På torsdagsförmiddagen utsattes en polisbil för ett sabotage, då någon eller några på okänt sätt har punkterat ett av däcken. Polisen ser mycket allvarligt på händelsen, ett brott som om det bedöms som grovt kan ge livstids fängelse.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får, säger Lars Hedelin vid polisregion Bergslagen.
Brottet är rubricerat som blåljussabotage enligt den nya lag som innefattar angrepp och attacker mot polis, ambulans och brandkår bland annat. Det aktuella fallet inträffade i centrala Lindesberg. Enligt uppgift hade patrullen kommit till platsen i ett ärende och lämnat patrullbilen en kort stund. När man återvände upptäcktes sabotaget.
– Tittar man på straffskalan för blåljussabotage, så finns livstids fängelse med om brottet bedöms som grovt. Det säger en del om allvaret i en sådan här gärning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
I det aktuella fallet utgjorde sabotaget inget direkt hinder för patrullen att utföra sitt arbete. Det ärende man hade varit på var redan avslutat. Men det gör inte saken mindre allvarlig, understryker polisen.
– Hade den här patrullen fått ett skarpt jobb att åka på, som kanske handlat om att rädda liv, då hade patrullen inte kunnat åka på det och det kan vem som helst räkna ut vilka konsekvenser det får. Vi ser jätteallvarligt på det här eftersom det hade kunnat fått förödande konsekvenser, avslutar Hedelin.
Tipsa polisen: Telefon 114 14
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.