Trots alla larm och rapporter om riskerna med drogen Spice, fortsätter många ungdomar att utsätta sig för drogens mycket allvarliga skadeverkningar. Med anledning av den allvarliga situation som råder, även lokalt i Lindesbergs kommun, vill politikerna ta konkreta krafttag för att nå fram till ungdomarna. Läget är extra kritiskt sedan man har fått indikationer från sjukvården att ungdomar kommit in på akuten i allvarligt tillstånd efter att ha tagit drogen. – Vi är väldigt oroade över våra ungdomar med anledning av hur utvecklingen ser ut och de indikationer vi har fått från akuten på Lindesbergs lasarett, säger Irja Gustavsson, socialnämndens ordförande.
På torsdagen sammanträdde socialnämnden och under mötet informerades ledamöterna om drogen Spice och de indikationer man har fått från Lindesberg lasarett, akutmottagningen, om hur drogen har skadat unga människor i Lindesberg den senaste tiden. Samtidigt har man också tagit till sig av alla larm ute i landet, då Spice orsakat många överdoser – ibland med dödlig utgång. Så sent som idag, torsdag, rapporterar Sydsvenskan om ytterligare ett fall i skånska Kävlinge där man misstänker att Spice har varit orsaken till en 25-årig mans död.
Irja Gustavsson menar politikerna inte kan stå passivt och naivt hoppas på att Spicemissbruket skall upphöra av sig självt. Läget är kritiskt och krafttag måste göras innan fler ungdomar hamnar på akuten och i ett värsta scenario avlider.
– Vi måste göra vad vi kan för att rädda våra ungdomar, vi är väldigt oroade, kommenterar Irja Gustavsson.
Socialnämnden vill nu att ett samarbete inleds med polis och skola, för att med gemensamma krafter få ungdomarna att ta avstånd från drogen.
– Vi talar om ett projekt mellan januari och september då två fältarbetare från kommunen i samarbete med polisen och skolan skall vara ute bland ungdomarna och bland annat informera om Spice och hur extremt farligt det är, säger Gustavsson.
Polisen i Lindesberg välkomnar samarbetsprojektet. Ungdomspoliserna Susanne Jakobsson och Henrik Andersson är redan mycket engagerade i Spicemissbrukets förekomst i Lindesberg och har dessvärre också fått konstatera flera fall där ungdomar farit mycket illa efter att ha tagit drogen.
– Det handlar om akutfall, alltså att personen i fråga har kollapsat efter att ha rökt Spice. Jag tycker politikernas initiativ är mycket bra, vi välkomnar detta samarbete, säger Susanne Jakobsson.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.