Var inte ledsen för att sommaren släpper sitt grepp. Nu väntar en värmande, musikalisk höst runt hörnet, för nu är det spikat att artisten Roger Pontare kommer till Lindesberg för en konsert som går i Frank Sinatras spår.- Jag är helt övertygad om att det blir en riktig kanonkonsert, säger Marja Walterson, ordförande för Guldsmedshyttans Musikkår som tillsammans med Kulturskolan och Kultur- och fritidsförvaltningen gör detta möjligt.
Giganten och legenden Frank Sinatra behöver knappast någon närmare presentation om vem han var eller vad han sysslade med under sitt yrkesverksamma liv. Och det behöver troligtvis inte Roger Pontare heller – för de allra flesta i alla fall. Hur dessa två artisters namn nu är aktuella för en konsert i Lindesberg kan dock behöva en närmare förklaring.
– Roger Pontare är inte bara en duktig musiker, han är även väldigt duktig på att tolka just Frank Sinatra. Och vi i Guldsmedshyttans Musikkår tycker att Sinatra är väldigt trevlig musik, så därför tänkte vi att denna konsert kunde vara kul att genomföra i Lindesberg, förklarar Marja Walterson.
Extra maffigt
Både Roger Pontare och Frank Sinatra är artister som är kända för att framföra musik som har styrka, känsla och bredd. Det kommer man efterlikna när konserten sätts upp i Lindeskolans aula.
– Vi har Lindesbergs Storband med oss. Vi blir alltså två orkestrar på scenen som tillsammans får en orkester med totalt 40-45 musiker. Det kommer att bli riktigt maffigt, säger Walterson.
Konserten ”Sinatra and friends” går av stapeln 20 okt kl 16-18 i Lindeskolans aula.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.