Elsa Pettersson blev en av få Lindesbergare att köra hem Fornabodas Lilla Pris. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets hemmakuskar hade uppvisning

Travsäsongen på Fornaboda närmar sig med stora kliv. Trots att säsongspremiären körs under nästa vecka, så smygstartade travbanan med en hel dag med ponnytravtävlingar. För Fornabodas aktiva blev det en segerrik dag, där hela fyra lopp slutade med en Lindesbergsanknyten seger. En av dessa togs dessutom i banans största ponnylopp.

Om en vecka öppnar Fornaboda Travbana upp portarna för sin säsongspremiär. I alla fall för de större hästarna. Under söndagsförmiddagen smygstartade man tävlingssäsongen med en tävlingsdag med enbart ponnytravare på travovalen.

Ponnytävlingar på Fornaboda lockar ofta ett större antal ekipage, med deltagare från flera delar av landet. Även denna tävlingsdag var inget undantag. Till de soliga tävlingarna på Fornaboda hittades hästar och kuskar från bland annat Skara, Hudiksvall och Årjäng.

Trots det stora antalet gäster så visade Fornabodas egna aktiva att borta är bra men hemma är klart bäst.

Tävlingarna rivstartade med Fornabodas två största ponnylopp, Lindesbergs Lilla & Stora Pris, som inför 2023 har bytt namn till Fornabodas Lilla & Stora Pris. Det lilla priset blev först att avgöras, där den i år 13-åriga Elsa Pettersson körde sig till en klar ledning med sin egentränade Silver Lady.

Det blev en jämn målgång mellan Silver Lady och Månstorps Vinni. Foto: Jennie Einarsson

Duon höll länge en ledning med drygt 80 meter till sina konkurrenter. På upploppet fick man däremot den tidigare Kriterievinnaren, Månstorps Vinni, utvändigt om sig, men lyckades ändå att hålla huvudet före över mållinjen. Detta gör att Elsa är en av få Lindesbergare, om inte den första, som har en seger i hemmabanans största lopp.

– Det var jättekul. Det var ju bra hästar emot och det var Ladys andra start för i år så jag trodde inte att hon skulle vinna på förhand. Hon kändes fin i ledningen sedan fick vi en kort galopp på upploppet och då kom Vinni upp på utsidan. Då blev man lite orolig men hon höll undan, säger segerkusken som belönades med sin första segerkrans i karriären.

– Jag tycker alltid att det är extra roligt att vinna på hemmaplan, nu var det dessutom i ett större lopp och då blir det ännu roligare. Det har inte blivit så många segrar i större lopp så här långt, snarare några vanliga lopp så det var något extra att få ta emot vår första segerkrans.

Elsa beskriver även Silver Lady som en häst som mestadels sköter sig själv och tuffar på bra. Duon laddar med en säkrad seger vidare till nya starter.

Elsa och Silver Lady blev säsongens första vinnare på Fornaboda 2023. Foto: Jennie Einarsson

Årjängskusken Lea Mattsson tog en femling
Trots att Elsa och Silver Lady fick chansen att inleda tävlingsdagen så blev hon inte den enda hemmavinnaren. Bara något lopp efter Elsas seger så lyckades Noratjejen, Lina Hjortzberg, att vinna med sitt femåriga sto Phanda.

Även Isabella Jansson Wiklund hittades som segrare under söndagen. Dels som kusk bakom dalatränade Duenna, men även som tränare till L.A.Exclusive. Den sistnämnda kördes av Årjängskusken Lea Mattsson som efter sju körda lopp på Fornaboda fick bjuda på hela fem segerdefileringar. En bedrift som bara ett fåtal ponnykuskar fått äran att göra.

– Jag har tagit fyra segrar under samma dag vid två tillfällen tidigare, men aldrig fem segrar. Det var såklart roligt men det var väl inget jag trodde på förhand, berättar Lea Mattsson.

Lea Mattsson inledde sin femling med seger i Fornabodas Stora Pris. Foto: Jennie Einarsson

14-årigen är tidigare känd som en av fjolårets segerrikaste kuskar och har ett otroligt segerfacit med shettisar. Förutom en seger inom Monté-SM så har Lea inte hunnit att köra in allt för många större segrar med russ för sulky. Under söndagen var det däremot dags med en seger i Fornabodas Stora Pris med M’.S. Rascal.

– Det var roligt och gick fort. Jag var rädd i början av att vi inte skulle ta oss förbi den invändiga hästen, men när vi väl kom förbi så kändes han bra i ledningen. Upploppet ner så kändes det bra.

Noterbart är att det sjätte loppet bjöd på en hemmatrippel. Isabella Jansson Wiklund segrade med dalatränade Duenna, där hemmakuskarna Anna Hell och Lina Hjortzberg slutade tvåa respektive trea.

Lea och M’.S. Rascal höll en klar ledning. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets vinnare:
Lopp 1:
Silver Lady – Elsa Pettersson
Lopp 2: M’.S. Rascal – Lea Mattsson (Selina Sylvander)
Lopp 3: Phanda – Lina Hjortzberg
Lopp 4: Nordanåkers Iwin – Tilde Hallviden
Lopp 5: L.A.Exclusive – Lea Mattsson (Isabella Jansson Wiklund)
Lopp 6: Duenna – Isabella Jansson Wiklund (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 7: Emmeros Lina – Stina Lillström (Johanna Axelsson)
Lopp 8: Allgunnens Nick – Frida Koskela
Lopp 9: Alissa – Lea Mattsson (Amelia Fredriksson)
Lopp 10: Tirana – Thelma Eldh
Lopp 11: Öjebos Magnus – Lea Mattsson
Lopp 12: Tusens Gold-Etta M. – Lea Mattsson (Selina Sylvander)

Publicerad 7 maj 2023 klockan 22:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.

13 januari 2026 klockan 09:32 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Fredrik Norman

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.

12 januari 2026 klockan 13:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenl...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 januari 2026 klockan 09:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas...

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. ...
19 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-19

2025-12-18

2025-12-18

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2026-01-13 10:09