Lindesbergs politiker kan komma att bli viktiga ”nyckelpersoner” om Kommunal trappar upp strejken. Ännu har Lindesberg inte haft några större kännbara effekter i jämförelse med andra kommuner. Men allt kan hända, och skulle skolorna och idrottsanläggningar stängas är det arbetsgivarna, det vill säga politikerna, som bär det yttersta ansvaret att låsa upp dörrarna.
I flera kommuner har politikerna fått mycket kritik för sitt agerande. Socialdemokratiska kommunalråd, som åkt ut till skolorna och låst upp för att släppa in eleverna, har fått höra ett och annat från Kommunals strejkvakter. ”Vänta bara tills nästa val”, är tydligen vanligt förekommande, skriver bland annat tidningen KommunAktuellt.
Det framgår även att socialdemokratiska politiker i två av sju kommuner i strejk, väljer att inte utmana facket. Som socialdemokrat kan de inte se sig själva som strejkbrytare, skriver KA. Rakryggade förtroendevalda säger dock att man inte får blanda ihop sin roll som arbetsgivare med rollen som socialdemokratisk politiker.
Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder har ännu inte tagit ställning i frågan, och vet därför inte hur han kommer att agera om strejken slår till mot skolorna i Lindesberg.
-Jag har faktiskt inte tänkt på det där, kommenterar Ceder.
En av de politiker som inte skulle tveka en sekund att låsa upp skolorna är moderaten Pär-Ove Lindqvist.
-Som politiker är man ju ansvarig att göra så. Jag ser mig enbart som arbetsgivare och skulle inte tveka att låsa upp om jag nu får uppdraget att göra det. Jag förstår att det finns politiker som känner ett moraliskt dilemma, men samtidigt måste en arbetsgivare faktiskt göra rätt. I det här fallet är det ingen tvekan om vad som är rätt. Kommunen är till för kommunens invånare. Det är klart att jag som arbetsgivare kommer att agera, säger P-O Lindqvist.
Att bara åka ut och låsa upp skolorna är inte ett självklart val. Det säger Arnold Bengtsson, socialdemokrat och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Han menar att man måste ta hänsyn till alla parter och noga överväga vad som är rätt att göra.
-Det här är mycket svårt. Vi har ju skolplikt i landet och vi som myndighet måste leva upp till rollen och följa de lagar som finns. Men samtidigt måste man ta hänsyn till konflikten. Det är därför mycket svårt att säga hur vi skulle agera. Man får göra en bedömning hur det drabbar eleverna helt enkelt, säger Arnold Bengtsson.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.