Beslutet om hur vida Linde Ridskola ska få nytt ridhus eller inte diskuteras just nu för fullt. Idag passade flera politiker från kommunfullmäktige på att träffas vid ridskolan för att få en rundvandring i ridtältet som får hjälp att hållas uppe av spännband och samlingslokalen där det regnar in.
Det var ett tiotal kommunpolitiker från Centerpartiet och Socialdemokraterna som slöt upp vid Linde Ridskola. De hade blivit lovade en rundvandring, samtidigt som engagerade i ridskolans styrelse och ridhusgrupp fick möjlighet att berätta om varför verksamheten är i behov av bland annat ett nytt ridhus. Man börjar med ridtältet som sett betydligt bättre dagar. Daniel Andersson (S) konstaterar att det första han ser är spännbanden som hjälper tältet att stå stadigt.
– Det börjar ge sig, det kan jag vara ärlig att säga, säger Daniel sanningsenligt.
Man går vidare och passerar baracken. Den inte alltför stora baracken som fyller många användningsområden: kontor, cafeteria, samlingsrum, omklädning och toaletter.
– Det regnar in i baracken, så vi har, som ni ser, försökt täta med presenning. Det är faktiskt inte så kul, säger Jan Edhammer, ridhusgruppen.
Foto: Ida Lindkvist
Om ridskolan får den ekonomiska hjälp som man behöver, någonstans mellan 14-16 miljoner visar dagens siffror, är tanken att man ska få ett stort och riktigt ridhus.
– Det ligger helt underbart, och här får hästarna komma ut ordentligt. Vi är en ideell verksamhet som bygger på att ungdomarna kan ta sig hit, och hit kan de utan att vara beroende av föräldrar, cykla eller gå, säger Petra Holm, klubbens vice ordförande.
– Ja, platsen är verkligen bra för den här verksamheten, tycker Daniel (S).
Efter rundturen går man in i baracken för att fika, men kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) får snart vända ut igen, konstaterandes att miljön därinne inte är helt frisk.
– Problemet är att om kommunen går in och stöder ridskolan så kan det innebära att vi slår ut privata företag, därför måste vi ha mycket på fötterna, säger Irja.
– Vi kämpar för ett nytt ridhus, det är a och o, menar Petra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
FotoFredag: Fåglar högt & lågt
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga ...
Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.