Elsa Pettersson blev en av få Lindesbergare att köra hem Fornabodas Lilla Pris. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets hemmakuskar hade uppvisning

Travsäsongen på Fornaboda närmar sig med stora kliv. Trots att säsongspremiären körs under nästa vecka, så smygstartade travbanan med en hel dag med ponnytravtävlingar. För Fornabodas aktiva blev det en segerrik dag, där hela fyra lopp slutade med en Lindesbergsanknyten seger. En av dessa togs dessutom i banans största ponnylopp.

Om en vecka öppnar Fornaboda Travbana upp portarna för sin säsongspremiär. I alla fall för de större hästarna. Under söndagsförmiddagen smygstartade man tävlingssäsongen med en tävlingsdag med enbart ponnytravare på travovalen.

Ponnytävlingar på Fornaboda lockar ofta ett större antal ekipage, med deltagare från flera delar av landet. Även denna tävlingsdag var inget undantag. Till de soliga tävlingarna på Fornaboda hittades hästar och kuskar från bland annat Skara, Hudiksvall och Årjäng.

Trots det stora antalet gäster så visade Fornabodas egna aktiva att borta är bra men hemma är klart bäst.

Tävlingarna rivstartade med Fornabodas två största ponnylopp, Lindesbergs Lilla & Stora Pris, som inför 2023 har bytt namn till Fornabodas Lilla & Stora Pris. Det lilla priset blev först att avgöras, där den i år 13-åriga Elsa Pettersson körde sig till en klar ledning med sin egentränade Silver Lady.

Det blev en jämn målgång mellan Silver Lady och Månstorps Vinni. Foto: Jennie Einarsson

Duon höll länge en ledning med drygt 80 meter till sina konkurrenter. På upploppet fick man däremot den tidigare Kriterievinnaren, Månstorps Vinni, utvändigt om sig, men lyckades ändå att hålla huvudet före över mållinjen. Detta gör att Elsa är en av få Lindesbergare, om inte den första, som har en seger i hemmabanans största lopp.

– Det var jättekul. Det var ju bra hästar emot och det var Ladys andra start för i år så jag trodde inte att hon skulle vinna på förhand. Hon kändes fin i ledningen sedan fick vi en kort galopp på upploppet och då kom Vinni upp på utsidan. Då blev man lite orolig men hon höll undan, säger segerkusken som belönades med sin första segerkrans i karriären.

– Jag tycker alltid att det är extra roligt att vinna på hemmaplan, nu var det dessutom i ett större lopp och då blir det ännu roligare. Det har inte blivit så många segrar i större lopp så här långt, snarare några vanliga lopp så det var något extra att få ta emot vår första segerkrans.

Elsa beskriver även Silver Lady som en häst som mestadels sköter sig själv och tuffar på bra. Duon laddar med en säkrad seger vidare till nya starter.

Elsa och Silver Lady blev säsongens första vinnare på Fornaboda 2023. Foto: Jennie Einarsson

Årjängskusken Lea Mattsson tog en femling
Trots att Elsa och Silver Lady fick chansen att inleda tävlingsdagen så blev hon inte den enda hemmavinnaren. Bara något lopp efter Elsas seger så lyckades Noratjejen, Lina Hjortzberg, att vinna med sitt femåriga sto Phanda.

Även Isabella Jansson Wiklund hittades som segrare under söndagen. Dels som kusk bakom dalatränade Duenna, men även som tränare till L.A.Exclusive. Den sistnämnda kördes av Årjängskusken Lea Mattsson som efter sju körda lopp på Fornaboda fick bjuda på hela fem segerdefileringar. En bedrift som bara ett fåtal ponnykuskar fått äran att göra.

– Jag har tagit fyra segrar under samma dag vid två tillfällen tidigare, men aldrig fem segrar. Det var såklart roligt men det var väl inget jag trodde på förhand, berättar Lea Mattsson.

Lea Mattsson inledde sin femling med seger i Fornabodas Stora Pris. Foto: Jennie Einarsson

14-årigen är tidigare känd som en av fjolårets segerrikaste kuskar och har ett otroligt segerfacit med shettisar. Förutom en seger inom Monté-SM så har Lea inte hunnit att köra in allt för många större segrar med russ för sulky. Under söndagen var det däremot dags med en seger i Fornabodas Stora Pris med M’.S. Rascal.

– Det var roligt och gick fort. Jag var rädd i början av att vi inte skulle ta oss förbi den invändiga hästen, men när vi väl kom förbi så kändes han bra i ledningen. Upploppet ner så kändes det bra.

Noterbart är att det sjätte loppet bjöd på en hemmatrippel. Isabella Jansson Wiklund segrade med dalatränade Duenna, där hemmakuskarna Anna Hell och Lina Hjortzberg slutade tvåa respektive trea.

Lea och M’.S. Rascal höll en klar ledning. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets vinnare:
Lopp 1:
Silver Lady – Elsa Pettersson
Lopp 2: M’.S. Rascal – Lea Mattsson (Selina Sylvander)
Lopp 3: Phanda – Lina Hjortzberg
Lopp 4: Nordanåkers Iwin – Tilde Hallviden
Lopp 5: L.A.Exclusive – Lea Mattsson (Isabella Jansson Wiklund)
Lopp 6: Duenna – Isabella Jansson Wiklund (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 7: Emmeros Lina – Stina Lillström (Johanna Axelsson)
Lopp 8: Allgunnens Nick – Frida Koskela
Lopp 9: Alissa – Lea Mattsson (Amelia Fredriksson)
Lopp 10: Tirana – Thelma Eldh
Lopp 11: Öjebos Magnus – Lea Mattsson
Lopp 12: Tusens Gold-Etta M. – Lea Mattsson (Selina Sylvander)

Publicerad 7 maj 2023 klockan 22:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


En epok går nu i graven, när den sista gjutningen är gjord hos Baettr i Guldsmedshyttan. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.

27 oktober 2025 klockan 14:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som ...

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik...

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för ...

Fotomontage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten

Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.

24 oktober 2025 klockan 17:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild LindeNytt

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”

Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.

24 oktober 2025 klockan 12:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fyra vinnare av biljett till Sten & Stanley är utsedda
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyh...
23 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Loggar hoppas kunna ge svar på varför inrymningslarmet utlöstes

En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.

22 oktober 2025 klockan 16:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: visitlindesberg.se

Fullspäckat läslov väntar barn och unga i kommunen

Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

22 oktober 2025 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag ska främja kommunanställdas hälsa

Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i ...

Tävling: Vinn biljetter till Sten & Stanley

Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula...

2G och 3G försvinner – så påverkas du

Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan...

Foto: Fredrik Norman

Tillfälligt stopp för genomfartstrafik

En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.

20 oktober 2025 klockan 11:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nya effektavgifter på väg – så påverkas villaägarna i Lindesberg

Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut frå...

FotoFredag: Mitt möte med världens största uggla

I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett...

Hotfullt budskap tros vara trend på sociala medier

Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend...

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på ...

Michael Tybell, förvaltningschef Barn- och utbildningsförvaltningen, informerade om hur eleverna kommer räknas och slussas ut. Foto: Camilla Lagerman

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”

Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.

16 oktober 2025 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa ...
16 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm...
15 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och...
15 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-15

2025-10-15

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-13

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-11

2025-10-10

2025-10-28 05:09