En undersökning gjord av Ekot visar att porrsurfandet är vanligt förekommande på landets bibliotek. Så är även fallet i Lindesberg. Även om det blivit bättre med åren förekommer det ganska frekvent fortfarande, förklarar Elisabet Brynge på Lindesberg bibliotek. I Lindesberg har offentliga surfdatorer varit tillgängliga sedan ca fem år tillbaka genom bilblioteket. Problemet har med tiden minskat, men det betyder inte att man är helt nöjd med hur datorerna används.
-Ibland händer det att vi ser när det surfas på porrsidor, då säger vi till direkt och förklarar hur datorerna ska användas på rätt sätt. Sen har det hänt att vi fått ta bort olika skärmsläckare med otäckt innehåll som datoranvändare har lagt in i datorn, säger Elisabet.
På biblioteket tror man det är mycket svårt att helt få bukt med problemet. Detta på grund av att man inte helt kan låsa datorn med hjälp av filter och andra åtgärder. Det skulle göra sökfunktionerna sämre, vilket drabbar majoriteten av dataanvändarna – som faktiskt använder datorn seriöst. Dock kommer uppgifter om att flera andra bibliotek nu vidtagit åtgärder.
Speciella program ska stoppa porrsurfandet. Detta sker inte via filter, utan ett slags kodsystem. Användaren måste genom detta identifiera sig och därmed acceptera reglerna för att få använda datorn.
På biblioteket i Lindesberg bekymras man över hur lätt barn kommer i kontakt med porr. Det händer ganska sällan, men när det händer är det allvarligt. Det räcker med att en vuxen suttit och använt datorn, sedan lämnat den med diverse sidor öppna på skärmen. Att barn passerar datorerna och får se innehållet på porrsajterna förekommer.
För att stävja problemet har datorerna placerats på sånt sätt att man aldrig kan sitta helt privat och surfa. -Det har hjälpt till viss del, berättar Elisabet Brynge.
För att minimera risken att ett barn ser porrsidor andra surfat in på har man satt upp en särskild barndator, som endast får användas av barn upp till 13 år.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.