Löftet från Lindesbergs kommun om 10 månaders visstidsanställning efter studenten bröts med bara två veckor kvar av terminen, och eleverna vid Barn- och fritidsprogrammet erbjöds istället endast 5 månaders arbete. Nu kommer ett nytt beslut från Barn- och utbildningsnämnden: erbjudandet om 10 månaders visstidsanställning enligt tidigare fattade beslut står kvar.
Löftet om 10 månaders visstidsanställning efter studenten fick många elever att söka in till Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan, men bara två veckor innan studenten kom beskedet från kommunen att man inte längre kunde uppfylla det givna löftet. Nu fanns det nämligen ingen finansiering, och kommunen hade inte längre något behov av förskolevikarier.
Under förra veckan rapporterade LindeNytt att Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn träffade de berörda eleverna för att be om ursäkt, och för att komma med ett nytt erbjudande om jobb. Dock var det endast tal om fem månaders anställning, vilket alltså är en halvering av vad de tidigare blivit lovade.
– Det blev fel, jag kan bara be om ursäkt till ungdomarna. Nu har vi hittat en lösning där vi kan finansiera en visstidsanställning under augusti till december, sade Linda Svahn till LindeNytt då.
Efter dagens sammanträde backar politikerna ytterligare, och går tillbaka till det ursprungliga erbjudandet, men bara för de elever som gått ut årskurs 1, 2 och 3 på barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan 2021, inte för de som påbörjar utbildningen till hösten år 2021.
– Det är skönt att vi nu hittat en lösning för de här eleverna som alla partier i nämnden är eniga om och står bakom, säger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Det var en enhällig nämnd som fattade beslutet vilket betyder att samtliga ledamöter i nämnden oavsett parti står bakom beslutet. Arbete pågår nu på förvaltningen för att ordna med placeringarna för de elever som tog studenten i fredags.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.