fått många samtal från boende som helt enkelt inte får sova på natten för att vissa kör vårdslöst i centrum och nu gör vi alltså en särskild satsning mot problemet, säger Thomas Jäderqvist.
Insatsen har hittills resulterat i ett omhändertaget körkort.
– Klockan 22:47 igår kväll stoppades en bil på Järnvägsgatan efter att ha kört i 63 km/h vid parkeringshuset. Det är vansinne att köra på det sättet och naturligtvis tog vi körkortet från honom, säger Jäderqvist.
Polisens arbete för att stävja problemet kommer att fortsätta med särskilt fokus på däckskrik och höga hastigheter.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.