Löftet från Lindesbergs kommun om 10 månaders visstidsanställning efter studenten bröts med bara två veckor kvar av terminen, och eleverna vid Barn- och fritidsprogrammet erbjöds istället endast 5 månaders arbete. Nu kommer ett nytt beslut från Barn- och utbildningsnämnden: erbjudandet om 10 månaders visstidsanställning enligt tidigare fattade beslut står kvar.
Löftet om 10 månaders visstidsanställning efter studenten fick många elever att söka in till Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan, men bara två veckor innan studenten kom beskedet från kommunen att man inte längre kunde uppfylla det givna löftet. Nu fanns det nämligen ingen finansiering, och kommunen hade inte längre något behov av förskolevikarier.
Under förra veckan rapporterade LindeNytt att Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn träffade de berörda eleverna för att be om ursäkt, och för att komma med ett nytt erbjudande om jobb. Dock var det endast tal om fem månaders anställning, vilket alltså är en halvering av vad de tidigare blivit lovade.
– Det blev fel, jag kan bara be om ursäkt till ungdomarna. Nu har vi hittat en lösning där vi kan finansiera en visstidsanställning under augusti till december, sade Linda Svahn till LindeNytt då.
Efter dagens sammanträde backar politikerna ytterligare, och går tillbaka till det ursprungliga erbjudandet, men bara för de elever som gått ut årskurs 1, 2 och 3 på barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan 2021, inte för de som påbörjar utbildningen till hösten år 2021.
– Det är skönt att vi nu hittat en lösning för de här eleverna som alla partier i nämnden är eniga om och står bakom, säger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Det var en enhällig nämnd som fattade beslutet vilket betyder att samtliga ledamöter i nämnden oavsett parti står bakom beslutet. Arbete pågår nu på förvaltningen för att ordna med placeringarna för de elever som tog studenten i fredags.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.