På torsdagsförmiddagen utsattes en polisbil för ett sabotage, då någon eller några på okänt sätt har punkterat ett av däcken. Polisen ser mycket allvarligt på händelsen, ett brott som om det bedöms som grovt kan ge livstids fängelse.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får, säger Lars Hedelin vid polisregion Bergslagen.
Brottet är rubricerat som blåljussabotage enligt den nya lag som innefattar angrepp och attacker mot polis, ambulans och brandkår bland annat. Det aktuella fallet inträffade i centrala Lindesberg. Enligt uppgift hade patrullen kommit till platsen i ett ärende och lämnat patrullbilen en kort stund. När man återvände upptäcktes sabotaget.
– Tittar man på straffskalan för blåljussabotage, så finns livstids fängelse med om brottet bedöms som grovt. Det säger en del om allvaret i en sådan här gärning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
I det aktuella fallet utgjorde sabotaget inget direkt hinder för patrullen att utföra sitt arbete. Det ärende man hade varit på var redan avslutat. Men det gör inte saken mindre allvarlig, understryker polisen.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får. Vi ser jätteallvarligt på det här eftersom det hade kunnat fått förödande konsekvenser, avslutar Hedelin.
Tipsa polisen: Telefon 114 14
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.