Regnet till trots gav flera sig ut för att ta sig en sväng till Linde ridskola där man idag hade Öppet hus. I ridhuset kunde man prova på att rida en sväng, slå sig ner i klubbstugan och ta del av en gigantisk fikabuffé eller dra upp kapuschongen för en rundtur på ridskolan.
Linde ridskola ligger uppe på Norslunds gård och på vägen mot klubben passerar man flera hagar med hästar som gladeligen betar i sig det nykomna, gröna gräset. Här finns både privat- och ridskolehästar uppstallade och sedan en tid tillbaka är det fullbelagt. Föreningen äger i dagsläget åtta stycken hästar och ponnyer och man har ridgrupper från 5 år och uppåt, således finns även några vuxengrupper att tillgå. Till hösten väntar dock några förändringar för ridskolan. Som det ser ut idag figurerar en ridlärare, Stefan Rehn, men om några månader ska tjänsten göras om.
– Det kommer att bli en verksamhetschef och en instruktör, och så med styrelsen som backar upp, berättar klubbens ordförande Ann Edhammer, och fortsätter:
– Det blir en nystart med allt. Vi har även ett projekt till hösten att vi ska ta hand om nysvenskar. Det är många som kommer hit till stallet eftersom de bor så nära, så då vill vi fånga upp de och också ha ett samarbete med skolan. Det är häftigt med alla killar som kommer hit och är livrädda för hästar, men de är väldigt intresserade av djur, ler Ann.
Ridskolan har en stor paddock samt ett ridtält att tillgå, men ett ridhus har länge varit på tapeten och något man ständigt eftersträvar.
– Vi jobbar för att få ett ridhus och nu ska det bli av, det är nu eller aldrig!, konstaterar Ann bestämt.
Vidare om klubbens mående idag säger Ann:
– Vi är ett toppengäng, det är verkligen en positiv anda. Det känns som att nu är vi på g! Det är många som tycker det är kul som är med och driver verksamheten, och vi har fått igång ett väldigt driv, så det är jätteroligt!
– Det märks på de förfrågningar vi får in om stallplatser till exempel, tillägger styrelsemedlemmen Carina Begemann.

Carina Begemann ser till att fikabuffén hålls påfylld.
Förutom sommarens ridläger, flera tävlingar; däribland ett tredagars dressyrmeeting där ekipage från hela Sverige är med och deltar, rykttävlingar och veckans lektioner, har man nu också Öppet hus vid två tillfällen varav den första gången var idag. En fikabuffé finns uppdukad och framförallt kan man provrida. Henrik Johansson tillsammans med Tuvalie och Engla Mellin, har utnyttjat den möjligheten.
– Jag har testat två, tre gånger tidigare, och det är skitkul, verkligen, riktigt kul!, säger Henrik efteråt.

Henrik får en hjälpande hand runt slalombanan.
Även Engla håller med:
– Det var roligt!, säger hon och toppar sin kommenterar med ett glädjeskutt.

En glad Engla testar också att rida.
Mamma Tuvalie har ridit och haft häst i yngre ålder, men blev idag åter påmind om hur fantastiskt det är att sitta på hästryggen.
– Det var underbart! Jag förstår inte varför jag slutade, så nu vill jag börja igen, säger Tuvalie glatt.

Ett fikagäng efter att ha ridit.
Föreningen Linde ridskola kommer att ha Öppet hus även nästa söndag mellan klockan 10-12.
– Alla är välkomna, det är bara att komma hit. Man behöver inte rida, utan kan kika runt och ta en fika. Och då hoppas vi på bättre väder!, avslutar Ann.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…