Endast två partier i Lindesberg vill se att LindeNytt fortsätter ge invånarna lokalnyheter, nöjeslivets utbud och mycket annat som blivit en del i vardagen för många uppkopplade människor. Dock tycks majoriteten arbeta för att få LindeNytt nedlagt efter valet.
Alla diskussioner om bojkotten av LindeNytt har uteblivit tillsvidare. Troligtvis kommer de politiska partierna att ta upp frågan på nytt efter valet. Majoriteten av partierna har varit mycket förtegna om hur de ställer sig i frågan om ett annonsförbud på LindeNytt. Dock har Moderaterna och LOD uttalat sig i frågan och tagit avstånd från den planerade bojkotten.
Ja eller Nej till en annonsbojkott tog fart då Nationaldemokraterna fick annonsera på LindeNytt. På initiativ från Centern och Karl-Arne Löthgren, så skapades löp efter löp i diverse medier i hela regionen och snart följde andra partier med strömmen. Dock framgick snart att Nerikes Allehanda, länets största media och ägare av Bp, även de upplåtit annonsplats åt främlingsfientliga partier. Annonspolicy som är för yttrandefrihet svider i ögonen på Lindesbergs kommuns politiker och därför planeras en annonsbojkott mot LindeNytt – dock ej mot Nerikes Allehanda. Eftersom man då inte kan använda annonspolicyn som vapen i denna fråga, så har vi fått indikationer på att man säger upp all annonsering på LindeNytt av ekonomiska skäl.
I kommunstyrelsen togs ärendet upp i juli strax innan sommaruppehållet. Frågan ska tas upp på nytt i höst, står att läsa i protokollet. Enligt kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder har inte frågan diskuterats sedan dess. Dock hävdar andra ledamöter i kommunstyrelsen att så varit fallet.
Frågan om kommunens invånare skall ha tillgång till ett fritt media som inte har något politiskt parti i ryggen blir därmed en valfråga. Att med ”politiskt våld” tvinga LindeNytt stänga ner verksamheten, vill inte de som önskar LindeNytt i graven prata om innan den 15 september. De som uttalat sig i frågan är Moderaterna och LOD. Båda dessa partier tycker inte att kommunen ska förbjuda en fortsatt annonsering. En röst på Moderaterna eller LOD är alltså en röst för LindeNytts fortlevnad.
Debattera vidare om ämnet: klicka här>>
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.