Ett nytt derby mot Örebro spelades för en publiktom Lindesberg Arena, trots att Linde Volley ännu inte spelat in någon poäng till Elitserien så fanns ett hopp under onsdagen om att en ny spelare skulle hjälpa hemmalaget att avbryta den tråkiga derbytrenden.
Derbymatcher mot Örebro har inte varit Linde Volleys största succéer, med Örebro Volley på plats i arenan under onsdagen har hemmalaget noterat 18 raka derbyförluster mot ett tufft bortalag.
Inför derbyt hade däremot Linde Volley ett nytt ess i rockärmen i form av den kanadensiska spelaren Lexi Pollard.
22-åriga Pollard ses som en stjärnspelare i Kanada där hon, efter fyra säsonger i sitt hemland, skrev ett spelarkontrakt med grekiska AO Markopoulo inför säsongen 2020/2021, på grund av coronapandemin lyckades hon inte ta sig hela vägen dit och landade istället i Lindesberg där hon efter en månads träning med Linde Volley, nu står redo för sin elitseriedebut.
Väl igång med det första setet i volleybollderbyt var hemmalaget snabbast till ledningen, med 3-0 på poängtavlan efter en inledande servepoäng från Ida Larsson och två raka poäng från Martina Konecna så kom Örebro snabbt tillbaka och spelade ställningen till 3-3.
Linde Volleys nyförvärv Lexi Pollard kunde därefter spela in 4-3 men därefter tog Örebro ledningen och utökade omgående.
Med misstag från Örebro och nya poäng från Martina Konecna lyckades Linde Volley hålla sig nära bortalaget, även om man aldrig kunde ta sig förbi så höll hemmalaget sig starka och tvingade även Örebro till en time-out med 15-18 på poängtavlan.
En oväntad rysare skedde därefter genom det andra setet.
Genom ett misstag från Örebro och en blockering vid nätet från Lexi Pollard kunde Linde Volley på nytt ta åt sig ledningen, Örebro kom snabbt tillbaka men även hemmalaget gjorde en snabb comeback.
Med dubbla lyckade anfall från Martina Konecna och två poäng från Zeinab Kamara så tvingades Örebro till en ny time-out när poängtavlan visade 8-5 till Lindes fördel.
Med nya anfallspoäng från Lexi Pollard och Martina Konecna började hemmalaget att ytterligare utöka sin ledning till 11-6, Örebro spelade sig däremot tillbaka och lyckades även jämna ut setet till 14-14.
Efter en time-out från hemmalagets sida började Linde Volley att komma tillbaka i slagläge, även om Örebro gick undan med ledningen så bjöd hemmalaget på kamp ända in till den sista poängen.
Med flertalet anfallspoäng från Ida Larsson och en lyckad serve från Alice Uddgren började oron komma till Örebro som tog en time-out med ställningen 23-24.
Bortalaget höll sig starka och kunde efter sin time-out avsluta setet med seger, trots den smala marginalen.
Med två set utan större utbetalning bakom sig så gick Örebro undan med det tredje och sista setet, Linde Volley försökte hålla sig nära men fick med sig för många misstag i både serve och anfall medan bortalaget stod starka och gick mot sin 19:e raka derbyseger.
Resultat Linde Volley-Örebro
Slutresultat: 0-3 (18-25, 23-25, 15-25)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (12), Ida Larsson (9), Lexi Pollard (7), Zeinab Kamara (3), Alice Uddgren (2), Sofia Larsson (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Linde Volley håller ännu jumboplatsen med 0 poäng i tabellen, för att gå om nästjumbon IKSU krävs nu mer än två segrar då dessa nu har spelat ihop 7 poäng till tabellen.
Örebro har däremot gått om tabellettan Hylte Halmstad där de sistnämnda ligger efter två matcher i spelschemat.
Sollentuna är nästa motstånd och placeras fyra.
Nästa match: Lördag 19:e december vs Sollentuna i Arena Satelliten med matchstart kl. 14.30
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.