Sent i onsdags kväll stoppades en ung bilförare efter att ha kört 33 km/h över rådande hastighetsbegränsning på Järnvägsgatan i centrala Lindesberg. Bilen stoppades vid parkeringshuset och föraren blev omedelbart av med sitt körkort.- Vi gör just nu en insats mot ett problem som har eskalerat i Lindesberg på senare tid. Det handlar dels om höga hastigheter nattetid och dels om onödig körning som stör boendes nattsömn, förklarar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Det är flera personer med bostad i centrumkärnan som vittnar om störd nattsömn på grund av vansinneskörningar samt att vissa parkeringsplatser har blivit samlingsplatser för en grupp unga bilförare. Parkeringen vid Lidl är en sådan plats, där boende i närheten har fått nattsömnen störd gång på gång. Hög musik, frenetiskt tutande och onödig körning (däckskrik / spinna i cirklar) håller människor vakna sena kvällar och nätter.
– Vi har fått många samtal från boende som helt enkelt inte får sova på natten för att vissa kör vårdslöst i centrum och nu gör vi alltså en särskild satsning mot problemet, säger Thomas Jäderqvist.
Insatsen har hittills resulterat i ett omhändertaget körkort.
– Klockan 22:47 igår kväll stoppades en bil på Järnvägsgatan efter att ha kört i 63 km/h vid parkeringshuset. Det är vansinne att köra på det sättet och naturligtvis tog vi körkortet från honom, säger Jäderqvist.
Polisens arbete för att stävja problemet kommer att fortsätta med särskilt fokus på däckskrik och höga hastigheter.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.