På torsdagsförmiddagen utsattes en polisbil för ett sabotage, då någon eller några på okänt sätt har punkterat ett av däcken. Polisen ser mycket allvarligt på händelsen, ett brott som om det bedöms som grovt kan ge livstids fängelse.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får, säger Lars Hedelin vid polisregion Bergslagen.
Brottet är rubricerat som blåljussabotage enligt den nya lag som innefattar angrepp och attacker mot polis, ambulans och brandkår bland annat. Det aktuella fallet inträffade i centrala Lindesberg. Enligt uppgift hade patrullen kommit till platsen i ett ärende och lämnat patrullbilen en kort stund. När man återvände upptäcktes sabotaget.
– Tittar man på straffskalan för blåljussabotage, så finns livstids fängelse med om brottet bedöms som grovt. Det säger en del om allvaret i en sådan här gärning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
I det aktuella fallet utgjorde sabotaget inget direkt hinder för patrullen att utföra sitt arbete. Det ärende man hade varit på var redan avslutat. Men det gör inte saken mindre allvarlig, understryker polisen.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får. Vi ser jätteallvarligt på det här eftersom det hade kunnat fått förödande konsekvenser, avslutar Hedelin.
Tipsa polisen: Telefon 114 14
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.