Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Lindbackaskolans skolrestaurang fick ett något annorlunda besök under torsdagens lunch, då politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun kom för att äta tillsammans med elever och kostchefer för att uppmärksamma den offentliga måltidens dag. På menyn stod bland annat viltfärsbiffar gjorda på vildsvinsfärs, från en lokal leverantör.
Det var full rush i Lindbackaskolans matsal under torsdagens lunchservering, men bland alla hungriga barn som tålmodigt köade för att hämta mat stack några av gästerna ut i mängden. Politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun var på besök för att fira den offentliga måltidens dag tillsammans med eleverna.
Måltidens dag har instiftats av Måltidsakademien och infaller alltid tredje torsdagen i oktober, då offentliga måltidsverksamheter i hela landet visar upp sin verksamhet på olika sätt.
Kostchef Louise Auer visade upp den nybyggda skolrestaurangen och det enorma produktionsköket som dagligen tillagar cirka 2500 portioner mat, varav ungefär 900 av dessa serveras i skolan. Utöver dessa levererar man även mat till flera förskolor och grundskolor i kommunen, samt äldreboenden och personer med hemtjänst.
– Vi har totalt 25 olika kök inom kommunens organisation, som tillsammans tillagar cirka 5000 portioner varje dag. Men produktionsköket här på Lindbackaskolan är det i särklass största köket vi har, säger kostchef Louise Auer.
Gunilla Viberg sköter Lindbackas egna bageri. Foto: Camilla Lagerman
I Lindbackaskolans eget bageri står Gunilla Viberg och packar nybakat bröd som ska vidare till kommunens äldre för servering. Birgitta har tidigare arbetat på Wienerkonditoriet, men bakar numera i ett betydligt större kök.
– En gång i veckan bakar jag 1500 bröd och sedan blir det desserter som ska serveras till äldreboenden och hemtjänstbrukare, berättar Gunilla.
Kökschef Pernilla Börgel tillsammans med förste kocken Daniel Agrell. Foto: Camilla Lagerman
Pernilla Börgel är kökschef och har tillsammans med förste kocken Daniel Agrell ansvar för att ruljangsen i köket rullar på som den ska, där Daniel samordnar och ser till att alla beställningar läggs korrekt.
– Vi är rörande överens om det mesta, säger Daniel skämtsamt medan han rör i sin sås som puttrar på spisen.
Ute i matsalen har trion Nils Svebeus Charlie Auer och Valter Alenback hämtat dagens lunch, viltfärsbiffar med kokt potatis och gräddsås, och de är överens om att skolan serverar god mat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...