Endast två partier i Lindesberg vill se att LindeNytt fortsätter ge invånarna lokalnyheter, nöjeslivets utbud och mycket annat som blivit en del i vardagen för många uppkopplade människor. Dock tycks majoriteten arbeta för att få LindeNytt nedlagt efter valet.
Alla diskussioner om bojkotten av LindeNytt har uteblivit tillsvidare. Troligtvis kommer de politiska partierna att ta upp frågan på nytt efter valet. Majoriteten av partierna har varit mycket förtegna om hur de ställer sig i frågan om ett annonsförbud på LindeNytt. Dock har Moderaterna och LOD uttalat sig i frågan och tagit avstånd från den planerade bojkotten.
Ja eller Nej till en annonsbojkott tog fart då Nationaldemokraterna fick annonsera på LindeNytt. På initiativ från Centern och Karl-Arne Löthgren, så skapades löp efter löp i diverse medier i hela regionen och snart följde andra partier med strömmen. Dock framgick snart att Nerikes Allehanda, länets största media och ägare av Bp, även de upplåtit annonsplats åt främlingsfientliga partier. Annonspolicy som är för yttrandefrihet svider i ögonen på Lindesbergs kommuns politiker och därför planeras en annonsbojkott mot LindeNytt – dock ej mot Nerikes Allehanda. Eftersom man då inte kan använda annonspolicyn som vapen i denna fråga, så har vi fått indikationer på att man säger upp all annonsering på LindeNytt av ekonomiska skäl.
I kommunstyrelsen togs ärendet upp i juli strax innan sommaruppehållet. Frågan ska tas upp på nytt i höst, står att läsa i protokollet. Enligt kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder har inte frågan diskuterats sedan dess. Dock hävdar andra ledamöter i kommunstyrelsen att så varit fallet.
Frågan om kommunens invånare skall ha tillgång till ett fritt media som inte har något politiskt parti i ryggen blir därmed en valfråga. Att med ”politiskt våld” tvinga LindeNytt stänga ner verksamheten, vill inte de som önskar LindeNytt i graven prata om innan den 15 september. De som uttalat sig i frågan är Moderaterna och LOD. Båda dessa partier tycker inte att kommunen ska förbjuda en fortsatt annonsering. En röst på Moderaterna eller LOD är alltså en röst för LindeNytts fortlevnad.
Debattera vidare om ämnet: klicka här>>
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.