Endast två partier i Lindesberg vill se att LindeNytt fortsätter ge invånarna lokalnyheter, nöjeslivets utbud och mycket annat som blivit en del i vardagen för många uppkopplade människor. Dock tycks majoriteten arbeta för att få LindeNytt nedlagt efter valet.
Alla diskussioner om bojkotten av LindeNytt har uteblivit tillsvidare. Troligtvis kommer de politiska partierna att ta upp frågan på nytt efter valet. Majoriteten av partierna har varit mycket förtegna om hur de ställer sig i frågan om ett annonsförbud på LindeNytt. Dock har Moderaterna och LOD uttalat sig i frågan och tagit avstånd från den planerade bojkotten.
Ja eller Nej till en annonsbojkott tog fart då Nationaldemokraterna fick annonsera på LindeNytt. På initiativ från Centern och Karl-Arne Löthgren, så skapades löp efter löp i diverse medier i hela regionen och snart följde andra partier med strömmen. Dock framgick snart att Nerikes Allehanda, länets största media och ägare av Bp, även de upplåtit annonsplats åt främlingsfientliga partier. Annonspolicy som är för yttrandefrihet svider i ögonen på Lindesbergs kommuns politiker och därför planeras en annonsbojkott mot LindeNytt – dock ej mot Nerikes Allehanda. Eftersom man då inte kan använda annonspolicyn som vapen i denna fråga, så har vi fått indikationer på att man säger upp all annonsering på LindeNytt av ekonomiska skäl.
I kommunstyrelsen togs ärendet upp i juli strax innan sommaruppehållet. Frågan ska tas upp på nytt i höst, står att läsa i protokollet. Enligt kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder har inte frågan diskuterats sedan dess. Dock hävdar andra ledamöter i kommunstyrelsen att så varit fallet.
Frågan om kommunens invånare skall ha tillgång till ett fritt media som inte har något politiskt parti i ryggen blir därmed en valfråga. Att med ”politiskt våld” tvinga LindeNytt stänga ner verksamheten, vill inte de som önskar LindeNytt i graven prata om innan den 15 september. De som uttalat sig i frågan är Moderaterna och LOD. Båda dessa partier tycker inte att kommunen ska förbjuda en fortsatt annonsering. En röst på Moderaterna eller LOD är alltså en röst för LindeNytts fortlevnad.
Debattera vidare om ämnet: klicka här>>
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.