En undersökning gjord av Ekot visar att porrsurfandet är vanligt förekommande på landets bibliotek. Så är även fallet i Lindesberg. Även om det blivit bättre med åren förekommer det ganska frekvent fortfarande, förklarar Elisabet Brynge på Lindesberg bibliotek. I Lindesberg har offentliga surfdatorer varit tillgängliga sedan ca fem år tillbaka genom bilblioteket. Problemet har med tiden minskat, men det betyder inte att man är helt nöjd med hur datorerna används.
-Ibland händer det att vi ser när det surfas på porrsidor, då säger vi till direkt och förklarar hur datorerna ska användas på rätt sätt. Sen har det hänt att vi fått ta bort olika skärmsläckare med otäckt innehåll som datoranvändare har lagt in i datorn, säger Elisabet.
På biblioteket tror man det är mycket svårt att helt få bukt med problemet. Detta på grund av att man inte helt kan låsa datorn med hjälp av filter och andra åtgärder. Det skulle göra sökfunktionerna sämre, vilket drabbar majoriteten av dataanvändarna – som faktiskt använder datorn seriöst. Dock kommer uppgifter om att flera andra bibliotek nu vidtagit åtgärder.
Speciella program ska stoppa porrsurfandet. Detta sker inte via filter, utan ett slags kodsystem. Användaren måste genom detta identifiera sig och därmed acceptera reglerna för att få använda datorn.
På biblioteket i Lindesberg bekymras man över hur lätt barn kommer i kontakt med porr. Det händer ganska sällan, men när det händer är det allvarligt. Det räcker med att en vuxen suttit och använt datorn, sedan lämnat den med diverse sidor öppna på skärmen. Att barn passerar datorerna och får se innehållet på porrsajterna förekommer.
För att stävja problemet har datorerna placerats på sånt sätt att man aldrig kan sitta helt privat och surfa. -Det har hjälpt till viss del, berättar Elisabet Brynge.
För att minimera risken att ett barn ser porrsidor andra surfat in på har man satt upp en särskild barndator, som endast får användas av barn upp till 13 år.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.