Elsa Pettersson blev en av få Lindesbergare att köra hem Fornabodas Lilla Pris. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets hemmakuskar hade uppvisning

Travsäsongen på Fornaboda närmar sig med stora kliv. Trots att säsongspremiären körs under nästa vecka, så smygstartade travbanan med en hel dag med ponnytravtävlingar. För Fornabodas aktiva blev det en segerrik dag, där hela fyra lopp slutade med en Lindesbergsanknyten seger. En av dessa togs dessutom i banans största ponnylopp.

Om en vecka öppnar Fornaboda Travbana upp portarna för sin säsongspremiär. I alla fall för de större hästarna. Under söndagsförmiddagen smygstartade man tävlingssäsongen med en tävlingsdag med enbart ponnytravare på travovalen.

Ponnytävlingar på Fornaboda lockar ofta ett större antal ekipage, med deltagare från flera delar av landet. Även denna tävlingsdag var inget undantag. Till de soliga tävlingarna på Fornaboda hittades hästar och kuskar från bland annat Skara, Hudiksvall och Årjäng.

Trots det stora antalet gäster så visade Fornabodas egna aktiva att borta är bra men hemma är klart bäst.

Tävlingarna rivstartade med Fornabodas två största ponnylopp, Lindesbergs Lilla & Stora Pris, som inför 2023 har bytt namn till Fornabodas Lilla & Stora Pris. Det lilla priset blev först att avgöras, där den i år 13-åriga Elsa Pettersson körde sig till en klar ledning med sin egentränade Silver Lady.

Det blev en jämn målgång mellan Silver Lady och Månstorps Vinni. Foto: Jennie Einarsson

Duon höll länge en ledning med drygt 80 meter till sina konkurrenter. På upploppet fick man däremot den tidigare Kriterievinnaren, Månstorps Vinni, utvändigt om sig, men lyckades ändå att hålla huvudet före över mållinjen. Detta gör att Elsa är en av få Lindesbergare, om inte den första, som har en seger i hemmabanans största lopp.

– Det var jättekul. Det var ju bra hästar emot och det var Ladys andra start för i år så jag trodde inte att hon skulle vinna på förhand. Hon kändes fin i ledningen sedan fick vi en kort galopp på upploppet och då kom Vinni upp på utsidan. Då blev man lite orolig men hon höll undan, säger segerkusken som belönades med sin första segerkrans i karriären.

– Jag tycker alltid att det är extra roligt att vinna på hemmaplan, nu var det dessutom i ett större lopp och då blir det ännu roligare. Det har inte blivit så många segrar i större lopp så här långt, snarare några vanliga lopp så det var något extra att få ta emot vår första segerkrans.

Elsa beskriver även Silver Lady som en häst som mestadels sköter sig själv och tuffar på bra. Duon laddar med en säkrad seger vidare till nya starter.

Elsa och Silver Lady blev säsongens första vinnare på Fornaboda 2023. Foto: Jennie Einarsson

Årjängskusken Lea Mattsson tog en femling
Trots att Elsa och Silver Lady fick chansen att inleda tävlingsdagen så blev hon inte den enda hemmavinnaren. Bara något lopp efter Elsas seger så lyckades Noratjejen, Lina Hjortzberg, att vinna med sitt femåriga sto Phanda.

Även Isabella Jansson Wiklund hittades som segrare under söndagen. Dels som kusk bakom dalatränade Duenna, men även som tränare till L.A.Exclusive. Den sistnämnda kördes av Årjängskusken Lea Mattsson som efter sju körda lopp på Fornaboda fick bjuda på hela fem segerdefileringar. En bedrift som bara ett fåtal ponnykuskar fått äran att göra.

– Jag har tagit fyra segrar under samma dag vid två tillfällen tidigare, men aldrig fem segrar. Det var såklart roligt men det var väl inget jag trodde på förhand, berättar Lea Mattsson.

Lea Mattsson inledde sin femling med seger i Fornabodas Stora Pris. Foto: Jennie Einarsson

14-årigen är tidigare känd som en av fjolårets segerrikaste kuskar och har ett otroligt segerfacit med shettisar. Förutom en seger inom Monté-SM så har Lea inte hunnit att köra in allt för många större segrar med russ för sulky. Under söndagen var det däremot dags med en seger i Fornabodas Stora Pris med M’.S. Rascal.

– Det var roligt och gick fort. Jag var rädd i början av att vi inte skulle ta oss förbi den invändiga hästen, men när vi väl kom förbi så kändes han bra i ledningen. Upploppet ner så kändes det bra.

Noterbart är att det sjätte loppet bjöd på en hemmatrippel. Isabella Jansson Wiklund segrade med dalatränade Duenna, där hemmakuskarna Anna Hell och Lina Hjortzberg slutade tvåa respektive trea.

Lea och M’.S. Rascal höll en klar ledning. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets vinnare:
Lopp 1:
Silver Lady – Elsa Pettersson
Lopp 2: M’.S. Rascal – Lea Mattsson (Selina Sylvander)
Lopp 3: Phanda – Lina Hjortzberg
Lopp 4: Nordanåkers Iwin – Tilde Hallviden
Lopp 5: L.A.Exclusive – Lea Mattsson (Isabella Jansson Wiklund)
Lopp 6: Duenna – Isabella Jansson Wiklund (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 7: Emmeros Lina – Stina Lillström (Johanna Axelsson)
Lopp 8: Allgunnens Nick – Frida Koskela
Lopp 9: Alissa – Lea Mattsson (Amelia Fredriksson)
Lopp 10: Tirana – Thelma Eldh
Lopp 11: Öjebos Magnus – Lea Mattsson
Lopp 12: Tusens Gold-Etta M. – Lea Mattsson (Selina Sylvander)

Publicerad 7 maj 2023 klockan 22:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

6 januari 2026 klockan 18:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.

31 december 2025 klockan 08:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren ...
30 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära...
30 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?

29 december 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas...

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren...
17 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2026-01-07 00:42