Regnet till trots gav flera sig ut för att ta sig en sväng till Linde ridskola där man idag hade Öppet hus. I ridhuset kunde man prova på att rida en sväng, slå sig ner i klubbstugan och ta del av en gigantisk fikabuffé eller dra upp kapuschongen för en rundtur på ridskolan.
Linde ridskola ligger uppe på Norslunds gård och på vägen mot klubben passerar man flera hagar med hästar som gladeligen betar i sig det nykomna, gröna gräset. Här finns både privat- och ridskolehästar uppstallade och sedan en tid tillbaka är det fullbelagt. Föreningen äger i dagsläget åtta stycken hästar och ponnyer och man har ridgrupper från 5 år och uppåt, således finns även några vuxengrupper att tillgå. Till hösten väntar dock några förändringar för ridskolan. Som det ser ut idag figurerar en ridlärare, Stefan Rehn, men om några månader ska tjänsten göras om.
– Det kommer att bli en verksamhetschef och en instruktör, och så med styrelsen som backar upp, berättar klubbens ordförande Ann Edhammer, och fortsätter:
– Det blir en nystart med allt. Vi har även ett projekt till hösten att vi ska ta hand om nysvenskar. Det är många som kommer hit till stallet eftersom de bor så nära, så då vill vi fånga upp de och också ha ett samarbete med skolan. Det är häftigt med alla killar som kommer hit och är livrädda för hästar, men de är väldigt intresserade av djur, ler Ann.
Ridskolan har en stor paddock samt ett ridtält att tillgå, men ett ridhus har länge varit på tapeten och något man ständigt eftersträvar.
– Vi jobbar för att få ett ridhus och nu ska det bli av, det är nu eller aldrig!, konstaterar Ann bestämt.
Vidare om klubbens mående idag säger Ann:
– Vi är ett toppengäng, det är verkligen en positiv anda. Det känns som att nu är vi på g! Det är många som tycker det är kul som är med och driver verksamheten, och vi har fått igång ett väldigt driv, så det är jätteroligt!
– Det märks på de förfrågningar vi får in om stallplatser till exempel, tillägger styrelsemedlemmen Carina Begemann.

Carina Begemann ser till att fikabuffén hålls påfylld.
Förutom sommarens ridläger, flera tävlingar; däribland ett tredagars dressyrmeeting där ekipage från hela Sverige är med och deltar, rykttävlingar och veckans lektioner, har man nu också Öppet hus vid två tillfällen varav den första gången var idag. En fikabuffé finns uppdukad och framförallt kan man provrida. Henrik Johansson tillsammans med Tuvalie och Engla Mellin, har utnyttjat den möjligheten.
– Jag har testat två, tre gånger tidigare, och det är skitkul, verkligen, riktigt kul!, säger Henrik efteråt.

Henrik får en hjälpande hand runt slalombanan.
Även Engla håller med:
– Det var roligt!, säger hon och toppar sin kommenterar med ett glädjeskutt.

En glad Engla testar också att rida.
Mamma Tuvalie har ridit och haft häst i yngre ålder, men blev idag åter påmind om hur fantastiskt det är att sitta på hästryggen.
– Det var underbart! Jag förstår inte varför jag slutade, så nu vill jag börja igen, säger Tuvalie glatt.

Ett fikagäng efter att ha ridit.
Föreningen Linde ridskola kommer att ha Öppet hus även nästa söndag mellan klockan 10-12.
– Alla är välkomna, det är bara att komma hit. Man behöver inte rida, utan kan kika runt och ta en fika. Och då hoppas vi på bättre väder!, avslutar Ann.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.