Löftet från Lindesbergs kommun om 10 månaders visstidsanställning efter studenten bröts med bara två veckor kvar av terminen, och eleverna vid Barn- och fritidsprogrammet erbjöds istället endast 5 månaders arbete. Nu kommer ett nytt beslut från Barn- och utbildningsnämnden: erbjudandet om 10 månaders visstidsanställning enligt tidigare fattade beslut står kvar.
Löftet om 10 månaders visstidsanställning efter studenten fick många elever att söka in till Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan, men bara två veckor innan studenten kom beskedet från kommunen att man inte längre kunde uppfylla det givna löftet. Nu fanns det nämligen ingen finansiering, och kommunen hade inte längre något behov av förskolevikarier.
Under förra veckan rapporterade LindeNytt att Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn träffade de berörda eleverna för att be om ursäkt, och för att komma med ett nytt erbjudande om jobb. Dock var det endast tal om fem månaders anställning, vilket alltså är en halvering av vad de tidigare blivit lovade.
– Det blev fel, jag kan bara be om ursäkt till ungdomarna. Nu har vi hittat en lösning där vi kan finansiera en visstidsanställning under augusti till december, sade Linda Svahn till LindeNytt då.
Efter dagens sammanträde backar politikerna ytterligare, och går tillbaka till det ursprungliga erbjudandet, men bara för de elever som gått ut årskurs 1, 2 och 3 på barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan 2021, inte för de som påbörjar utbildningen till hösten år 2021.
– Det är skönt att vi nu hittat en lösning för de här eleverna som alla partier i nämnden är eniga om och står bakom, säger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Det var en enhällig nämnd som fattade beslutet vilket betyder att samtliga ledamöter i nämnden oavsett parti står bakom beslutet. Arbete pågår nu på förvaltningen för att ordna med placeringarna för de elever som tog studenten i fredags.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.