Lindesbergs företagsklimat har inte varit särskilt bra de senaste åren, enligt den riksomfattande ranking som Svenskt Näringsliv sammanställer varje år. Men nu har det vänt. Det blåser äntligen positiva vindar Lindesbergs väg, visade Karl Hulterström, från Svenskt Näringsliv, idag på ett möte dit företagare, tjänstemän och politiker var inbjudna.
Jämfört med föregående år redovisar Lindesbergs kommun ett ”godkänt” resultat på många av de företagsfrågor som tidigare kunde tolkas som ett riktigt bottennapp. Bara det är en stor framgång. Åke Ström, chef för kommunens nya utvecklingsavdelning, tyckte prognosen var tacksam att ta del av.
-Vi går definitivt mot ljusare tider, inledde Åke Ström mötet med att konstatera.
Ljusare tider, ja. Men vad har då gjorts för att uppnå detta trendbrott? Några konkreta svar fanns inte att fylla tomrummet med, men spekulationerna var många.
-Det kan tänkas att vi har ett mer öppet tänkande och bättre kommunikation med företagarna idag än tidigare, tillade Ström.
Karl Hulterström instämde på tankegångarna och menade att Lindesbergs utvecklingsavdelning, under ledning av Åke Ström, har lyckats göra något som många andra kommuner misslyckats med. Han syftade med detta på de frukostmöten som varje månad anordnas på Lindesbergs Stadshotell och där företagarna bjuds in för ”mingel”, debatt och diskussioner.
-I andra kommuner är man glada om det lockar 20-30 personer till sådana möten, men ni har ju lyckats enormt bra med det här, sade Karl.
Frukostmötena är starkt bidragande till att kontakten mellan kommun och näringsliv blir starkare och leder till ett bättre samarbete mellan parterna.
Prognosen bygger på en enkät som företagarna i Lindesberg svarat på. Den slutliga redovisningen och rankingen kommer senare i vår. Dagens prognos visar dock att Lindesberg går i rätt riktning.
-Rankingen är inte allt, det viktiga är att det verkligen händer något. Att det sker en positiv utveckling och förbättring, förklarade Karl Hulterström för de cirka 20 personer som hade kommit för att lyssna till Svenskt Näringslivs prognos.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.