Arkivbild Foto: Hasse Persson

Positiv derbyförlust för Linde Volley

Ett nytt derby mot Örebro spelades för en publiktom Lindesberg Arena, trots att Linde Volley ännu inte spelat in någon poäng till Elitserien så fanns ett hopp under onsdagen om att en ny spelare skulle hjälpa hemmalaget att avbryta den tråkiga derbytrenden.

Derbymatcher mot Örebro har inte varit Linde Volleys största succéer, med Örebro Volley på plats i arenan under onsdagen har hemmalaget noterat 18 raka derbyförluster mot ett tufft bortalag.

Inför derbyt hade däremot Linde Volley ett nytt ess i rockärmen i form av den kanadensiska spelaren Lexi Pollard.

22-åriga Pollard ses som en stjärnspelare i Kanada där hon, efter fyra säsonger i sitt hemland, skrev ett spelarkontrakt med grekiska AO Markopoulo inför säsongen 2020/2021, på grund av coronapandemin lyckades hon inte ta sig hela vägen dit och landade istället i Lindesberg där hon efter en månads träning med Linde Volley, nu står redo för sin elitseriedebut.

Väl igång med det första setet i volleybollderbyt var hemmalaget snabbast till ledningen, med 3-0 på poängtavlan efter en inledande servepoäng från Ida Larsson och två raka poäng från Martina Konecna så kom Örebro snabbt tillbaka och spelade ställningen till 3-3.

Linde Volleys nyförvärv Lexi Pollard kunde därefter spela in 4-3 men därefter tog Örebro ledningen och utökade omgående.
Med misstag från Örebro och nya poäng från Martina Konecna lyckades Linde Volley hålla sig nära bortalaget, även om man aldrig kunde ta sig förbi så höll hemmalaget sig starka och tvingade även Örebro till en time-out med 15-18 på poängtavlan.

En oväntad rysare skedde därefter genom det andra setet.
Genom ett misstag från Örebro och en blockering vid nätet från Lexi Pollard kunde Linde Volley på nytt ta åt sig ledningen, Örebro kom snabbt tillbaka men även hemmalaget gjorde en snabb comeback.

Med dubbla lyckade anfall från Martina Konecna och två poäng från Zeinab Kamara så tvingades Örebro till en ny time-out när poängtavlan visade 8-5 till Lindes fördel.
Med nya anfallspoäng från Lexi Pollard och Martina Konecna började hemmalaget att ytterligare utöka sin ledning till 11-6, Örebro spelade sig däremot tillbaka och lyckades även jämna ut setet till 14-14.

Efter en time-out från hemmalagets sida började Linde Volley att komma tillbaka i slagläge, även om Örebro gick undan med ledningen så bjöd hemmalaget på kamp ända in till den sista poängen.

Med flertalet anfallspoäng från Ida Larsson och en lyckad serve från Alice Uddgren började oron komma till Örebro som tog en time-out med ställningen 23-24.

Bortalaget höll sig starka och kunde efter sin time-out avsluta setet med seger, trots den smala marginalen.

Med två set utan större utbetalning bakom sig så gick Örebro undan med det tredje och sista setet, Linde Volley försökte hålla sig nära men fick med sig för många misstag i både serve och anfall medan bortalaget stod starka och gick mot sin 19:e raka derbyseger.

Resultat Linde Volley-Örebro
Slutresultat: 0-3 (18-25, 23-25, 15-25)
Publik: –

Poänggörare: Martina Konecna (12), Ida Larsson (9), Lexi Pollard (7), Zeinab Kamara (3), Alice Uddgren (2), Sofia Larsson (1), Mariana Baddini (1)

Läget i tabellen: Linde Volley håller ännu jumboplatsen med 0 poäng i tabellen, för att gå om nästjumbon IKSU krävs nu mer än två segrar då dessa nu har spelat ihop 7 poäng till tabellen.
Örebro har däremot gått om tabellettan Hylte Halmstad där de sistnämnda ligger efter två matcher i spelschemat.
Sollentuna är nästa motstånd och placeras fyra.

Nästa match: Lördag 19:e december vs Sollentuna i Arena Satelliten med matchstart kl. 14.30

Publicerad 16 december 2020 klockan 23:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Bilden är tagen vid ett tidigare läger i Kloten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.

5 maj 2026 klockan 12:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-05-18 12:43