Endast två partier i Lindesberg vill se att LindeNytt fortsätter ge invånarna lokalnyheter, nöjeslivets utbud och mycket annat som blivit en del i vardagen för många uppkopplade människor. Dock tycks majoriteten arbeta för att få LindeNytt nedlagt efter valet.
Alla diskussioner om bojkotten av LindeNytt har uteblivit tillsvidare. Troligtvis kommer de politiska partierna att ta upp frågan på nytt efter valet. Majoriteten av partierna har varit mycket förtegna om hur de ställer sig i frågan om ett annonsförbud på LindeNytt. Dock har Moderaterna och LOD uttalat sig i frågan och tagit avstånd från den planerade bojkotten.
Ja eller Nej till en annonsbojkott tog fart då Nationaldemokraterna fick annonsera på LindeNytt. På initiativ från Centern och Karl-Arne Löthgren, så skapades löp efter löp i diverse medier i hela regionen och snart följde andra partier med strömmen. Dock framgick snart att Nerikes Allehanda, länets största media och ägare av Bp, även de upplåtit annonsplats åt främlingsfientliga partier. Annonspolicy som är för yttrandefrihet svider i ögonen på Lindesbergs kommuns politiker och därför planeras en annonsbojkott mot LindeNytt – dock ej mot Nerikes Allehanda. Eftersom man då inte kan använda annonspolicyn som vapen i denna fråga, så har vi fått indikationer på att man säger upp all annonsering på LindeNytt av ekonomiska skäl.
I kommunstyrelsen togs ärendet upp i juli strax innan sommaruppehållet. Frågan ska tas upp på nytt i höst, står att läsa i protokollet. Enligt kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder har inte frågan diskuterats sedan dess. Dock hävdar andra ledamöter i kommunstyrelsen att så varit fallet.
Frågan om kommunens invånare skall ha tillgång till ett fritt media som inte har något politiskt parti i ryggen blir därmed en valfråga. Att med ”politiskt våld” tvinga LindeNytt stänga ner verksamheten, vill inte de som önskar LindeNytt i graven prata om innan den 15 september. De som uttalat sig i frågan är Moderaterna och LOD. Båda dessa partier tycker inte att kommunen ska förbjuda en fortsatt annonsering. En röst på Moderaterna eller LOD är alltså en röst för LindeNytts fortlevnad.
Debattera vidare om ämnet: klicka här>>
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.