Beslutet om hur vida Linde Ridskola ska få nytt ridhus eller inte diskuteras just nu för fullt. Idag passade flera politiker från kommunfullmäktige på att träffas vid ridskolan för att få en rundvandring i ridtältet som får hjälp att hållas uppe av spännband och samlingslokalen där det regnar in.
Det var ett tiotal kommunpolitiker från Centerpartiet och Socialdemokraterna som slöt upp vid Linde Ridskola. De hade blivit lovade en rundvandring, samtidigt som engagerade i ridskolans styrelse och ridhusgrupp fick möjlighet att berätta om varför verksamheten är i behov av bland annat ett nytt ridhus. Man börjar med ridtältet som sett betydligt bättre dagar. Daniel Andersson (S) konstaterar att det första han ser är spännbanden som hjälper tältet att stå stadigt.
– Det börjar ge sig, det kan jag vara ärlig att säga, säger Daniel sanningsenligt.
Man går vidare och passerar baracken. Den inte alltför stora baracken som fyller många användningsområden: kontor, cafeteria, samlingsrum, omklädning och toaletter.
– Det regnar in i baracken, så vi har, som ni ser, försökt täta med presenning. Det är faktiskt inte så kul, säger Jan Edhammer, ridhusgruppen.
Foto: Ida Lindkvist
Om ridskolan får den ekonomiska hjälp som man behöver, någonstans mellan 14-16 miljoner visar dagens siffror, är tanken att man ska få ett stort och riktigt ridhus.
– Det ligger helt underbart, och här får hästarna komma ut ordentligt. Vi är en ideell verksamhet som bygger på att ungdomarna kan ta sig hit, och hit kan de utan att vara beroende av föräldrar, cykla eller gå, säger Petra Holm, klubbens vice ordförande.
– Ja, platsen är verkligen bra för den här verksamheten, tycker Daniel (S).
Efter rundturen går man in i baracken för att fika, men kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) får snart vända ut igen, konstaterandes att miljön därinne inte är helt frisk.
– Problemet är att om kommunen går in och stöder ridskolan så kan det innebära att vi slår ut privata företag, därför måste vi ha mycket på fötterna, säger Irja.
– Vi kämpar för ett nytt ridhus, det är a och o, menar Petra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.