Löftet från Lindesbergs kommun om 10 månaders visstidsanställning efter studenten bröts med bara två veckor kvar av terminen, och eleverna vid Barn- och fritidsprogrammet erbjöds istället endast 5 månaders arbete. Nu kommer ett nytt beslut från Barn- och utbildningsnämnden: erbjudandet om 10 månaders visstidsanställning enligt tidigare fattade beslut står kvar.
Löftet om 10 månaders visstidsanställning efter studenten fick många elever att söka in till Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan, men bara två veckor innan studenten kom beskedet från kommunen att man inte längre kunde uppfylla det givna löftet. Nu fanns det nämligen ingen finansiering, och kommunen hade inte längre något behov av förskolevikarier.
Under förra veckan rapporterade LindeNytt att Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn träffade de berörda eleverna för att be om ursäkt, och för att komma med ett nytt erbjudande om jobb. Dock var det endast tal om fem månaders anställning, vilket alltså är en halvering av vad de tidigare blivit lovade.
– Det blev fel, jag kan bara be om ursäkt till ungdomarna. Nu har vi hittat en lösning där vi kan finansiera en visstidsanställning under augusti till december, sade Linda Svahn till LindeNytt då.
Efter dagens sammanträde backar politikerna ytterligare, och går tillbaka till det ursprungliga erbjudandet, men bara för de elever som gått ut årskurs 1, 2 och 3 på barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan 2021, inte för de som påbörjar utbildningen till hösten år 2021.
– Det är skönt att vi nu hittat en lösning för de här eleverna som alla partier i nämnden är eniga om och står bakom, säger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Det var en enhällig nämnd som fattade beslutet vilket betyder att samtliga ledamöter i nämnden oavsett parti står bakom beslutet. Arbete pågår nu på förvaltningen för att ordna med placeringarna för de elever som tog studenten i fredags.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.