Lindesbergs politiker kan komma att bli viktiga ”nyckelpersoner” om Kommunal trappar upp strejken. Ännu har Lindesberg inte haft några större kännbara effekter i jämförelse med andra kommuner. Men allt kan hända, och skulle skolorna och idrottsanläggningar stängas är det arbetsgivarna, det vill säga politikerna, som bär det yttersta ansvaret att låsa upp dörrarna.
I flera kommuner har politikerna fått mycket kritik för sitt agerande. Socialdemokratiska kommunalråd, som åkt ut till skolorna och låst upp för att släppa in eleverna, har fått höra ett och annat från Kommunals strejkvakter. ”Vänta bara tills nästa val”, är tydligen vanligt förekommande, skriver bland annat tidningen KommunAktuellt.
Det framgår även att socialdemokratiska politiker i två av sju kommuner i strejk, väljer att inte utmana facket. Som socialdemokrat kan de inte se sig själva som strejkbrytare, skriver KA. Rakryggade förtroendevalda säger dock att man inte får blanda ihop sin roll som arbetsgivare med rollen som socialdemokratisk politiker.
Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder har ännu inte tagit ställning i frågan, och vet därför inte hur han kommer att agera om strejken slår till mot skolorna i Lindesberg.
-Jag har faktiskt inte tänkt på det där, kommenterar Ceder.
En av de politiker som inte skulle tveka en sekund att låsa upp skolorna är moderaten Pär-Ove Lindqvist.
-Som politiker är man ju ansvarig att göra så. Jag ser mig enbart som arbetsgivare och skulle inte tveka att låsa upp om jag nu får uppdraget att göra det. Jag förstår att det finns politiker som känner ett moraliskt dilemma, men samtidigt måste en arbetsgivare faktiskt göra rätt. I det här fallet är det ingen tvekan om vad som är rätt. Kommunen är till för kommunens invånare. Det är klart att jag som arbetsgivare kommer att agera, säger P-O Lindqvist.
Att bara åka ut och låsa upp skolorna är inte ett självklart val. Det säger Arnold Bengtsson, socialdemokrat och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Han menar att man måste ta hänsyn till alla parter och noga överväga vad som är rätt att göra.
-Det här är mycket svårt. Vi har ju skolplikt i landet och vi som myndighet måste leva upp till rollen och följa de lagar som finns. Men samtidigt måste man ta hänsyn till konflikten. Det är därför mycket svårt att säga hur vi skulle agera. Man får göra en bedömning hur det drabbar eleverna helt enkelt, säger Arnold Bengtsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.