Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Lindbackaskolans skolrestaurang fick ett något annorlunda besök under torsdagens lunch, då politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun kom för att äta tillsammans med elever och kostchefer för att uppmärksamma den offentliga måltidens dag. På menyn stod bland annat viltfärsbiffar gjorda på vildsvinsfärs, från en lokal leverantör.
Det var full rush i Lindbackaskolans matsal under torsdagens lunchservering, men bland alla hungriga barn som tålmodigt köade för att hämta mat stack några av gästerna ut i mängden. Politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun var på besök för att fira den offentliga måltidens dag tillsammans med eleverna.
Måltidens dag har instiftats av Måltidsakademien och infaller alltid tredje torsdagen i oktober, då offentliga måltidsverksamheter i hela landet visar upp sin verksamhet på olika sätt.
Kostchef Louise Auer visade upp den nybyggda skolrestaurangen och det enorma produktionsköket som dagligen tillagar cirka 2500 portioner mat, varav ungefär 900 av dessa serveras i skolan. Utöver dessa levererar man även mat till flera förskolor och grundskolor i kommunen, samt äldreboenden och personer med hemtjänst.
– Vi har totalt 25 olika kök inom kommunens organisation, som tillsammans tillagar cirka 5000 portioner varje dag. Men produktionsköket här på Lindbackaskolan är det i särklass största köket vi har, säger kostchef Louise Auer.
Gunilla Viberg sköter Lindbackas egna bageri. Foto: Camilla Lagerman
I Lindbackaskolans eget bageri står Gunilla Viberg och packar nybakat bröd som ska vidare till kommunens äldre för servering. Birgitta har tidigare arbetat på Wienerkonditoriet, men bakar numera i ett betydligt större kök.
– En gång i veckan bakar jag 1500 bröd och sedan blir det desserter som ska serveras till äldreboenden och hemtjänstbrukare, berättar Gunilla.
Kökschef Pernilla Börgel tillsammans med förste kocken Daniel Agrell. Foto: Camilla Lagerman
Pernilla Börgel är kökschef och har tillsammans med förste kocken Daniel Agrell ansvar för att ruljangsen i köket rullar på som den ska, där Daniel samordnar och ser till att alla beställningar läggs korrekt.
– Vi är rörande överens om det mesta, säger Daniel skämtsamt medan han rör i sin sås som puttrar på spisen.
Ute i matsalen har trion Nils Svebeus Charlie Auer och Valter Alenback hämtat dagens lunch, viltfärsbiffar med kokt potatis och gräddsås, och de är överens om att skolan serverar god mat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.