Fram tills i tisdags fanns diskussioner om ett samarbete mellan Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Landsbygdspartiet Oberoende, något som skulle mynnat ut i att dessa fem partier tillsammans haft tillräckligt många mandat för att bilda ett majoritetsstyre i kommunen. Men så blev det inte.
– Onsdag morgon blir jag uppringd av Tom Persson, SD, som berättar att Moderaternas gruppledare Lillemor Bodman inte längre vill ha med oss i ett samarbete för en ny majoritet, berättar Anders Persson, LPO.
Sedan valet har ett intensivt arbete pågått för att lyckas skapa en hållbar majoritet som ska styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Fram tills i tisdags såg det ut som att M, SD, KD, L och LPO hade kommit fram till en lösning, något skulle gett konstellationen 24 mandat och därmed majoritet.
Men endast tre timmar innan måndagens sammanträde i kommunfullmäktige meddelade Anders Persson, LPO, att samarbetsförhandlingarna spruckit.
– Vi har haft fyra möten för att diskutera ett eventuellt samarbete, och det senaste var i tisdags kväll. Vi ville då veta mer om vilka sakpolitiska frågor vi skulle ta ställning till, men M ville inte delge oss någon som helst sakpolitik, istället fick vi ett valmanifest. Jag fick uppfattningen att det var posterna som var det viktiga, inte sakpolitiken, säger Anders.
Dagen efter fick han beskedet att Moderaterna inte längre ville ha med partiet i ett samarbete, men att de kunde bli erbjudna ett valtekniskt samarbete istället.
– Antingen är vi med fullt ut eller inte alls, vilket också innebär att vi blir vågmästare och det kommer de få se redan ikväll under kommunfullmäktige när det ska röstas. Jag är besviken, det här var ju en chans att få vara med och skapa en förändring. Men vi är helt överens i partiet om att stå vid sidan av och inte gå med på några halvmesyrer, säger Anders.
Enligt Anders Persson ska Lillemor Bodman (M) även ha ställt krav på vilka ledamöter han fick nominera till kommunens olika nämnder, något man inte gick med på.
– Det känns skitjobbigt, vi hade hoppats på att få till ett maktskifte, så det är inte vi utan M som såg till att det blev så här, avslutar Anders.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.