Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Lindbackaskolans skolrestaurang fick ett något annorlunda besök under torsdagens lunch, då politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun kom för att äta tillsammans med elever och kostchefer för att uppmärksamma den offentliga måltidens dag. På menyn stod bland annat viltfärsbiffar gjorda på vildsvinsfärs, från en lokal leverantör.
Det var full rush i Lindbackaskolans matsal under torsdagens lunchservering, men bland alla hungriga barn som tålmodigt köade för att hämta mat stack några av gästerna ut i mängden. Politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun var på besök för att fira den offentliga måltidens dag tillsammans med eleverna.
Måltidens dag har instiftats av Måltidsakademien och infaller alltid tredje torsdagen i oktober, då offentliga måltidsverksamheter i hela landet visar upp sin verksamhet på olika sätt.
Kostchef Louise Auer visade upp den nybyggda skolrestaurangen och det enorma produktionsköket som dagligen tillagar cirka 2500 portioner mat, varav ungefär 900 av dessa serveras i skolan. Utöver dessa levererar man även mat till flera förskolor och grundskolor i kommunen, samt äldreboenden och personer med hemtjänst.
– Vi har totalt 25 olika kök inom kommunens organisation, som tillsammans tillagar cirka 5000 portioner varje dag. Men produktionsköket här på Lindbackaskolan är det i särklass största köket vi har, säger kostchef Louise Auer.
Gunilla Viberg sköter Lindbackas egna bageri. Foto: Camilla Lagerman
I Lindbackaskolans eget bageri står Gunilla Viberg och packar nybakat bröd som ska vidare till kommunens äldre för servering. Birgitta har tidigare arbetat på Wienerkonditoriet, men bakar numera i ett betydligt större kök.
– En gång i veckan bakar jag 1500 bröd och sedan blir det desserter som ska serveras till äldreboenden och hemtjänstbrukare, berättar Gunilla.
Kökschef Pernilla Börgel tillsammans med förste kocken Daniel Agrell. Foto: Camilla Lagerman
Pernilla Börgel är kökschef och har tillsammans med förste kocken Daniel Agrell ansvar för att ruljangsen i köket rullar på som den ska, där Daniel samordnar och ser till att alla beställningar läggs korrekt.
– Vi är rörande överens om det mesta, säger Daniel skämtsamt medan han rör i sin sås som puttrar på spisen.
Ute i matsalen har trion Nils Svebeus Charlie Auer och Valter Alenback hämtat dagens lunch, viltfärsbiffar med kokt potatis och gräddsås, och de är överens om att skolan serverar god mat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.