Lindesbergs politiker kan komma att bli viktiga ”nyckelpersoner” om Kommunal trappar upp strejken. Ännu har Lindesberg inte haft några större kännbara effekter i jämförelse med andra kommuner. Men allt kan hända, och skulle skolorna och idrottsanläggningar stängas är det arbetsgivarna, det vill säga politikerna, som bär det yttersta ansvaret att låsa upp dörrarna.
I flera kommuner har politikerna fått mycket kritik för sitt agerande. Socialdemokratiska kommunalråd, som åkt ut till skolorna och låst upp för att släppa in eleverna, har fått höra ett och annat från Kommunals strejkvakter. ”Vänta bara tills nästa val”, är tydligen vanligt förekommande, skriver bland annat tidningen KommunAktuellt.
Det framgår även att socialdemokratiska politiker i två av sju kommuner i strejk, väljer att inte utmana facket. Som socialdemokrat kan de inte se sig själva som strejkbrytare, skriver KA. Rakryggade förtroendevalda säger dock att man inte får blanda ihop sin roll som arbetsgivare med rollen som socialdemokratisk politiker.
Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder har ännu inte tagit ställning i frågan, och vet därför inte hur han kommer att agera om strejken slår till mot skolorna i Lindesberg.
-Jag har faktiskt inte tänkt på det där, kommenterar Ceder.
En av de politiker som inte skulle tveka en sekund att låsa upp skolorna är moderaten Pär-Ove Lindqvist.
-Som politiker är man ju ansvarig att göra så. Jag ser mig enbart som arbetsgivare och skulle inte tveka att låsa upp om jag nu får uppdraget att göra det. Jag förstår att det finns politiker som känner ett moraliskt dilemma, men samtidigt måste en arbetsgivare faktiskt göra rätt. I det här fallet är det ingen tvekan om vad som är rätt. Kommunen är till för kommunens invånare. Det är klart att jag som arbetsgivare kommer att agera, säger P-O Lindqvist.
Att bara åka ut och låsa upp skolorna är inte ett självklart val. Det säger Arnold Bengtsson, socialdemokrat och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Han menar att man måste ta hänsyn till alla parter och noga överväga vad som är rätt att göra.
-Det här är mycket svårt. Vi har ju skolplikt i landet och vi som myndighet måste leva upp till rollen och följa de lagar som finns. Men samtidigt måste man ta hänsyn till konflikten. Det är därför mycket svårt att säga hur vi skulle agera. Man får göra en bedömning hur det drabbar eleverna helt enkelt, säger Arnold Bengtsson.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.