Endast två partier i Lindesberg vill se att LindeNytt fortsätter ge invånarna lokalnyheter, nöjeslivets utbud och mycket annat som blivit en del i vardagen för många uppkopplade människor. Dock tycks majoriteten arbeta för att få LindeNytt nedlagt efter valet.
Alla diskussioner om bojkotten av LindeNytt har uteblivit tillsvidare. Troligtvis kommer de politiska partierna att ta upp frågan på nytt efter valet. Majoriteten av partierna har varit mycket förtegna om hur de ställer sig i frågan om ett annonsförbud på LindeNytt. Dock har Moderaterna och LOD uttalat sig i frågan och tagit avstånd från den planerade bojkotten.
Ja eller Nej till en annonsbojkott tog fart då Nationaldemokraterna fick annonsera på LindeNytt. På initiativ från Centern och Karl-Arne Löthgren, så skapades löp efter löp i diverse medier i hela regionen och snart följde andra partier med strömmen. Dock framgick snart att Nerikes Allehanda, länets största media och ägare av Bp, även de upplåtit annonsplats åt främlingsfientliga partier. Annonspolicy som är för yttrandefrihet svider i ögonen på Lindesbergs kommuns politiker och därför planeras en annonsbojkott mot LindeNytt – dock ej mot Nerikes Allehanda. Eftersom man då inte kan använda annonspolicyn som vapen i denna fråga, så har vi fått indikationer på att man säger upp all annonsering på LindeNytt av ekonomiska skäl.
I kommunstyrelsen togs ärendet upp i juli strax innan sommaruppehållet. Frågan ska tas upp på nytt i höst, står att läsa i protokollet. Enligt kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder har inte frågan diskuterats sedan dess. Dock hävdar andra ledamöter i kommunstyrelsen att så varit fallet.
Frågan om kommunens invånare skall ha tillgång till ett fritt media som inte har något politiskt parti i ryggen blir därmed en valfråga. Att med ”politiskt våld” tvinga LindeNytt stänga ner verksamheten, vill inte de som önskar LindeNytt i graven prata om innan den 15 september. De som uttalat sig i frågan är Moderaterna och LOD. Båda dessa partier tycker inte att kommunen ska förbjuda en fortsatt annonsering. En röst på Moderaterna eller LOD är alltså en röst för LindeNytts fortlevnad.
Debattera vidare om ämnet: klicka här>>
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.