Beslutet om hur vida Linde Ridskola ska få nytt ridhus eller inte diskuteras just nu för fullt. Idag passade flera politiker från kommunfullmäktige på att träffas vid ridskolan för att få en rundvandring i ridtältet som får hjälp att hållas uppe av spännband och samlingslokalen där det regnar in.
Det var ett tiotal kommunpolitiker från Centerpartiet och Socialdemokraterna som slöt upp vid Linde Ridskola. De hade blivit lovade en rundvandring, samtidigt som engagerade i ridskolans styrelse och ridhusgrupp fick möjlighet att berätta om varför verksamheten är i behov av bland annat ett nytt ridhus. Man börjar med ridtältet som sett betydligt bättre dagar. Daniel Andersson (S) konstaterar att det första han ser är spännbanden som hjälper tältet att stå stadigt.
– Det börjar ge sig, det kan jag vara ärlig att säga, säger Daniel sanningsenligt.
Man går vidare och passerar baracken. Den inte alltför stora baracken som fyller många användningsområden: kontor, cafeteria, samlingsrum, omklädning och toaletter.
– Det regnar in i baracken, så vi har, som ni ser, försökt täta med presenning. Det är faktiskt inte så kul, säger Jan Edhammer, ridhusgruppen.
Foto: Ida Lindkvist
Om ridskolan får den ekonomiska hjälp som man behöver, någonstans mellan 14-16 miljoner visar dagens siffror, är tanken att man ska få ett stort och riktigt ridhus.
– Det ligger helt underbart, och här får hästarna komma ut ordentligt. Vi är en ideell verksamhet som bygger på att ungdomarna kan ta sig hit, och hit kan de utan att vara beroende av föräldrar, cykla eller gå, säger Petra Holm, klubbens vice ordförande.
– Ja, platsen är verkligen bra för den här verksamheten, tycker Daniel (S).
Efter rundturen går man in i baracken för att fika, men kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) får snart vända ut igen, konstaterandes att miljön därinne inte är helt frisk.
– Problemet är att om kommunen går in och stöder ridskolan så kan det innebära att vi slår ut privata företag, därför måste vi ha mycket på fötterna, säger Irja.
– Vi kämpar för ett nytt ridhus, det är a och o, menar Petra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...