Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Politiker från den styrande majoriteten i kommunen åt lunch tillsammans med några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
I prepköket står Johan Sköld, Carina Eriksson och Emma Jansson och förbereder morgondagens luncher. Foto: Camilla Lagerman
Sara Gustafsson packar matlådor som ska gå ut till kommunens hemtjänstbrukare. Foto: Camilla Lagerman
Dagens matlådor innehåller fiskgratäng med räkor och potatismos. Foto: Camilla Lagerman
Trion Nils Svebeus, Charlie Auer och Valter Alenback är nöjda med maten. Foto: Camilla Lagerman
Politiker åt lunch med elever för att fira måltidens dag
Lindbackaskolans skolrestaurang fick ett något annorlunda besök under torsdagens lunch, då politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun kom för att äta tillsammans med elever och kostchefer för att uppmärksamma den offentliga måltidens dag. På menyn stod bland annat viltfärsbiffar gjorda på vildsvinsfärs, från en lokal leverantör.
Det var full rush i Lindbackaskolans matsal under torsdagens lunchservering, men bland alla hungriga barn som tålmodigt köade för att hämta mat stack några av gästerna ut i mängden. Politiker från den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun var på besök för att fira den offentliga måltidens dag tillsammans med eleverna.
Måltidens dag har instiftats av Måltidsakademien och infaller alltid tredje torsdagen i oktober, då offentliga måltidsverksamheter i hela landet visar upp sin verksamhet på olika sätt.
Kostchef Louise Auer visade upp den nybyggda skolrestaurangen och det enorma produktionsköket som dagligen tillagar cirka 2500 portioner mat, varav ungefär 900 av dessa serveras i skolan. Utöver dessa levererar man även mat till flera förskolor och grundskolor i kommunen, samt äldreboenden och personer med hemtjänst.
– Vi har totalt 25 olika kök inom kommunens organisation, som tillsammans tillagar cirka 5000 portioner varje dag. Men produktionsköket här på Lindbackaskolan är det i särklass största köket vi har, säger kostchef Louise Auer.
Gunilla Viberg sköter Lindbackas egna bageri. Foto: Camilla Lagerman
I Lindbackaskolans eget bageri står Gunilla Viberg och packar nybakat bröd som ska vidare till kommunens äldre för servering. Birgitta har tidigare arbetat på Wienerkonditoriet, men bakar numera i ett betydligt större kök.
– En gång i veckan bakar jag 1500 bröd och sedan blir det desserter som ska serveras till äldreboenden och hemtjänstbrukare, berättar Gunilla.
Kökschef Pernilla Börgel tillsammans med förste kocken Daniel Agrell. Foto: Camilla Lagerman
Pernilla Börgel är kökschef och har tillsammans med förste kocken Daniel Agrell ansvar för att ruljangsen i köket rullar på som den ska, där Daniel samordnar och ser till att alla beställningar läggs korrekt.
– Vi är rörande överens om det mesta, säger Daniel skämtsamt medan han rör i sin sås som puttrar på spisen.
Ute i matsalen har trion Nils Svebeus Charlie Auer och Valter Alenback hämtat dagens lunch, viltfärsbiffar med kokt potatis och gräddsås, och de är överens om att skolan serverar god mat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.