Regnet till trots gav flera sig ut för att ta sig en sväng till Linde ridskola där man idag hade Öppet hus. I ridhuset kunde man prova på att rida en sväng, slå sig ner i klubbstugan och ta del av en gigantisk fikabuffé eller dra upp kapuschongen för en rundtur på ridskolan.
Linde ridskola ligger uppe på Norslunds gård och på vägen mot klubben passerar man flera hagar med hästar som gladeligen betar i sig det nykomna, gröna gräset. Här finns både privat- och ridskolehästar uppstallade och sedan en tid tillbaka är det fullbelagt. Föreningen äger i dagsläget åtta stycken hästar och ponnyer och man har ridgrupper från 5 år och uppåt, således finns även några vuxengrupper att tillgå. Till hösten väntar dock några förändringar för ridskolan. Som det ser ut idag figurerar en ridlärare, Stefan Rehn, men om några månader ska tjänsten göras om.
– Det kommer att bli en verksamhetschef och en instruktör, och så med styrelsen som backar upp, berättar klubbens ordförande Ann Edhammer, och fortsätter:
– Det blir en nystart med allt. Vi har även ett projekt till hösten att vi ska ta hand om nysvenskar. Det är många som kommer hit till stallet eftersom de bor så nära, så då vill vi fånga upp de och också ha ett samarbete med skolan. Det är häftigt med alla killar som kommer hit och är livrädda för hästar, men de är väldigt intresserade av djur, ler Ann.
Ridskolan har en stor paddock samt ett ridtält att tillgå, men ett ridhus har länge varit på tapeten och något man ständigt eftersträvar.
– Vi jobbar för att få ett ridhus och nu ska det bli av, det är nu eller aldrig!, konstaterar Ann bestämt.
Vidare om klubbens mående idag säger Ann:
– Vi är ett toppengäng, det är verkligen en positiv anda. Det känns som att nu är vi på g! Det är många som tycker det är kul som är med och driver verksamheten, och vi har fått igång ett väldigt driv, så det är jätteroligt!
– Det märks på de förfrågningar vi får in om stallplatser till exempel, tillägger styrelsemedlemmen Carina Begemann.

Carina Begemann ser till att fikabuffén hålls påfylld.
Förutom sommarens ridläger, flera tävlingar; däribland ett tredagars dressyrmeeting där ekipage från hela Sverige är med och deltar, rykttävlingar och veckans lektioner, har man nu också Öppet hus vid två tillfällen varav den första gången var idag. En fikabuffé finns uppdukad och framförallt kan man provrida. Henrik Johansson tillsammans med Tuvalie och Engla Mellin, har utnyttjat den möjligheten.
– Jag har testat två, tre gånger tidigare, och det är skitkul, verkligen, riktigt kul!, säger Henrik efteråt.

Henrik får en hjälpande hand runt slalombanan.
Även Engla håller med:
– Det var roligt!, säger hon och toppar sin kommenterar med ett glädjeskutt.

En glad Engla testar också att rida.
Mamma Tuvalie har ridit och haft häst i yngre ålder, men blev idag åter påmind om hur fantastiskt det är att sitta på hästryggen.
– Det var underbart! Jag förstår inte varför jag slutade, så nu vill jag börja igen, säger Tuvalie glatt.

Ett fikagäng efter att ha ridit.
Föreningen Linde ridskola kommer att ha Öppet hus även nästa söndag mellan klockan 10-12.
– Alla är välkomna, det är bara att komma hit. Man behöver inte rida, utan kan kika runt och ta en fika. Och då hoppas vi på bättre väder!, avslutar Ann.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.