Lindesbergs politiker kan komma att bli viktiga ”nyckelpersoner” om Kommunal trappar upp strejken. Ännu har Lindesberg inte haft några större kännbara effekter i jämförelse med andra kommuner. Men allt kan hända, och skulle skolorna och idrottsanläggningar stängas är det arbetsgivarna, det vill säga politikerna, som bär det yttersta ansvaret att låsa upp dörrarna.
I flera kommuner har politikerna fått mycket kritik för sitt agerande. Socialdemokratiska kommunalråd, som åkt ut till skolorna och låst upp för att släppa in eleverna, har fått höra ett och annat från Kommunals strejkvakter. ”Vänta bara tills nästa val”, är tydligen vanligt förekommande, skriver bland annat tidningen KommunAktuellt.
Det framgår även att socialdemokratiska politiker i två av sju kommuner i strejk, väljer att inte utmana facket. Som socialdemokrat kan de inte se sig själva som strejkbrytare, skriver KA. Rakryggade förtroendevalda säger dock att man inte får blanda ihop sin roll som arbetsgivare med rollen som socialdemokratisk politiker.
Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder har ännu inte tagit ställning i frågan, och vet därför inte hur han kommer att agera om strejken slår till mot skolorna i Lindesberg.
-Jag har faktiskt inte tänkt på det där, kommenterar Ceder.
En av de politiker som inte skulle tveka en sekund att låsa upp skolorna är moderaten Pär-Ove Lindqvist.
-Som politiker är man ju ansvarig att göra så. Jag ser mig enbart som arbetsgivare och skulle inte tveka att låsa upp om jag nu får uppdraget att göra det. Jag förstår att det finns politiker som känner ett moraliskt dilemma, men samtidigt måste en arbetsgivare faktiskt göra rätt. I det här fallet är det ingen tvekan om vad som är rätt. Kommunen är till för kommunens invånare. Det är klart att jag som arbetsgivare kommer att agera, säger P-O Lindqvist.
Att bara åka ut och låsa upp skolorna är inte ett självklart val. Det säger Arnold Bengtsson, socialdemokrat och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Han menar att man måste ta hänsyn till alla parter och noga överväga vad som är rätt att göra.
-Det här är mycket svårt. Vi har ju skolplikt i landet och vi som myndighet måste leva upp till rollen och följa de lagar som finns. Men samtidigt måste man ta hänsyn till konflikten. Det är därför mycket svårt att säga hur vi skulle agera. Man får göra en bedömning hur det drabbar eleverna helt enkelt, säger Arnold Bengtsson.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.