Fram tills i tisdags fanns diskussioner om ett samarbete mellan Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Landsbygdspartiet Oberoende, något som skulle mynnat ut i att dessa fem partier tillsammans haft tillräckligt många mandat för att bilda ett majoritetsstyre i kommunen. Men så blev det inte.
– Onsdag morgon blir jag uppringd av Tom Persson, SD, som berättar att Moderaternas gruppledare Lillemor Bodman inte längre vill ha med oss i ett samarbete för en ny majoritet, berättar Anders Persson, LPO.
Sedan valet har ett intensivt arbete pågått för att lyckas skapa en hållbar majoritet som ska styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Fram tills i tisdags såg det ut som att M, SD, KD, L och LPO hade kommit fram till en lösning, något skulle gett konstellationen 24 mandat och därmed majoritet.
Men endast tre timmar innan måndagens sammanträde i kommunfullmäktige meddelade Anders Persson, LPO, att samarbetsförhandlingarna spruckit.
– Vi har haft fyra möten för att diskutera ett eventuellt samarbete, och det senaste var i tisdags kväll. Vi ville då veta mer om vilka sakpolitiska frågor vi skulle ta ställning till, men M ville inte delge oss någon som helst sakpolitik, istället fick vi ett valmanifest. Jag fick uppfattningen att det var posterna som var det viktiga, inte sakpolitiken, säger Anders.
Dagen efter fick han beskedet att Moderaterna inte längre ville ha med partiet i ett samarbete, men att de kunde bli erbjudna ett valtekniskt samarbete istället.
– Antingen är vi med fullt ut eller inte alls, vilket också innebär att vi blir vågmästare och det kommer de få se redan ikväll under kommunfullmäktige när det ska röstas. Jag är besviken, det här var ju en chans att få vara med och skapa en förändring. Men vi är helt överens i partiet om att stå vid sidan av och inte gå med på några halvmesyrer, säger Anders.
Enligt Anders Persson ska Lillemor Bodman (M) även ha ställt krav på vilka ledamöter han fick nominera till kommunens olika nämnder, något man inte gick med på.
– Det känns skitjobbigt, vi hade hoppats på att få till ett maktskifte, så det är inte vi utan M som såg till att det blev så här, avslutar Anders.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.